İnceleme

Mass Effect üçlemesi, video oyunlarındaki en etkili serilerden biri. Ütopik fütüristik ortamı, sevimli karakterleri ve sürükleyici anlatısı, onu bilim kurgunun tüm zamanların en iyileriyle eşit hale getirdi. Video oyunları ve bilim kurgu türü için önemi nedeniyle, Mass Effect’in mevcut nesil konsollarda ve PC’de bir güncelleme için gecikmesi gerekiyordu. Mükemmel olmasa da Mass Effect: Legendary Edition, bu modern zaman klasiğini deneyimlemenin en iyi yolu.

Ana Dünyayı Yeniden Ziyaret Etmek

Mass Effect: Legendary Edition içerisindeki en eski oyun olan Mass Effect, grafikler, oynanış ve kullanıcı dostu olma açısından en büyük revizyonu almış. İlk piyasaya sürüldüğünde bile, Mass Effect’in kontrolleri yavaştı. Bu hiç şüphesiz BioWare’in aksiyon oynanışı ve rol yapma mekaniği arasında bir denge bulmaya çalışmasından kaynaklanıyordu. Ateş etmek, siper almak ve koşmak eskisinden daha hızlı. Savaş, modern bir üçüncü şahıs nişancı oyunuyla karşılaştırılamaz ancak kesinlikle daha sezgisel olmuş.

Oyun, sınıf temelli ekipman kısıtlamalarını ortadan kaldırmış. Bazı karakterlerin belirli silah ve zırh türlerine yakınlığı olsa da, eklenen esneklik güzel olmuş. Kullanıcı Arayüzü, devam oyunlarının kullanıcı arayüzüyle daha uyumlu olmuş ve karakterinizin ve takım arkadaşınızın kalkanlarını ve sağlığını görmeyi kolaylaştırmış.

Mass Effect Inceleme 1

Keşfedilmemiş yabancı dünyaları geçmek için kullanılan kötü şöhretli MAKO kara aracı artık Mass Effect: Andromeda muadili NOMAD gibi olmuş. MAKO’nun daha ağır sürüş hissi, daha hızlı ileri hareketi ve iyileştirilmiş silah hedeflemesi sayesinde gezegenleri ve uyduları keşfetmek artık bir zevk haline gelmiş. MAKO hala biraz yerden yüksek ancak artık araba şeklinde bir balon kullanıyormuşsunuz gibi hissettirmiyor.

Bu koleksiyondaki her üç oyun gibi, Mass Effect artık gelişmiş aydınlatma, grafik efektler ve geliştirilmiş dokulara sahip. Devam oyunları kesinlikle grafik artışından yararlanırken, Mass Effect neredeyse tamamen farklı bir oyun gibi olmuş. Orijinalin daha önce sadece ima edebileceği ayrıntılar, dünyaya daha gerçekçi bir görünüm kazandırmış. Bir Krogan’ın sürüngen yüzündeki sert dokular veya bir geminin gövdesinin şıklığı o kadar gerçek ki onlara dokunabileceğimi bile düşündürdü. Sert ve garip animasyonlar hala oyunun çağına ihanet ediyor ancak Mass Effect hiç bu kadar güzel görünmemişti.

İnsanların ilk oyunda yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri, sonsuza kadar süren asansör yolculuklarıydı. Yine de zaman zaman asansör kullanmanız gerekecek ancak artık 30 saniye sonra asansörleri atlayabileceksiniz. Ancak asansör yolculuğunun sonuna kadar katlansanız bile (karakter şakalarını veya oyun içi haberleri dinlemek için), bunlar hala çok daha kısa.

Mass Effect Inceleme 2

Mass Effect Büyük Resim

Mass Effect’in Pinnacle Station dışında, bu koleksiyonda üç oyunun her bir ek paketine sahip olacaksınız. Çoğunluğu ilgili oyunların piyasaya sürülmesinden sonra ortaya çıkan ek paketler artık ana oyuna daha iyi entegre edildi. Örneğin, söz konusu oyunun anlatısının belirli bir kısmına ulaşana kadar Mass Effect 2’nin fantastik Lair of the Shadow Broker’ına erişemeyeceksiniz. Bu, tüm üçlemeyi daha uyumlu hale getirmiş. Orijinalleri hiç oynamadıysanız, neyin ek paket olduğunu ve en başından orada ne olduğunu anlamakta zorlanacaksınız.

Süreklilikten bahsetmişken, üç oyunu da arka arkaya oynayabilmek, koleksiyonun en güçlü yanları arasında yer almış. Hem eskiler hem de yeni gelenler, oyunlar arasında yıllarca beklemek zorunda kalmadan tutarlı bir anlatının tadını çıkarabilecek. Oyunları istediğiniz sırayla oynamakta özgür olsanız da, en iyisi ilkinden başlayıp yukarı doğru ilerlemek. Üç oyun boyunca dakika seçimlerinin nasıl oynandığını görmek çok tatmin edici.

Yukarıda bahsedilen Pinnacle Station dışında en büyük eksiklik Mass Effect 3’ün çok oyunculu modu. Çok oyunculu modda oynamak, oyunun son görevi için Galactic Readiness’i artırdı. Kaybı telafi etmek için, artık önceki iki oyunu oynayarak ve mümkün olduğunca çok müttefik edinerek Galactic Readiness artıracaksınız. Bağımlılık yaratan çok oyunculu moda sahip olmamak bir eksi ama üçlemenin güzel hikaye anlatısı arasında büyük bir kayıp değil.

Mass Effect Inceleme 3

Mass Effect: Legendary Edition Sonuç:

Oyunun bu sürümü, sevilen üçlemeyi görkemli bir şekilde yeniden canlandırmış. Hala dünün oyunları olsalar da, güncellenmiş grafikler, kullanıcı arayüzü ve kontroller onları yeni birer oyun haline getirmiş diyebilirim. Etkileyici görselleri ve daha hızlı kontrolleri bir kenara bıraksak bile bu oyun, herhangi bir ortamda en iyi geliştirilmiş bilim kurgu ortamlarından biri; derin irfan, gerçekçi olarak geliştirilmiş uzaylı kültürleri, hayranlık uyandıran dünya dışı gezegenler ve büyüleyici karakterlerle dolu. İster serinin emektarı ister yeni gelen biri olun, bu koleksiyonu satın almayı kendinize borçlusunuz. Bu oyun serisini herkes oynamalı, bu efsanenin hikayesine herkes tanık olmalı.

Oyunun resmi sistem gereksinimlerini bu haberimizden öğrenebilirsiniz. Oyunu Steam üzerinden 419 TL fiyat etiketi ile satın alabilirsiniz. Maalesef oyunun fiyatının biraz tuzlu olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

9.6

Mükemmel

Ses - 9.4
Grafik - 9.6
Oynanabilirlik - 9.8

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol