Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Lityum İyon Pilin Mucidi 100 Yaşında Hayatını Kaybetti

Dizüstü bilgisayarların ve telefonların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan John Goodenough, 100 yaşında vefat etti.

Teknolojinin en etkili bilim adamlarından biri vefat etti. Austin’deki Texas Üniversitesi, lityum iyon pilin yaratıcısı olarak kabul edilen Dr. John Goodenough‘un 100 yaşında vefat ettiğini doğruladı. Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve elektrikli araçların gelişiminde çok büyük bir rol oynayan lityum iyon pilin mucidi, günümüzdeki teknolojik ürünlerin arkasındaki en etkili isimlerden birisiydi.

Araştırmacılar daha önce lityum pilleri araştırıyorlardı. Örneğin Dr. M. Stanley Whittingham, lityum ile titanyum disülfiti birleştiren bir tasarım üretti. Ancak The New York Times, 1980’de Oxford Üniversitesi’ndeyken büyük bir atılım gerçekleştirenin Goodenough olduğunu açıkladı. Güvenliği büyük ölçüde artırırken daha güçlü bir voltaj üreten lityum ve kobalt oksit katmanlarıyla bir katot yaptı ve pil teknolojisini bugünlere getirdi.

Lityum İyon Pilin Gelişim Süreci

Lityum İyon Pilin Mucidi 100 Yaşında Hayatını Kaybetti

Teknoloji, Dr. Akira Yoshino daha güvenli lityum iyonları lehine ham lityumu rafa kaldırana kadar gelişmedi. Bilim adamı, Asahi Kasei Corporation için pratik bir tasarım üretti ve Sony, 1991’de ilk tüketici dostu şarj edilebilir lityum-iyon pili piyasaya sürdü. Sonra ne olduğunu biliyorsunuz; iyileştirilmiş performans, daha taşınabilir olan ya da daha önce hiç görülmemiş mobil cihazları ortaya çıkardı.

Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar daha şık, daha hızlı ve daha uzun ömürlü hale gelebilirken, elektrikli arabalar nihayet uygulanabilir hale geldi. Ancak Goodenough çok daha fazlasından sorumluydu. 1950’lerde ve 1960’larda MIT’deki görevi sırasında, birçok bilgi işlem ürününde gördüğünüz rasgele erişim belleği (RAM) haline gelecek olan teknolojinin öncülüğünü yaptı.

Patentleri rutin olarak meslektaşlarıyla paylaştı. Aynı zamanda 90’lı yaşlarında aktif bir araştırmacıydı ve birkaç yıl öncesine kadar yenilenebilir enerji ve EV’ler için çığır açan performans vaat eden yeni nesil pil teknolojisi geliştiriyordu.Kamu çevrelerinde nispeten bilinmemekle birlikte, Goodenough çalışmaları için takdir gördü. Diğer ödüllerin yanı sıra 2019’da Nobel Kimya Ödülü‘nü ve 2011’de ABD Ulusal Bilim Madalyası‘nı aldı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.