2021 Yılında Mobil Oyunlara 116 Milyar Dolar Harcandı!

2021 yılında mobil oyunlara harcanan para 116 milyar dolara ulaştı.

Dünyanın önde gelen mobil veri ve analiz platformlarından App Annie, 2021 yılına ait State of Mobile raporunu yayınladı. Buna göre mobil oyunlara yapılan tüketici harcamaları geçtiğimiz sene 116 milyar dolara ulaştı. 2021’deki harcamaların 2020’ye kıyasla yüzde 19’luk artış gösterdiğini belirten firma, oyunlarda geçirilen sürenin de önemli oranda yükseldiğini aktardı.

Kullanıcıların kendi mobil oyunlarını tasarlamalarına imkan sağlayan Roblox, 2021 yılında tüketici harcamalarında ilk sırada bulunurken, onun hemen arkasından Genshin Impact geldi. Aylık aktif kullanıcı sayısında ilk sırayı PUBG Mobile alırken, onu sırasıyla Roblox, Candy Crush, Free Fire ve Between Us takip etti.

Mobil Oyunlara Para Yağıyor

mobil oyunlar 2021

Öte yandan App Annie’nin raporu, 2021 yılında mobil uygulamalara her zamankinden daha fazla zaman harcandığını ortaya koyuyor. Firma, geçtiğimiz yıl kullanıcı başına günde 4,8 saate ulaşıldığını belirtiyor. Rapor ayrıca küresel çapta dakikada 435.000’den fazla uygulama indirildiğini ve mobil uygulama reklamlarının 2021’de 295 milyar doları aştığını gösteriyor.

Rockstar Games’in ana şirketi ve GTA serisinin yayıncısı Take-Two Interactive, FarmVille’in geliştiricisi Zynga’yı 12,7 milyar dolara satın almıştı. Bu dev birleşmenin mobil oyun sektörüne yansımanın nasıl olacağı büyük bir merak konusu. Önümüzdeki dönemde GTA ve Midnight Club gibi Rockstar oyunlarını mobil cihazlarda görebiliriz.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol