Minecraft’taki Mod Yaratıcılarının Dudak Uçuklatan Kazancı Belli Oldu

2021 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Microsoft, mod geliştiricilerinin Minecraft'taki bir milyardan fazla mod, eklenti ve diğer deneyimlerden 350 milyon doların üzerinde kazanç sağladığını bildirdi.

Dünyanın en değerli şirketlerinden Microsoft, 2021 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin mali bilançosunu paylaştı. 15.5 milyar dolarlık net gelir bildiren ABD’li teknoloji devi, hem yeni nesil konsolları Xbox Series X / S hem de Xbox Game Pass hizmeti sayesinde oyun bölümünde etkileyici bir performansa imza attı.

Finansal tabloya dair verilen bilgiler arasında Minecraft hakkında oldukça etkileyici bir detay da yer aldı. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Minecraft’taki yaratıcıların bir milyardan fazla mod, eklenti ve diğer deneyimlerden 350 milyon doların üzerinde kazanç sağladığını açıkladı.

Minecraft modları

Yalnızca dört yılda bu gelir havuzunun oluştuğuna dikkat çeken Nadella, söz konusu meblağın sadece Minecraft’taki mod satışları kapsadığını belirtti. 2014 yılında ikonik oyunun arkasındaki geliştirici stüdyo Mojang‘ı bünyesine katan Microsoft, içinde çok sayıda kaplama, kıyafet, karakter motifleri, binalar ve modların yer aldığı Minecraft Store’u 2017 yılında hayata geçirmişti. Microsoft geçmişte gelirin yüzde 50’den fazlasını içerik oluşturucularına verdiğini söylemişti.

“Oyunlar metaverse ekonomilere dönüşürken, herkesin platformlarımızda kreasyon satmasına yardımcı olacak yeni araçlar geliştiriyoruz” diyen Microsoft CEO’su Nadella, “Her yıl yüzde 30 artış gören Minecraft, şu anda yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu onu içerik oluşturucu ekonomisindeki lider platformlardan biri haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

Microsoft, 2021’in üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 50 artışla 1,2 milyar dolar oyun geliri elde ettiğini açıkladı.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

1 Yorum

  1. Avatar of FURKAN

    FURKAN

    NABER

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol