Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Metaverse Etkisi: Meta, Microsoft ve Epic Games Güçlerini Birleştirdi

Google ve Apple'ı içermeyen grup üyeleri bu Temmuz'da buluşmaya başlayacak.

Teknoloji ve internetteki en büyük isimlerden bazıları da dahil olmak üzere bir grup şirket, açık bir metaverse elde etmek için gereken birlikte çalışabilirlik standartlarını geliştirmek için bir araya geldi. Organizasyonun adı Metaverse Standards Forum olarak açıklandı ve kurucu üyeleri arasında Facebook, Microsoft, Huawei, NVIDIA, Qualcomm, Sony Interactive Entertainment, Epic Games, Unity ve Adobe oldu.

Reuters‘in belirttiği gibi, listede bariz bir şekilde eksik olan bir şirket Apple. Geçtiğimiz birkaç yılda Apple’ın kendi sanal veya artırılmış gerçeklik kulaklığını piyasaya sürdüğüne dair birden fazla rapor çıktı ve cihaz kullanıma sunulduğunda meta veri tabanında önemli bir oyuncu olması bekleniyordu. Listede eksik olan bir diğer büyük isim de Project Iris kod adlı bir AR kulaklık üzerinde çalıştığı bildirilen Google.

Teknoloji Devleri Metaverse İçin Birleşti

Metaverse

Pokemon Go’nun geliştiricisi Niantic ve Roblox da üye listesinde yer almadı. Bununla birlikte, üyelik ücretsiz ve herhangi bir kuruluşa açık; böylece daha sonra daha fazla şirket bu organizasyona katılabilecek. Herhangi bir standartta olduğu gibi, metaverse için bir standart ancak şirketler, özellikle de sektördeki en büyük oyuncular tarafından benimsenirse bir başarı olarak kabul edilebilecek.

Standards Forum, basın bülteninde “Birden fazla endüstri lideri, metaverse potansiyelinin en iyi açık standartlar temeli üzerine inşa edilmesi durumunda gerçekleştirileceğini” belirtti.

Grup ayrıca “pragmatik, eyleme dayalı projelere” odaklanacağını söyledi. Bunlar arasında bilgisayar veri tabanı standartlarının test edilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı araçlar üzerinde çalışmak ve hackathonlar yapmak yer alıyor. Şirketler istedikleri zaman katılabilirken, üyelerin bu Temmuz ayında forum toplantılarına başlaması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.