Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

NASA Uzaydan Dünya’ya Kedi Videosu Gönderdi

NASA uzayın 30 milyon kilometre derinliklerindeki Psyche uzay aracından Dünya'ya bir kedi videosu gönderdi.

NASA, Taters adlı bir kedinin videosunu uzayın derinliklerinden Dünya’ya gönderdi. Ultra yüksek çözünürlüklü test videosu, Psyche uzay aracından, Psyche uzay aracı Dünya’dan 30 milyon kilometre uzaktayken iletildi. Aralık ayının başlarında yeni lazer iletişim yeteneklerinin başarılı bir test denemesinde NASA, Psyche uzay aracından Dünya’ya 30 milyon kilometrelik bir uzaklıktan ultra yüksek çözünürlüklü bir video ışınladı.

Uzayın derinliklerinden Dünya’ya lazer yoluyla ilk kez bir UHD video akışı gönderiliyor. Peki tarihe geçen video neydi? Taters adlı turuncu bir kedinin lazer ışığını kovaladığını gösteren 15 saniyelik bir klip. 11 Aralık’ta gönderilen videodan gelen sinyal, Psyche’nin o zamanki konumundan Dünya’ya 101 saniyede ulaştı; bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 80 katı!

NASA Uzaydan Dünya'ya Kedi Videosu Gönderdi

Görev başlamadan önce Taters’ın bir lazerle oynadığı 15 saniyelik video Psyche uzay aracına yüklendi ve Psyche’deki uçuş lazer alıcı-vericisi tarafından 267 Mbps hızında Dünya’ya geri gönderildi. Ekim ayında yolculuğuna çıkan uzay aracı, Mars ve Jüpiter arasındaki ana asteroit kuşağında yer alan, metal açısından zengin bir asteroidi incelemek üzere gönderilmişti.

NASA‘nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki projenin alıcı elektroniğinden sorumlu grubun lideri Ryan Rogalin, “Milyonlarca kilometre uzaktan iletilmesine rağmen, videoyu çoğu geniş bant internet bağlantısından daha hızlı göndermeyi başardı. Aslında video Palomar’da alındıktan sonra internet üzerinden JPL’ye gönderildi ve bu bağlantı uzayın derinliklerinden gelen sinyalden daha yavaştı” dedi.

Nasa’nın 30 Milyon Kilometre Uzaklıktan Gönderdiği Video

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.