Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, Xbox Mobil Oyun Mağazası Açmayı Planlıyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un, mobil oyunlar için kendi uygulama mağazasını açmayı planladığı bildirildi.

Activision Blizzard satın alımının tröst yaratmayacağı konusunda düzenleyicileri ikna etmeye çalışan Microsoft, anlaşmanın onaylanması halinde kendi uygulama mağazasını açabilir. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Xbox’ın patronu Phil Spencer, gelecekte kullanıcıların diledikleri her ekranda hem kendi hem de üçüncü taraf ortaklarının oyunlarını oynayabilecekleri bir ekosistem yaratmak istediklerini söyledi.

Bugün bunu mobil cihazlarda yapamadıklarını belirten Spencer, Game Pass‘in mobil ekosisteme uyarlandığı bir dünyayı inşa etmeyi planladıklarını belirtti. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için sunduğu 68,7 milyar dolarlık teklif, rakabetle ilgili endişeleri artırsa da, Xbox patronu anlaşmanın mobil alandaki çeşitliliği artıracağını savundu.

Xbox Kendi Mobil Oyun Mağazasına Sahip Olabilir

xbox mobil oyun

Spencer, Mart 2024’te yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa Birliği (AB) Dijital Pazarlar Yasası‘nın gelecek planlarıyla uyuştuğunu ve bunun sektör için büyük bir fırsat olduğunu aktardı. Büyük teknoloji şirketlerini önemli kurallarla regüle edecek bir dizi prosedür içeren düzenleme, Apple ve Google’ın kendi uygulama mağazaları dışındaki marketleri de desteklemelerini sağlayabilir. Kullanıcılar bu sayede tek bir alternatife bağlı kalmadan App Store veya Play Store dışından uygulama yükleyebilecekler.

Activision Blizzard anlaşması, Call of Duty, Diablo ve World of Warcraft gibi ünlü oyun serilerini Xbox çatısı altına alacağı gibi; Call of Duty Mobile, Diablo Immortal ve Candy Crush Saga gibi milyonlarca kez indirilen mobil oyunları da ABD’li devin portföyüne katacak. Fakat tüm bunlar, hem AB hem de ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun satın almayı onaylamasına bağlı. Nihai kararın 22 Mayıs’ta açıklanması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.