Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

LPDDR5T Nedir? Dünyanın En Hızlı RAM Teknolojisi Tanıtıldı

Dünyanın en hızlı mobil DRAM teknolojisi LPDDR5T, SK Hynix tarafından tanıtıldı. Peki bu yeni teknoloji bize neler sunacak?

Güney Koreli bellek yongası üreticisi SK hynix Inc, dünyanın en hızlı mobil DRAM’i LPDDR5T‘yi (Düşük Güç Çift Veri Hızı 5 Turbo) piyasaya sürerek çığır açan bir duyuru yaptı. Yeni RAM teknolojisi, Kasım 2022’de piyasaya sürülen önceki nesil LPDDR5X’e göre yüzde 13 daha hızlı olacak ve 9.6 Gbps gibi etkileyici bir veri hızında çalışacak. Şirket, maksimum hızı vurgulamak için LPDDR5 standart adına “Turbo” ekledi.

LPDDR5T, JEDEC tarafından belirlenen 1.01 ila 1,12V ultra düşük voltaj aralığında çalışacak. Şirket raporlarına göre yeni teknoloji son derece hızlı ve aynı zamanda çok düşük güç tüketimine sahip. Ayrıca, SK hynix müşterilere çeşitli depolama kapasiteleri de sunacak ve birden çok yongayı tek bir pakette birleştiren 16 gigabayt çoklu yonga paketi örnekleri sağlayarak saniyede 77 GB veri işleme gücüne izin verecek.

LPDDR5T Nedir? Ne Zaman Satın Alınabilecek?

LPDDR5T Nedir? Dünyanın En Hızlı RAM Teknolojisi Tanıtıldı

SK hynix, 2023 yılının ikinci yarısında 1anm teknolojisini kullanarak LPDDR5T’nin seri üretimine başlayacak. Bahsettiğimiz 1anm teknolojisi, 10nm teknolojisinin dördüncü nesli. BT endüstrisi tahminlerine göre, 5G akıllı telefon pazarının yakında genişlemesi nedeniyle daha iyi özelliklere sahip bellek yongalarına yönelik talep artacak.

Yapay zeka, makine öğrenimi ve sanal gerçekliğin giderek daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte SK Hynix, LPDDR5T DRAM’lerinin de aynı değere sahip olacağını tahmin ediyor. SK hynix’te DRAM Ürün Planlama Başkanı Sungsoo Ryu, şirketin müşterilerin ultra yüksek performanslı ürünlere olan talebini karşıladığını ve yeni nesil yarı iletken pazarına liderlik etmek ve oyunun kurallarını değiştirmek için teknoloji geliştirme üzerinde çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.