Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Mavi Tikli Sahte Twitter Hesapları Ortalığı Karıştırdı

Elon Musk tarafından satın alınan Twitter'ın ayda 8 dolar veren herkese onaylanmış hesap anlamına gelen mavi tik rozetini vermesi, gerçek gibi görünen sahte hesapların türemesine yol açtı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınan Twitter, önemli bir değişimden geçiyor. Kısa süre önce önemli oranda çalışanını işten çıkaran sosyal medya şirketi, artık ayda 8 dolar ödeyen tüm hesaplara mavi tik veriyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey Twitter Blue abonesi olmak. Çeşitli avantajlar sunan bu üyelik sayesinde mesleğiniz veya takipçi sayınız farketmeksizin kullanıcı adınızın yanına mavi tik rozetini kondurabilirsiniz.

Ne var ki, bu durum Twitter’da müthiş bir kaosa yol açmış durumda. Zira Blue abonesi olduğu için hesaplarını onaylatan çok sayıda sahte kullanıcı, ünlü isimleri veya şirketleri taklit ederek tweetler atıyor. Her ikisinde de mavi tik olduğu için ilk bakışta gerçek ve sahte hesapları ayırt etmek neredeyse imkansız. Anlamak için ilgili hesabın profiline girip takipçi sayısına bakmalısınız. Ayrıca Blue üzerinden doğrulama alan hesaplarda “Bu hesap, Twitter Blue abonesi olduğu için onaylı” ibaresi yer alıyor. Fakat bunu görmek için mavi tik rozetinin üzerine tıklamanız gerekiyor.

Mavi Tikli Sahte Hesaplar Yanıltıcı Tweetler Atıyor

twitter mavi tik

Şimdiye kadar NBA yıldızı LeBron James’ten eski ABD Başkanı George W. Bush’a kadar birçok ünlü ismi taklit eden hesap ortaya çıktı ve ne yazık ki bunların sayısı her geçen dakika artıyor. Bu durum, platformda yalan ve yanıltıcı bilgilerin çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına yol açabilir. Twitter, yıllar içinde dünyanın en büyük haber platformu haline geldi. Fakat onaylı hesap rozetinin gelişi güzel herkese dağıtılması, telafi olmayacak bir kaos yaratabilir.

Twitter kullanıcıları, sporcular, politikacılar ve oyuncular gibi kamuoyuna mal olmuş önde gelen kişileri bile güvenilir bir şekilde bulamazlarsa, platformdan ayrılabilir. Elon Musk, profilinde “parodi” olduğunu belirtmeksizin başkasını taklit eden hesapların kalıcı olarak askıya alınacağını açıklamıştı.

Ünlü İsimleri Taklit Eden Hesaplar Kafa Karıştırıyor

Ünlü bir kişinin adını kullanarak mavi tik alan bir hesap, sahte olduğunu belirtse dahi sadece attığı tweet’ten bunu anlamak mümkün olmayacaktır. Yukarıda da söylediğim gibi hesabın gerçek olup olmadığını görmenin tek yolu profiline girmek ve takipçi sayısına bakmak, ki bu da zaman zaman yanıltıcı olma potansiyeli taşıyor.

Musk’tan mavi tikli sahte hesaplar hakkında henüz bir açıklama gelmiş değil. Sosyal medya platformunun bu durumla nasıl baş edeceği ise büyük bir merak konusu, ancak kısa zamanda çaresine bakılmadığı takdirde hem reklamverenler hem de kullanıcı tabanı açısından büyük bir sorunla karşılaşabilir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.