Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Messenger’ın Şifreli Sohbetleri Beklenen Özelliklere Kavuştu

Messenger'ın uçtan uca şifreli sohbetlerinde eksik olan bütün özellikler nihayet uygulamanın şifreli sohbetlerine dahil edildi.

Artık, çoğu özellik eksik olduğu için Facebook Messenger‘da uçtan uca şifrelemenin gizliliğinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Meta, şifreli sohbetlere birkaç ortak özellik getirdiğini duyurdu. Artık temalar seçebilecek, grup konuşmaları için profiller ayarlayabilecek ve tepkilerin yanı sıra özel emoji kullanabileceksiniz.

Etkin durum ve web bağlantısı ön izlemeleri artık bu daha güvenli modda çalışırken, Android kullanıcıları diğer uygulamaları kullanırken konuşmak için yüzen baloncuk özelliğinden faydalanabilecek. Şifreli sohbetleri farkında olmadan kullanma olasılığınız da artacak. Meta, şifrelemeyi Facebook Messenger için varsayılan hale getiren testleri genişletmeye başladı.

Messenger Rakiplerine Yetişmeye Çalışıyor

Messenger'ın Şifreli Sohbetleri Beklenen Özelliklere Kavuştu

Şirket, bazı konuşma dizilerindeki değişiklikleri “önümüzdeki birkaç ay içinde” göreceksiniz ifadelerini kullanarak test sürecinin yakında tamamlanacağını da bildirdi. Testin bir parçasıysanız, ilgili bir mesaj dizisinde bir bildirim alacaksınız. Meta, geçen Ağustos ayında varsayılan şifreli sohbetleri test etmeye başladı. O zamanlar Facebook Messenger yükseltmesini 2023’te piyasaya sürmeyi umduğunu söylüyordu.

Sosyal medya şirketi güncellenmiş bir zaman çizelgesi sağlamadı ancak özellik genişletme Meta’yı bu hedefe önemli ölçüde yaklaştırdı. Uçtan uca şifreli Messenger, 2022’nin başında bazı özelliklere kavuşmuştu ancak yine de daha az güvenli muadilinin oldukça gerisindeydi.

Tabii ki bu güncelleme herkesi mutlu etmedi. ABD, İngiltere ve çeşitli ülkelerdeki yetkililer uçtan uca şifrelemeye büyük tepki gösterdi. Suçluların, kolluk kuvvetleri ve gözetleme kurumlarının erişemeyeceği planları tartışmak için şifreli sohbetleri kullanabileceğinden endişe ettiklerini ifade etti. Eski ABD Başsavcısı Bill Barr gibi politikacılar, Meta’yı “arka kapılar” oluşturarak şifrelemeyi zayıflatmaya çağırdı. Meta, bu istekleri kabul etmedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.