Messenger ve Instagram Uçtan Uca Şifreleme Özelliğini 2023 Yılına Kadar Alamayabilir

Meta’nın sahibi olduğu Facebook Messenger ve Instagram’ın uzun süredir beklenen uçtan uca şifreleme özelliği hakkında üzücü bir gelişme yaşandı.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcılar artık iletişim ihtiyaçlarını sosyal medya platformları üzerinden gideriyor. Bu anlamda kullanıcıların en çok kullandığı uygulamalardan olan Messenger ve Instagram uçtan uca şifreleme özelliği sunmuyor.

Kullanıcılar Messenger ve Instagram için bu özelliği beklerken, Meta konu hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Messenger ve Instagram Uçtan Uca Şifreleme

Messenger ve Instagram Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Gecikiyor

Messenger ve Instagram uçtan uca şifreleme özelliği hakkında Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirketin, Messenger ve Instagram uçtan uca şifreleme özelliğinin (E2EE) 2023 yılına kadar varsayılan olarak kullanılma sunulmasını planlamadığı belirtildi.

Meta birleşik bir mesajlaşma ağı kurma planı doğrultusunda geçtiğimiz yıl Messenger ve Instagram sohbetlerini birleştirmişti. Messenger ve Instagram üzerinden gönderilen iletiler uçtan uca şifrelenmiş olarak gönderilebilirken, Meta bu özelliğin 2023 yılına kadar varsayılan olarak gelmeyeceğini duyurdu. WhatsApp uygulaması ise uzun bir süredir E2EE özelliğine sahip.

messenger ve instagram uctan uca sifreleme ozelligini 2023 yilina kadar alamayabilir 3

Meta bu yılın başlarında yaptığı açıklamada varsayılan E2EE özelliğinin en erken 2022 yılında Instagram ve Messenger uygulamalarına ekleneceğini açıklamıştı. Yapılan bu son açıklama ile birlikte sürenin ertelendiğini görüyoruz. Şirketin neden böyle bir karar aldığı konusunda bir açıklama bulunmazken, uzmanlar Meta’nın Messenger ve Instagram E2EE özelliğini doğru olarak sunabilmek için böyle bir ertelenme kararı aldığını dile getiriyor.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol