Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, Activision-Blizzard Anlaşması İçin Taviz Verecek

Microsoft, 68,7 milyar dolarlık Activision-Blizzard satın alımının onaylanması için AB antitröst düzenleyicilerine bazı tavizler sunmaya hazırlanıyor.

Bu yılın başlarında Activision-Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alacağını açıklayan Microsoft, video oyun endüstrisinde taşları yerinden oynatmıştı. ABD ve AB dahil çeşitli ülkelerdeki düzenleyici kurumların onayına sunulan dev anlaşma Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo gibi tüm zamanların en çok satan serilerinden bazılarını Xbox şemsiyesi altına sokacak.

Satın almada tröst yani rekabet kaygısı yaratan asıl etmen ise Call of Duty‘nin çoklu platform özelliğini kaybedip kaybetmeyeceği oldu. Sony, anlaşmanın onaylanmasının ardından ikonik FPS serisinin yalnızca PC ve Xbox konsollarına münhasır olacağından endişe duyuyor. Reuters‘in haberine göre Microsoft, bu ve benzeri kaygıları gidermek adına AB antitröst düzenleyicilerine bazı tavizler sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft’tan Sony’e 10 Yıllık Call of Duty Anlaşması

Microsoft Activision-Blizzard

Haberde, rekabet endişelerini yok edebilecek birincil çözümün, Sony ile 10 yıllık bir lisans anlaşması olacağı belirtiliyor. Sony, Call of Duty’nin Xbox platformuna özel hale gelmesinin PlayStation satışlarını olumsuz etkileyeceğini ve kullanıcıları seçim yapmaya zorlayacağını iddia ederek satın almaya itiraz ediyor. Bu yılın başlarında Microsoft, Sony’e Call of Duty’nin üç yıl boyunca PlayStation‘da kalmasını sağlayacak bir teklif götürmüştü. Fakat PlayStation CEO’su Jim Ryan, bu teklifi “birçok düzeyde yetersiz” olarak nitelendirdikleri için reddettiklerini açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu, Microsoft’un Activision-Blizzard satın alımına yönelik soruşturmayı kasım ayında başlattı. Kurul, anlaşmanın PC, konsol ve diğer oyun sistemlerine yönelik pazarlarda rekabeti azaltabileceğinden endişe duyuyor. AB rekabet gözlemcisi, anlaşmayla ilgili kararını 11 Nisan 2023 tarihine kadar verecek. Birçok ülkede incelenen anlaşma, şu ana kadar yalnızca Suudi Arabistan ve Brezilya’da onaylandı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.