Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix, Ödeme Yapmadığı Yazarlara 42 Milyon Dolar Ödeyecek!

Writers Guild of America, Netflix'in 216 sinema filmi yazarına ödenmemiş olan 42 milyon doların ödenmesini sağladı.

Netflix, senarist maaşına ilişkin bir davada büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak. Deadline‘ın bildirdiği gibi, Writers Guild of America, Netflix’in 216 sinema filmi yazarına ödenmemiş bakiye olarak fazladan 42 milyon dolar ödemesini sağlayacak bir tahkim kararı kazandı. WGA ayrıca geç ödeme için 13,5 milyon dolar daha faiz istedi.

WGA, yayın şirketini yazar maaşından tasarruf etmesine yardımcı olan “kendi kendini idare etme” ile suçladı. WGA’ya göre, sinema gösterimlerinin artıklarının belirli bir pazarda kazanılan gelirler üzerinden ödenmesi gerekiyordu ve dev yayın şirketinin lisansları daha geleneksel ilişkilere dayalı ücretlerle talep ettiği ve bu tarzda anlaşmalar yaptığı bildirildi.

Netflix Kaybeden Taraf Oldu

Netflix

WGA, galibiyete Sandra Bullock filmi Bird Box’a karşı daha önceki bir zaferin yardımcı olduğunu iddia etti. Bir hakem, Netflix‘in en son anlaşmazlıktaki gibi bir formül kullanarak bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Görevli ünlü yayın devine, yazara artık ve faiz olarak 1.2 milyon dolar ödemesini söyledi.

Netflix konuyla ilgili konuşmaktan kaçındı ancak WGA eleştirisinden çekinmedi. WGA, yayın devini loncanın artıklarla ilgili temel anlaşmalarını “en kötü ihlal edenlerden” biri olarak nitelendirdi ve tahkimi, yayın hizmetleri aracılığıyla ödemeyi “azaltmaya” çalışan medya şirketlerine karşı bir geri adım olarak gördü.

Muhtemelen bu sonuç ile sektörde bunun gibi daha fazla savaş olursa şaşırmayın diyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.