Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Meme Estetiği Cerrahisinde Bilmeniz Gerekenler

Meme estetiği, günümüzde çok fazla insan tarafından başvurulan bir cerrahi yöntemi. Peki, bu önemli operasyon hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Meme estetiği cerrahisi için bilmeniz gereken birden fazla detay bulunuyor. Meme estetiği operasyonları, bildiğiniz üzere kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu operasyonları üç farklı kategoriye ayırmak mümkündür. Meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme olarak ayrılan bu operasyonlardaki en temel amaç, memedeki formsal ve şekilsel bozuklukları gidermektir. Tamamen estetik ve görsel anlamda kaliteli sonuçlar almak istiyorsanız meme estetiği operasyonlarından önce ve sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

Operasyon türü fark etmeksizin ilk dikkat etmeniz gereken unsur doktor seçimidir. Doktor seçiminde neye dikkat edilir, operasyonların başarısını nasıl anlarım, meme estetiği fiyatları nedir gibi tüm sorularınızın detaylı yanıtları içeriğimizin devamında yer alıyor. Hemen içeriğimizi inceleyerek tüm ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Meme Estetiği Nedir?

meme estetiği

Meme estetiği operasyonları, kadınlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Genel olarak tanımlamak gerekirse, göğüslerdeki estetik ve formsal bozuklukların giderilmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır. Bu bozukluklar, doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişmiş olabilir. Bazı kadınların meme yapısı doğdukları andan itibaren küçükken bazı kişilerin ise gereğinden fazla büyük olabilir. Her iki durumda da sağlık ve estetik açısından kişiyi rahatsız edebilir.

Özellikle meme büyüklüğü ciddi omurga bozuklukları, bel ve sırt ağrısı gibi sorunları beraberinde getiriyor. Bu uygulamaların yanı sıra memelerdeki sarkmalar da yoğun bir şekilde görülüyor. Çoğunlukla emzirme sonrasında kadınların en sık şikayetçi olduğu sorun olarak dikkat çekiyor. Meme estetiği operasyonları, tüm bu durumlarda hasta için uygunsa yapılıyor. Kişinin göğüslerinde istediği form uzman doktor kontrolünde sağlanıyor.

Meme Estetiği Operasyonları Nelerdir?

Kadınların sağlık ve estetik açısından rahatsızlık duyduğu göğüs sorunlarını yukarıda ifade ettik. Bu gibi sorunların her biri için uygulanan meme estetiği operasyonları farklılık gösteriyor. Bu operasyonları kısaca üçe ayırmak mümkündür:

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Meme yapısı doğuştan küçük olabileceği gibi doğum, emzirme ve yaş faktörlerinden kaynaklı sonradan da küçülebilir. Bu gibi durumlarda meme büyütme ameliyatı uygulanıyor. Bu ameliyatta hastanın istediği ve doktor tarafından hasta için uygunluğuna karar verilen ölçüler baz alınır. Bu ölçülere ameliyat öncesinde hazırlanmış protez ya da silikonlar ameliyatla memeye yerleştirilir ve şekil verilir. Operasyon genel anestezi altında yapıldığı için hasta ağrı sızı hissetmez.

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Doğuştan aşırı büyük göğüslere sahip olan kadınlar için uygulanır. Bu ameliyatta göğsün sağlık açısından rahatsız etmeyecek derecede küçültülmesi hedefleniyor. Operasyon plastik cerrahı doktorları tarafından yapılır. Meme dokusundan kesi açılarak, fazla olan doku alınıp memeye form ve şekil kazandırılır. Meme küçültme operasyonlarıyla beraber ihtiyaç duyulursa dikleştirme operasyonu da uygulanabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Hem meme büyütme hem de meme küçültme operasyonlarıyla beraber uygulanabilir. Hastanın talebine göre sadece meme dikleştirme estetiği da yapılabilir. Özellikle hastanın memesinin ölçülerinden bir şikâyeti yoksa sadece sarkma durumlarında bu operasyona sıkça başvurulur.

Meme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

meme ameliyatı

Meme ameliyatları estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Bu noktada istenen sonucun alınması için hastanın ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Meme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken en temel husus doktor seçimidir. Bildiğiniz üzere artık bu operasyonlar çok fazla yaygınlaşmıştır. Bu nedenle de reklamını yapan sayışız doktor ve klinik mevcuttur. Ancak hastalar, meme estetiğinde doktor seçimi yaparken doktorun uzmanlığını ve tecrübesini baz almalıdır.

Plastik cerrahları tarafından yapılan bu ameliyatlarda, doktorun uzmanlık alanı çok belirleyicidir. Çünkü plastik cerrahları genelde tüm estetik operasyonları uygular. Ancak her cerrah kendini tek bir alanda geliştirebilir. Bu noktada kaliteli ve başarılı bir meme operasyonu için meme estetiği alanında uzmanlaşan doktorları tercih etmeniz gerekiyor. Doktor seçimini de yaptıktan sonra ameliyat öncesi şunları dikkate almalısınız:

 • Ameliyata uykusuz girmemeye özen gösterin.
 • Ameliyattan birkaç gün öncesine kadar ağrı kesici ve benzeri ilaç tüketimini durdurun. Acil durumlarda doktorunuza danışın.
 • Doktor tarafından istenen meme filmi ve benzeri tahlil ve detayları ameliyatın son gününe kesinlikle bırakmadan halledin.
 • Planlanan ameliyat saatinden en az iki saat önce hastanede olmaya çalışın.
 • Ameliyat günü oldukça rahat giyinin. Oje ve kozmetik ürünler sürmeyin. Aynı zamanda takı da takmamaya dikkat edebilirsiniz.

Bu ve benzeri detayları ameliyat öncesinde dikkate almanız gerekiyor. Zaten doktorunuz nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda size ayrıntılı bilgi verecektir.

Meme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme ameliyatı sonrasında dikkate almanız gereken detaylar, doktorunuz tarafından aktarılır. Çünkü ne tarz bir operasyon geçirdiğinize göre yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenler değişecektir. Nitekim genel olarak meme ameliyatı sonrası şunları dikkate almanız gerekir:

 • Ameliyattan sonra altı ay kadar kesinlikle ağır taşınmamalıdır.
 • Rutin spor egzersizleri ve ağır sporlardan uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Yatış pozisyonunuza bir süre dikkat etmeniz gerekir.

Silikon Memenin Fiyatları

meme küçültme

Son olarak da merak edenler için fiyat ve hasta yorumu detaylarını aktaralım. Silikon memenin fiyatları ve diğer operasyon fiyatları farklılık gösteriyor. Doktorun uzmanlığı ve yapılacak işlemin detayları fiyatların belirlenmesinde etkin rol oynar. Bu noktada fiyat almak üzere tercih edeceğiniz doktor ile birebir irtibata geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bunun yanı sıra da silikon ameliyatı olanların yorumları size fikir verebilir. Daha evvel ameliyat olanlar, fiyatlar ve ameliyat sonrası detaylar hakkında görüşlerini yorum olarak paylaşıyor. Bu yorumlara bazı sözlük sitelerinden ya da çeşitli forum sitelerinden ulaşmanız mümkündür. Öte yandan meme estetiği yapan doktor ve hastanelerin resmi sosyal medya hesapları bulunuyor. Bu hesapları takibe alarak tüm yorum ve detayları yakından inceleyebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.