Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Mobil Uygulamalara Günde Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?

Günümüzün yaklaşık beşte birlik diliminde mobil uygulamaları kullanıyoruz. Günde ortalama 4,5 saatimizi ayırdığımız mobil uygulamalara harcadığımız vakit 2019'dan beri yüzde 40 arttı.

İnsanoğlu, her an her saniye devam eden teknolojik evrim ile birlikte yeni bir uzuv daha kazandı: Akıllı telefon. Hem iş hem de sosyal yönden olmazsa olmazlarımız haline gelen telefonlar -ve içindeki mobil uygulamalar-, sağladığı imkan ağı vücudumuzun en önemli ‘organlarından’ biri haline geldi. Metro gibi çekmediğini bildiğimiz yerlerde dahi iki dakikada bir telefonun ekranına bakmamızın sebeplerinden biri de bu olsa gerek.

Uygulama analitiği ve uygulama pazarı verileri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan App Anie, çarpıcı bir araştırmaya daha imza attı. Buna göre Türkiye’de 2019’dan bu yana mobil uygulama geçirilen süre yüzde 40 attı. Sensor Tower’ın araştırması ise Türkiye’nin 2020-2021 döneminde Google Play Store içerisinde en fazla uygulama indiren yedinci ülke olduğunu ortaya koydu.

Mobil Uygulamada Geçirilen Süre Yüzde 40 Arttı

mobil uygulamalar

Aynı verilere göre, 2025 yılında App Store‘da en fazla para kazandırması beklenen kategori yüzde 42 ile oyunlar olacak. Fotoğraf ve video uygulamaları en çok gelir sağlayacak kategorilerin yüzde 13’ünü oluştururken, eğlence uygulamalarının yüzde 11 oranında gelir sağlaması bekleniyor. Verilere göre oyun dışı mobil uygulamalar App Store’da kazanç açısından yüzde 58’lik bir paya sahip olacak.

Araştırma, 2025’te Google Play Store‘da en fazla para kazandırması beklenen kategorinin yüzde 71’lik oranla oyunlar olduğunu gösteriyor. Oyun dışı uygulamaların yüzde 29 oranında gelir sağlaması beklenen uygulama mağazasında sosyal medya uygulamalarının ise yüzde 5 oranında para kazandırması ön görülüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.