Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Merkeziyetsiz Sosyal Medya Platformu Bluesky’da Önemli Ayrılık

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, merkeziyetsiz sosyal medya platformu Bluesky'ın yönetim kurulundan ayrıldı.

2022 yılında Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından satın alınan X’in (eski adıyla Twitter) kurucusu olan Jack Dorsey, dev anlaşmadan kısa bir süre sonra, tohumları ilk olarak 2019’da ekilen merkezi olmayan sosyal medya platformu Bluesky‘ı duyurmuştu. Beta sürümüne büyük bir katılımın olduğu uygulama, geçtiğimiz şubat ayında tüm iOS ve Android kullanıcılarına açılmıştı.

Dorsey’nin sosyal medya platformu, algoritmanın tüm kontrolünü kullanıcılara vermesi sebebiyle benzerlerinden ayrılıyor. Bu teknoloji AT Protokolü olarak adlandırılıyor. Milyarder girişimci, şirketleşmemiş yeni bir platforma ihtiyaç olduğunu ve X’in şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’e benzer bir “açık kaynaklı protokole” sahip olması gerektiğini savunuyordu.

Jack Dorsey, Bluesky’ın Yönetim Kurulundan Ayrıldı

bluesky uygulama

Dorsey, kurulmasına yardımcı olduğu merkeziyetsiz sosyal medya platformu Bluesky’ın yönetim kurulunda artık yer almadığını açıkladı. Şirket, bugün paylaştığı iki mesajla Dorsey’e teşekkür ederken, ayrılığı doğruladı ve “insanların deneyimlerini kontrol edebilecekleri bir sosyal ağ kurma taahhüdümüzü paylaşan” yeni bir yönetim kurulu üyesi arayışında olduğunu belirtti.

Bluesky uygulaması, “yaratıcılara platformlardan bağımsızlık, geliştiricilere oluşturma özgürlüğü ve kullanıcılara deneyimlerinde farklı seçenekler sunan yeni bir sosyal ağ” olarak tanımlanıyor. Ayrıca platformun açık kaynak kodlu olması, geliştiricilerin uygulamayı daha da geliştirmelerine ve özelleştirmelerine imkan sağlıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.