Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft’un Yapay Zekası Sesleri Taklit Etme Yeteneği Kazandı

Microsoft'un VALL-E isimli yapay zekası, kısa bir ses örneğinden herhangi bir sesi taklit edebilme yeteneğine sahip oldu.

Ars Technica‘nın bildirdiğine göre Microsoft, metinden konuşmaya yapay zeka alanındaki en son araştırmasını, birinin sesini yalnızca üç saniyelik bir ses örneğinden simüle edebilen VALL-E adlı bir modelle sergiledi. Konuşma sadece tınıyla değil, aynı zamanda konuşmacının duygusal tonuyla ve hatta bir odanın akustiğiyle de eşleşebilecek seviyelere geldi.

VALL-E, Microsoft’un “nöral codec dili modeli” olarak adlandırdığı bir yapay zeka olarak tasarlandı. Metin girişinden ses ve hedef konuşmacıdan kısa örnekler üreten Meta’nın yapay zeka destekli sıkıştırma sinir ağı Encodec’inden türetildi. Bir makalede, VALL-E’yi Meta’nın LibriLight ses kitaplığındaki 7.000’den fazla konuşmacıdan 60.000 saatlik İngilizce konuşma konusunda nasıl eğittiklerini anlatıldı.

Microsoft VALL-E’nin Yetenekleri Endişe Verici

Microsoft VALL-E'nin Yetenekleri Endişe Verici

Yapay zekanın taklit etmeye çalıştığı ses, eğitim verilerindeki bir sesle yakın eşleşmeli. Bu durum karşılanırsa, istenen metin girişini söylerken hedef konuşmacının sesinin nasıl olacağını anlamak için eğitim verilerini kullanır ve yukarıda bahsettiğimiz ses taklit durumu gerçekleşir. Ekip bunun tam olarak ne kadar iyi çalıştığını VALL-E Github sayfasında gösterdi.

Sonuçlar karışık, bazıları kulağa makine benzeri geliyor, bazıları ise şaşırtıcı derecede gerçekçi. Orijinal örneklerin duygusal tonunu koruması, gerçekçi seslerin en temel sebebi. Aynı zamanda akustik ortama sadık bir şekilde uyar, bu nedenle konuşmacı sesini bir yankı salonunda kaydettiyse, VALL-E çıkışı da aynı yerden geliyormuş gibi ses çıkarır.

Modeli iyileştirmek için Microsoft, “prozodi, konuşma stili ve konuşmacı benzerliği perspektiflerinde model performansını iyileştirmek için” eğitim verilerini ölçeklendirecek. Ayrıca net olmayan veya gözden kaçan sözcükleri azaltmanın yollarını da araştırmaya başladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.