Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix Savaş Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Yapım

Çoğu zaman, Netflix'te uzun süre izleyecek bir şeyler arıyoruz. Sıklıkla kararsız kalıyor veya Savaş ve tarih filmlerini seviyorsanız, bu listeden bilgi edinip kolayca seçim yapabilirsiniz.

Vatansever filmlerden tarihi olayların yeniden anlatımına kadar, sinemada savaş konusu kendi başına bir türe dönüştü ve artık insanların ve siyasetin önemli bir sanatsal ifadesi haline geldi. Ancak savaş filmleri izleyiciler, film yapımcıları ve eleştirmenler arasında popüler olmasının nedeni, kimsenin savaşların beraberinde getirdiği vahşeti görmek istemesi değil, perde arkasındaki hikayeyi görmek ve kimsenin deneyimlememesi gereken bir şey öğrenmek istememizdir.

Netflix savaş filmleri, çoğu zaman sadece kahramanlıklardan değil yarattıkları atmosfer nedeniyle de izleyiciyi etkilemeyi başarır. Gerçekler ne kadar acımasız olursa olsun insan toplumunun en korkunç eylemlerini ilgi çekici ve sürükleyici bir sanat eserine dönüştürmenin bir yolu olan filmler, gelecek nesiller için tarihi yeniden yaşatır ve empati uyandırarak bizlerin vicdanına dokunur.

Netflix Savaş Filmleri ve Hikayeleri

netflix savaş filmleri tavsiye
Netflix savaş filmleri, izleyicilere geniş bir yelpaze sunuyor.

Bu film türünün film yapımında çok özel bir yeri bulunuyor ve içerisinde birçok konu barındırıyor. Bu yüzden biraz araştırma yaparak, izlemeniz gereken Netflix savaş filmleri bulduk.

Sizler için hazırladığımız Netflix film önerileri listemizde kahramanca fedakarlıklar, psikolojik mücadeleler, siyasi komplolar, tarihi olaylar ve daha fazlası var. İster tarih tutkunu olun, ister geçmişi öğrenmeye hevesli olun, bu Netflix savaş filmlerinin hedeflerinizi gerçekleştireceğinden ve sizi tatmin edeceğinden emin olabilirsiniz. İşte IMDb puan listesine göre sıraladığımız filmler:

 • 10- First They Killed My Father
 • 9- Father Soldier Son
 • 8- The King
 • 7- Heneral Luna
 • 6- Darkest Hour
 • 5- Beasts of No Nation
 • 4- Dunkirk
 • 3- Blood Diamond
 • 2- Virunga
 • 1- Apocalypse Now Redux

10- First They Killed My Father

First They Killed My Father

Spike Lee yönetmenliğinde çekilen ve Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott, Spike Lee tarafından senaryosu yazılan bu proje 7,2 IMDb puanına sahip. Delroy Lindo, Jonathan Majors, Clarke Peters gibi oyuncuların başrolde bulunduğu Netflix savaş filmleri arasıdaki bu yapım, Vietnam savaş gazilerinin hikayelerine değiniyor. Hikaye, yıllar sonra ekip liderlerinin kalıntılarını ve savaş sırasında geride bıraktığı gömülü bir hazineyi aramak için Vietnam’da yeniden bir araya gelen bir grup Vietnam gazisini konu ediniyor.

Buna başlı başına bir savaş hikayesi diyemesek de bu film, savaşa yakın olan ve yıllar sonra bile olsa savaşların insanlarda yarattığı travmayı yeterince hissettiriyor. Bu eski savaş gazilerinin geçmişleriyle yeniden bağlantı kurma yolculuğu çok duygusal ve oyuncu performansları mükemmel. Vahşet sizi korkutuyorsa, tercih edeceğiniz seçenek bu olabilir.

9- Father Soldier Son

Father Soldier Sonjpg

Catrin Einhorn ve Leslye Davis’in yönetmenliğini üstlendiği Netflix savaş filmleri arasında yer alan bu proje 7,3 IMDb puanına sahip. Başrolde yer alan Brian Eisch, savaşın ortasındaki bir askeri canlandırıyor. Bir Amerikan savaş belgeseli olan Father Soldier Son, savaşın bir asker ve ailesi üzerindeki etkilerini konu alıyor. Orduda çavuş olarak görev yapan karakter, altı ay boyunca Afganistan’da görev yapıyor. İki genç erkek çocuk babası olan bekar bir baba olan Eisch, çocuklarından uzakken duygusal bir dönem geçirir.

Ancak çok geçmeden Eisch ailesine kavuşur ve hayata bıraktığı yerden devam etmeye çalışır. Film, savaş deneyimlerinin kişiyi nasıl değiştirdiği ve bunun çocuklarını nasıl etkilediği konusundaki korkusunu derin bir şekilde işliyor. Yaralı olan ve duygusal olarak kaybolmuş baba, değişen psikolojisi dolayısıyla savaş sonrası travması yaşıyor.

8- The King

The King

David Michôd’un yönetmenliğini, ve Joel Edgerton ile birlikte senaristliğini üstlendiği yapım 7,3 IMDb puanına sahip. Homeland ve Dune yapımlarının önemli ismi Timothée Chalamet’in başrolde olduğu film, tarihi bir savaşı konu alan destandan uyarlanma. Hikaye, William Shakespeare’in yazdığı Henriad’a dayanıyor. Henry IV ve Henry V hakkında üç farklı oyundan uyarlanan film, İngiltere Kralı Henry IV’ün en büyük oğlu Henry V’ye odaklanıyor.

Babasının ölümünden sonra yaşamı ve karakteri farklılaşan, duygusal olarak mesafeli davranan ve büyüsü bozulmuş bir kişi olan Prens Henry, babasının geride bıraktığı tahtı yönetmeye çalışıyor. Sürekli kılıç sahneleri olmasa da, oldukça acımasız olan bu filmi, savaş türüne uygun hale getiren birkaç önemli ve tarihi savaş var.

7- Heneral Luna

Heneral Luna

Jerrold Tarog’un yönettiği; Henry Francia ve E.A. Rocha ile de yazarlığını üstlendiği Netflix savaş filmlerinin bir diğeri Heneral Luna, 7,4 IMDb puanına sahip. John Arcilla ve Mon Confiado gibi oyuncuların yer aldığı film, gerçek tarihi olaylara ve karakterlere dayanmaktadır.

General Antonio Luna’nın yükselişini ve düşüşünü konu edinen film, onun Filipin Devrimci Ordusu liderliğine değiniyor. Filipin-Amerikan Savaşı sırasında Luna, ulusu için özgürlük adına savaşırken, kendi halkının ve vatandaşlarının büyük direnişiyle karşı karşıya kalır. Anlatımı, senaryosu, sinematografisi ve oyuncu kadrosu ile Heneral Luna, eleştirmenlerden büyük övgüler aldı.

6- Darkest Hour

Darkest Hour

Joe Wright’in yönetmenliğini üstlendiği ve  Andrew McCarten’ın senaryosunu yazdığı hikaye, 7,4 IMDb’ye sahip biyografik bir film. Başrolde yer alan Gary Oldman, Winston Churchill rolündeki parlak performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı. Darkest Hour, başkanın tüm yaşamına odaklanmak yerine Churchill’in sürpriz bir şekilde göreve seçilmesini ve II. Dünya Savaşı‘nın ilk aşamalarını içeren kritik dönemi anlatıyor.

Dunkirk’e benzer materyalleri kapsayan film, Churchill’in İngiliz birliklerinin Fransız kıyılarından kurtarılmasını sağlamak için yaptığı çalışmaları gösteriyor. Darkest Hour beklediğinizden çok daha heyecan verici çünkü Oldman role resmen her şeyini veriyor.

5- Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

No Time to Die ve True Detective ile tanınan ödüllü film yapımcısı Cary Joji Fukunaga’nın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Beasts of No No Nation 7,7 IMDb puanına sahip. Beasts of No Nation, birçok savaş sahnesi içerdiği için kelimenin tam anlamıyla bir savaş filmi.

Hikaye, korkunç bir iç savaşın ortasında Batı Afrika’da küçük bir bölgede Agu adında genç bir çocuğu içeriyor. Savaş, ülkesini paramparça ederken Agu bir asi ekibine katılmak zorunda kalıyor ve savaşmak için bir çocuk asker olarak eğitiliyor. Daha sonra Asi lideri, Agu ve diğer askerlerini şiddetli ve kanlı bir yola sokuyor. Fukunaga’nın çoğu eseri gibi, bu hikaye de savaştan zarar görmüş çocuk askerlerin yaşadığı travmayı derinden gösteriyor.

4- Dunkirk

Dunkirk

2. Dünya Savaşı’nın en önemli tahliyesini konu alan Dunkirk, Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen 7,8 IMDb puanına sahip bir film. Gergin sahnelerle bugüne kadarki en atmosferik ve sürükleyici filmlerinden biri olan Dunkirk, Nolan ve görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema tarafından hazırlandı. Film, mücadele eden askerleri; sivil gemileri, stresli generalleri ve bir savaş pilotunun gözünden savaşı anlatıyor.

Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Harry Styles gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmde tüm farklı hikayeler Umut adı altında birbirine bağlanıyor. Sürükleyici bir anlatımı olan Netflix savaş filmleri kategorisindeki proje, birçok ödüle layık görüldü.

3- Blood Diamond

Blood Diamond
Netflix Savaş Filmleri Blood Diamond

Charles Leavitt’in yazdığı ve Edward Zwick’in yönettiği film 8,0 IMDb puanına sahip. Filmin kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Dijmon Honsou, Jennifer Connoelly gibi isimler yer alıyor. Sierra Leone İç Savaşı’nın en zor günlerini anlatan ve sürükleyici bir aksiyon filmi olan Blood Diamond, izleyicileri sıkça germeyi başarıyor.

Ülkeyi kana bulayan ve onlarca yıl süren iç savaş yüzünden ayrılan birçok aile, birbirinden ayrılmak zorunda kalıyor. Yerel balık tüccarı Solomon Vandy, ailesinin hayatta kalmasına yardımcı olabilecek nadir mücevherleri bulmasına yardım etmesi için Rodezyalı bir kaçakçıdan yardım alıyor. Honsou sıradan insanların hayatta kalmak için sarf etmesi gereken umutsuz çabaları, dramatik bir şekilde gözler önüne sermeyi başarıyor.

2- Virunga

Virunga
Netflix Savaş Filmleri Virunga

Orlando von Einsiedel tarafından yazılan ve yönetilen bir diğer Netflix savaş filmi önerisi Virunga, Kongo’daki Virunga Ulusal Parkı’ndaki park korucularının çabalarına odaklanıyor. 2012 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hükümete karşı meydana gelen şiddetli M23 İsyanı sırasında, dört kişi dünyanın son dağ gorillerine ev sahipliği yapan milli parkı korumak için savaşıyor.

Orman sakinleri savaş, kaçak avlanma ve petrol çıkarları tarafından büyük tehdit altındayken üç park görevlisi ve bir araştırmacı gazeteci, hayvanları ve onların evlerini kurtarmak için bir araya geliyor. 8,2 IMDb puanına sahip bu film, ülkenin siyasi ve ekonomik konularını anlatırken bölgenin sonsuz doğal güzelliğine ve biyolojik çeşitliliğine doğrudan bir bakış sunuyor.

1- Apocalypse Now Redux

Apocalypse Now Redux 1
Netflix Savaş Filmleri Apocalypse Now Redux

Netflix savaş filmleri arasında 8,5 IMDb puanı ile zirveye yerleşen yapım, Francis Ford Coppola tarafından yazıldı ve yönetildi. Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen gibi aktörlerin başrolde olduğu yapım, bir psikolojik film. Bu 2001 yapımı, orijinal versiyonda olmayan yaklaşık 50 dakikalık ek materyali içeren Apocalypse Now’ın teknik olarak yeniden kurgulanmış hali.

Vietnam Savaşı sırasında geçen film, ABD Ordusu Kaptanı’nın Nung Nehri üzerinde yaptığı yolculuğu konu alıyor. Willard, cinayetle suçlanan ve aynı zamanda aklını kaçırdığı düşünülen Ordu Özel Kuvvetlerinin isyancı subayı Albay Kurtz’u ortadan kaldırmak için bir göreve gönderiliyor. İki adam arasındaki yoğun etkileşim ve akıl oyunları, izleyiciyi her dakika daha da meraklandırıyor .

Netflix savaş filmleri arasından en önemli olanları listelediğimiz bu içerik, umarız faydalı olmuştur. Siz bu filmlerden hangilerini izlediniz ve izlediklerinizi nasıl buldunuz?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.