Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix, Bir Gecede 54 Milyar Dolar Kaybetti

Dijital yayın platformu Netflix, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin açıkladığı mali bilançonun ardından borsada 54.4 milyar dolarlık devasa bir değer kaybı yaşadı.

Netflix, günümüzün en popüler dijital yayın platformlarından biri olmasına rağmen, artan rekabet ve fiyat değişiklikleri nedeniyle müşteri kaybetmeye devam ediyor. Dün, 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıklayan Amerikalı şirket, abone sayısının 200 bin azaldığını bildirdi. Dahası, düşüşün yılın ikinci çeyreğinde de devam ederek 2 milyon kişiyi bulması öngörülüyor.

Variety’ye göre kazanç raporunun ardından Netflix hisseleri yüzde 35.1 oranında değer kaybetti. Bu da, şirketin piyasaya değerinin sadece bir günde 54.4 milyar dolar eridiği anlamına geliyor. Son altı aydaki veriler de eklendiğinde değerinin yüzde 65’ini kaybeden platform, kan kaybını önlemenin yollarını arıyor.

Netflix Hisseleri Çakıldı

Netflix hisseleri

90’lı yıllarda posta yoluyla DVD kiralayan bir şirketken, bugün Oscar’lı bir streaming devine dönüşen Netflix, dijital yayın pazarında Disney Plus, HBO Max ve Apple TV+ gibi dev rakiplerle mücadele ediyor. Hem seçeneklerin çoğalması hem de Netflix fiyatlarının istikrarlı bir şekilde artması, kullanıcıların alternatif platformlara yönelmesine neden oluyor.

Netflix’in dünya genelinde 222 milyon ücretli abonesi bulunuyor, ancak Netflix CEO’su Reed Hastings’e göre bu rakama ek 100 milyon kişi şifre paylaşımı yoluyla platformu para vermeden kullanıyor. Hesaplarını başkalarıyla paylaşan kullanıcılardan ek ücret almaya hazırlanan şirket, ayrıca daha ucuz ancak reklamlı bir abonelik planı sunmayı düşünüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.