Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Musk 44 Milyar Dolara Almıştı: X’in Değeri Yarı Yarıya Düştü

Elon Musk'ın satın alınmasıyla beraber X platformu değer kaybetmeye devam ediyor. Köklü değişiklikler platform değerini aşağıya çekiyor.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk aynı zamanda X‘in (eski adıyla Twitter) sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Milyarder iş insanı tarafından satın alınan ve köklü değişiklileri kullanıcılara sunan sosyal medya platformunda işler pek umulduğu gibi gitmiyor. Bu kapsamda ortaya çıkan haberlere göre platformun değeri yarı yarıya düşüş yaşadı.

Ortaya çıkan bilgilere göre X şu anda toplamda 19 milyar dolar değerinde ve bu da Elon Musk’ın satın almak için ödediği miktarın yarısından daha az. X, Ekim 2022‘de Musk tarafından 44 milyar dolara satın alındı. Fakat geldiğimiz noktada şirketin değeri o zamandan bu yana düşmeye devam etti ve şu anda ise sadece 19 milyar dolar değerinde.

X’in Değer Erimeye Devam Ediyor

X platformunun değerinin düşmesi esnasında The Verge tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre çalışanlara şu anda hisse başına 45 dolar ödeniyor. Elon Musk Twitter’ı satın almak için hisse başına 54,20 dolarlık bir miktar ödemişti. Geldiğimiz süreçte X, çalışanlarına zaman içinde verilen ve bir tür öz sermaye tazminatı olan kısıtlı hisse senedi (RSU) sunuyor. Çalışanlar bu hisse senetlerini hemen alamıyor genellikle üç ila beş yıl içinde bunlara sahip olabiliyor. Hisseler devredildikten sonra ise çalışanlar bunları satabiliyor veya elinde tutabiliyor.

X

Köklü değişikliklerle beraber platformun kapsamı genişletilmeye çalışılırken hisse senedi fiyatının neden şirketin değeri kadar düşmediği belirsizliğini koruyor. Ancak bir rapor, X’in mevcut hisse sayısını değiştirdiğini öne sürüyor. Öte yandan kayıtlara göre yönetim kurulu, hisselerin piyasa değerini çeşitli değişkenlere göre değerlendiriyor. 

Musk’ın ise X’in başkanı olduğunu ve henüz resmi bir kurul oluşturmadığını da belirtmek gerekiyor. Sansasyonel isim, Twitter’ı devralıp adını “X” olarak değiştirdiğinden beri platform büyük oranda bir değişime uğradı. Geçtiğimiz yıl toplam çalışan sayısının yüzde sekseninden fazlası işten çıkarıldı. Bu oran 7.500 çalışandan yaklaşık olarak 6.000’inin ihraç edilmesi anlamına geliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.