Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tarihin En Büyük Oyun Anlaşmasının Önündeki Son Engel Kalktı

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Microsoft'un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını resmi olarak onayladı.

Oyun sektörünün şimdiye kadar gördüğü en büyük anlaşmanın önündeki son engel de nihayet kalktı. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Microsoft‘un 68,7 milyar dolar değerindeki Activision Blizzard satın alımına resmi onayı verdi. Microsoft’un ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) açtığı davayı kazanmasının ardından gözler Birleşik Krallık’taki rekabet kuruluna çevrilmişti.

Geçtiğimiz temmuz ayında tarihi anlaşmayı reddeden CMA, Microsoft’un tröst kaygılarını gidermek için daha fazlasını yapması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Birleşik Krallık’taki bulut oyun işini Ubisoft‘a devretmeyi içeren yeni bir anlaşma sunan şirket, geçtiğimiz ay kuruldan geçici onayı kapmayı başarmıştı. Nihai onayın 13 Ekim’de verilebileceği konuşuluyordu. Ve bugün, beklenen o gelişme resmiyete kavuşmuş oldu.

Microsoft, Activision Blizzard’ı Resmen Satın Alıyor

microsoft activision blizzard anlaşma birleşik krallık

CMA, Microsoft’un Activision’ı bulut oyun hakları olmadan satın almasına yönelik yeni anlaşmanın, fiyat ve hizmet açısından rekabeti koruyacağı sonucuna vardı. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick yaptığı açıklamada, “CMA’nın resmi onayı Microsoft ile geleceğimiz için harika bir haber. Xbox ekibinin bir parçası olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Artık anlaşmayı kapatmak için gerekli tüm düzenleyici onaylara sahibiz” dedi.

CMA başkanı Sarah Cardell ise “Rekabete zarar veren, tüketiciler ve işletmeler için kötü sonuçlar doğuran birleşmeleri önleme konusunda kararlıdır. Kararlarımızı siyasi etkilerden bağımsız olarak alırız ve kurumsal lobicilik faaliyetlerine boyun eğmeyiz” ifadelerini kullandı. 68,7 milyar dolarlık anlaşmasının tamamlanmasıyla birlikte Call of Duty, Diablo ve World of Warcraft dahil Activision Blizzard’a ait tüm seriler, Microsoft Gaming şemsiyesi altına girecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.