Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft Edge Güvenli Ağ Hizmeti Kullanıma Sunuldu

Microsoft, Edge isimli en yeni tarayıcısı için entegre VPN hizmetini kullanıma sundu.

Microsoft, Microsoft Edge Güvenli Ağ özelliğini (esas olarak yerleşik bir VPN hizmeti) Canary için kullanıma sundu. Microsoft Edge VPN hizmeti olan Güvenli Ağ, Cloudflare tarafından desteklenecek ve adından da anlaşılacağı gibi, internette gezinirken verilerinizi şifreleyerek ekstra bir güvenlik ve gizlilik katmanı ekleyecek. Tabii yasaklı siteleri de erişime açacak.

Microsoft Edge Güvenli Ağ etkinleştirildiğinde, verileriniz şifrelenecek ve IP adresiniz maskelenecek, böylece hiç kimse sizi veya tam konumunuzu tanımlayamayacak. Kimliğinizi korumak için trafik, Cloudflare sunucularından biri üzerinden yönlendirilecek ancak, özel bir VPN’den farklı olarak, konumunuzu tamamen farklı bir yere değiştiremeyecelsiniz.

Microsoft Edge Güvenli Ağ 1 GB ile Sınırlı

Microsoft Edge Güvenli Ağ
Microsoft Edge Güvenli Ağ, Canary sürümünde mevcut.

Microsoft, bir Cloudflare veri merkezine bağlanacağınızı, bu nedenle internette gezinirken bölgeniz için beklediğiniz web sitelerini ve deneyimleri görmeye devam edeceğinizi belirtti. Kesin konumunuz maskelenecek ancak muhtemelen coğrafi kısıtlamaları atlamak için bunu kullanamayacaksınız. Bu ilk test aşamasında Microsoft, ücretsiz VPN hizmetleri için oldukça tipik olan Güvenli Ağ modunda kullanıcılara 1 GB ücretsiz bant genişliği verecek.

Microsoft Edge Güvenli Ağ her ay size 1 GB ücretsiz kullanım sunacak ve bunu her ay sıfırlayacak. Microsoft’un ifadeleri, özellik genişledikçe bu ücretsiz bant genişliğinin değişebileceğini öne sürdü ancak özellik gerçekten kullanılabilir olduğunda daha fazla veya daha az veri alacağınıza dair bir gösterge yok. Ne kadar veri kullandığınızı takip etmek için Edge’in VPN hizmetini kullanabilmek için Microsoft hesabınızla Edge’de oturum açmanız gerekecek.

Yine, Microsoft tarafından kullanılan ifade, bunun yalnızca ön izleme aşamasında geçerli olduğunu gösteriyor gibi görünüyor ancak gelecekte de muhtemelen bu sınırlama yer alacak. Microsoft, ağ üzerinden kişisel olarak tanımlanabilir hiçbir bilginin gönderilmediğini ve hatta hizmetle ilgili tanılama verilerinin bile en fazla 25 saat süreyle saklandığını kullanıcılara garanti etti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.