Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İşten Çıkarma Furyasına Naughty Dog da Katıldı

İşten çıkarma furyasına Naughty Dog da eklendi. The Last of Us'ın arkasındaki stüdyo, 25'ten fazla çalışanın işine son verdi.

Oyun sektörünü etkisi altına alan işten çıkarma furyasına PlayStation’ın birinci taraf stüdyolarından biri olan Naughty Dog da katıldı. The Last of Us ve Uncharted gibi ikonik serilerin arkasındaki şirket, 25’ten fazla sözleşmeli çalışanının görevlerine son verdi. Kotaku‘nun konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, işten çıkarmalar geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

Sanattan prodüksiyona kadar çeşitli departmanlar etkilendi, ancak işten çıkarılanların çoğunlukla QA (Kalite Kontrol) birimlerinde çalıştığı bildirildi. Haberde, en az 25 geliştiricinin Naughty Dog’dan ayrıldığı yazıyor. Öte yandan tam zamanlı personelin küçülmenin dışında bırakıldığı söyleniyor. Santa Monica, California merkezli stüdyonun çalışan sayısı temmuz ayı itibarıyla 400’ün üzerindeydi.

Naughty Dog, 25’ten Fazla Çalışanının İşine Son Verdi

Kaynaklar, işten çıkarılanlara herhangi bir kıdem tazminatı teklif edilmediği gibi, kontratlarına son verilen geliştiricilere ve geri kalan çalışanlara da haberi gizli tutmaları için baskı yapıldığını aktarıyor. Bu gelişmenin PlayStation’ın patronu Jim Ryan’ın emeklilik kararı almasından hemen sonra yaşanması oldukça dikkat çekici. Ayrıca Naughty Dog’un eşbaşkanı Evan Wells’in birkaç ay önce görevinden ayrılacağını açıkladığını da buraya not düşelim.

Naughty Dog işten çıkarma

Uncharted ve The Last of Us serisinin baş mimarlarından Neil Druckmann, yıl sonundan itibaren stüdyoya tek başına liderlik edecek. Arka planda yeni bir yapılanmaya geçiliyor, hatta bazı projeler iptal ediliyor olabilir. Nitekim The Last Of Us’ın Factions modunu temel alan çok oyunculu oyunun geliştirme aşamasında zorluklar yaşandığı söyleniyor.

Proje tamamen iptal edilmiş değil, ancak yakın zamanda fişinin çekildiği haberinin gelmesi pek de şaşırtıcı olmaz. Video oyunu endüstrisi şu anda büyük bir işten çıkarma dalgasıyla karşı karşıya. Naughty Dog’un yanı sıra Microsoft, Electronic Arts, Ubisoft, Epic Games, Embracer ve Team17 gibi büyük firmalar küçülmeye gitti. Bu furyaya başka oyun stüdyolarının da eklenip eklenmeyeceği büyük bir merak konusu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.