İnceleme

Bir çoğumuzun bildiği gibi Legends Of Runeterra, Riot Games tarafından geliştirildi ve 24 Ocak 2020 tarihi ile açık beta olarak piyasaya sürüldü. Hearthstone, Gwent vb. bilindik kart oyunlarında olduğu gibi Legends Of Runeterra’nın kartlarıda, League of Legends dünyasının şampiyonlarından oluşuyor. Demacia, Freljord, Ionia, Noxus, Piltover & Zaun ve Shadow Isles’dan oluşan 6 bölgeden 24 şampiyon var.

Legends Of Runeterra İncelemesi 1

Oyuna ilk başladığınızda size oyunu öğretebilmek için, öğretici senaryoları karşılıyor. Öğretici senaryoları oynarken oyunun mantığını biraz çözebiliyorsunuz. Legends of Runeterra hamle konusunda diğer kart oyunlarına göre biraz daha farklı. Üst kısımdaki görmüş olduğunuz görsel’de, ekranın en altındaki kartlar sizin desteniz’de bulunan kartlardır. Oyun başladığında destenizde bulunan kartlar rastgele bir şekilde elinize geliyor.

Elinizde bulunan kartların hemen üst kısmında ise kartları oynadığımız yer yani board var. Legends of Runeterra’da, Hearthstone oyununa göre kartları oynama mekaniği biraz farklı demiştim üst paragrafta. Hearthstone’da sıra size geldiğinde mevcut mananız 10 ise ister 10 manalık tek kart ya da 2 manalık 5 kartı o turn’de oynayabiliyordunuz. Bu da size oyunda değişik kombolar yapmanız sağlıyordu.

Fakat Legends of Runeterra’da kartları oynama mekaniği şu şekilde; sıra size geldiğinde diyelim ki 10 mananız var. ilk tur 4 manalık bir kart oynadınız ve kart oynama sırası rakibinize geçiyor, kaldı 6 mananız. Daha sonra ki fazlar saldırı ve savunma olarak 2 kez daha oynanır. Yani ekranda yeni Tur diye yazdığında elinizde kaç mana varsa, kart oynama, saldırı ve defansı tamamen o turda’ki mananıza göre yapabiliyorsunuz.

Legends Of Runeterra İncelemesi 2

Oyunda her level aldığınızda size ödül veriyor. Günlük ve haftalık olarak yapabildiğiniz bu görevlerin sonucunda size vermiş olduğu xp ödülleri ile günlük olarak kazanabileceğiniz kutular mevcut. Oyuna yeni başladığınızda 250 XP de bir alacabilceğiniz bu paketlerden rastgele olarak kartlar düşüyor. Ve bu paketlerden ayrıca özler ve olmayan kartları craft edebileceğiniz Wild card’lar düşüyor. Diyelim ki bir kartı yapmak istiyorsunuz kartın üzerine sağ tıkladığınız craft etmek için açılan ekranda kartın ne kadar mor öz istediği yazıyor. Eğer elinizde bu Wildcard’lardan varsa yeterli özünüz yoksa bile kartı craft edebilirsiniz.

Legends Of Runeterra İncelemesi 3

Wildcard’lar öz’ünüzün yetmediği noktada kart craftlama’da size yardımcı olurlar. Açtığınız paketten çıkabilirler ya da çıkmazlar bu tamamen şansınızla ilgili. 4 farklı Wildcard var. Common Wildcard, Rare Wildcard, Epic Wildcard ve Champion Wildcard.

 • Common Wildcard: Common düzeyindeki kartları yani yeşil renkli olanları craft etmenize yardımcı olur.
 • Rare Wildcard: Rare düzeyindeki kartları yani mavi renkli olanları craft etmenize yardımcı olur.
 • Epic Wildcard: Epic düzeyindeki kartları yani mor renkli olanları craft etmenize yardımcı olur.
 • Champion Wildcard: Bu kart sadece oyunda bulunan Şampiyon kartlarını craft etmenizi sağlar.

Kartları öz ile craft etmek isterseniz öz bedelleri aşağıdaki gibidir.

 • Common: 100 öz
 • Rare: 300 öz
 • Epic: 1500 öz
 • Champion: 3000 öz

Gelelim oyunun bir diğer ve asıl önemli olan kısmı Factionlara. Oyunda 6 adet Faction ve her Faction’a ait şampiyon kartları mevcut. Bir Deste yaparken bu faction’lardan sadece 2 tanesini seçebiliyor ve her destede aynı şampiyon olmak üzere toplam 6 şampiyon koyabiliyorsunuz. Genel de yapılan destelerde belirli metalar var şu an fakat siz isterseniz kendi destenizi kendiniz istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Oyunda iyi yerlere gelmek ve rekabetçi bölümünde üst kısımlara tırmanmak istiyorsanız bu meta deckleri takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Hatta şu an kullanılan bir kaç destenin linkini sizin için aşağıya bırakıcam.

Legends Of Runeterra İncelemesi

DEMACIA

Şampiyonlar: Fiora, Garen, Lux ve Lucian

Demecia kartlarının özellikleri bir nevi kendi takım arkadaşlarına sağladıkları güçlendirmeler ve bariyerler üzerine diyebiliriz. Demacia’nın yanına koyabileceğiniz en iyi faction ise Noxus olacaktır.

Lucian: 2 mana bedelli Lucian harika bir agresif kart. Hızlı Saldırı sayesinde erken oyun sırasında savaşta öldürmek inanılmaz derecede zor. Eğer oyunu Lucian’ın etrafında oynayacaksanız etrafına feda edebileceğiniz bir sürü küçük kart koymak zorundasınız aksi takdirde kart işlevselliğini kaybedecektir.

Fiora: Seviyelendirilmiş formuna ulaşmak için Fiora 2 düşmanı öldürmek zorunda. Normal’de bu zor olur çünkü 3 canlı bir kartın yaşama şansı oldukça düşük. Ancak Fiora challenger kartı olduğu için karşısına 1 gücü olan kartları alabilir.

Lux: Lux biraz geç oyun kartı diyebiliriz. 6 mana costu olan kart oynandığında ve güzel bir biçimde çalıştırıldığında tek başına oyunu kazandırabilecek bir kart. Lux 6 mana üstü spell kullanıldığında elinize 4 damage atabilen Final Spark kartı verir.

Garen: Garen 5 mana cost’lu 5 güç 5 can’a sahip bir kart, oyunun orta seviyelerinde bile oldukça güçlü olan kart oynandıktan sonra, canı az olan bir birimin regeneration özelliğinden dolayı canını fuller. garen seviye atladığında ise 1+1 güçlenerek 6 güç 6 can’a ulaşır.

Legends Of Runeterra İncelemesi 4FRELJORD

Şampiyonlar: Braum, Ashe, Anivia, Tryndamere

Freljord kartlarının mekaniği, elinizde bulunan mana kristallerinin sayısını doğrudan artıran kartlara erişimi var. Bu yüzden büyük birimlerine ve güçlü büyülerine diğer gruplardan çok daha çabuk erişmesine izin verir.

 • Braum: Kartı erken oyunda öldürülmesi en zor kartlardan biri. 0 güce 5 can’a sahip olan kart, yerde eğer 5 hasar vurabilecek bir kartınız yoksa Braum ölmez ve tur başında canı tekrar 5’e yükselir. Braum seviye atladığında ise 0/7 olarak özelliği değişir.
 • Ashe: Ashe seviye atlaması en kolay kartlardan biridir. Eğer Frostbite tarafından etkilenmiş 5 düşman kartı varsa Ashe seviye atlayarak 4 mana bedelli 6 güç ve 4 can’a sahip olur. Ayrıca Crystal Arrow adında bir kart yaratır.
 • Anivia: Anivia her saldırdığında 1 hasar verir. Tekrarlanan hasar, Glacial Storm gibi kartlarla iyi bir sinerji yaratır. 4/3 olan Anivia seviye atladığında 5/4 olur ve vurduğu hasar 2 olur.
 • Tryndamere: Tryndamere, 8/4 bir kart ve oldukça güçlü. Seviye atlaması için ölmesi yeterli. Seviye atladığında ise 9/9 olan kart durdulması oldukça zor bir kart.

Legends Of Runeterra İncelemesi 5

IONIA

Şampiyonlar: Zed, Shen, Yasuo, Karma

Ionia mekanikleri oldukça zorlu taktiklere dayalı olabiliyor. Savaş akışını kendi lehinize değiştirmek için kullanılan Hatırlama ve Sersemletme mekaniğinde saklıdır. Hearthstone’daki rog karakterinin Sap kartına benzer bir mekanik Ionia kartlarında’da var.

 • Zed: Hızlı ve agresif bir kart olan zed, 3 maliyetli ve 3/2 bir karttır. Zed ayrıca LoL’de ki gibi kendi gölgesinden oluşan kartlar oluşturabiliyor. Zed seviye atladığında ise 4/3 oluyor.
 • Yasuo: Yasuo orta oyunda oldukça güçlü bir kart. 4/3 olan Yasuo, rakip kartlardan biri Stun yediğinde yada eline geri döndüğünde level atlar ve 5/4 olur.
 • Karma: Karma eğer tur sonunda hayatta kalabilirse elinize rastgele bir spell yaratır. Bu yüzden Karma’yı oynadığınızda elinizde onu koruyacak kartlar olduğundan emin olun.
 • Shen: Oynandığında yerde ki bir karta bariyer verebiliyor. 2/5 olarak başlayan Shen level aldığında ise 3/6 oluyor. Shen’in level alabilmesi için en az 4 dost kartın bariyer aldığını görmesi gerekiyor.

Legends Of Runeterra İncelemesi 6

NOXUS

Şampiyonlar: Draven, Katarina, Vladimir, Darius

Noxus, maliyeti ne olursa olsun zafer ve güç aramaya odaklanır. Bu hissi yakalamak için Noxus, kendileirne fayda sağlamak için kendi birimlerine zarar veren kartlara sahiptir.

 • Draven: Draven 3 mana costlu 3/3 değerli bir kart. Draven oynandığı ve ya vurduğu zaman Spinning Axe adında bir kart oluşturur. Draven level aldığında ise 4/4 bir kart olur.
 • Katarina: Katarina 3 mana costlu 3/2 değerli bir kart. Katarinanın seviye alması için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, ölmeyeceği şekilde trade etmeniz yeterli. Katarina seviye aldığında ise 4/3 bir kart olur.
 • Vladimir: Vladimir, board’da iyi miktarda sağlıklı müttefik biriminiz olduğunda mükemmeldir. 5 mana costlu ve 5/5 olan vladimir seviye atladığında ise 6/6 olur. Seviye atlaması için ise Düşman nexus’a 4 hasar verdiğinizde ve 6 müttefik hasar gördükten sonra vladimir seviye atlayacaktır.
 • Darius: Noxus destesinin vazgeçilmezi bence Darius. 6 mana 6/5 olan bu kart, eğer rakibinizin 10 veya daha az canı varsa seviye atlar ve 10/5 ve Overwhelm’li olur. Overwhelm nedir diye soracak olursanız 10/5 Overwhelm olan darius’un karşısında 3 canlı bir kart koyarsanız ve Darius onu öldürünce geriye kalan 7 hasarı nexus’unuza vurmuş oluyor. Genel olarak Overwhelm kartlarının çalışma mekaniği bu şekildedir.

Legends Of Runeterra İncelemesi 7

PILTOWER & ZAUN

Şampiyonlar: Teemo, Ezreal, Jinx, Heimerdinger

Bu faction genel olarak yaratmak, yok etmek ya da arttırmak üzerine kurulu bir desteye sahip. P&Z’nin bazı kartları Corina Veraza, Plaza Guardian en önemli kartlardan 2 tanesi ve en önemlisi Heimerdinger.

 • Teemo: Riot Games, Teemo’yu bir kez daha karşımıza çıkarıyor 🙂 1 mana 1/1 olan Teemo düşmanın nexus’una her vurduğunda rastgele poison puffcap’ler dikiyor. Teemo seviye atladığında ise 2/2 oluyor ve yeni mantarlar eklemek yerine mevcut olanları ikiye katlıyor.
 • Ezreal: Ezreal rakip nexus’a her vurduğunda Mystic Shot kartı üretebilen 3 mana cost’lu 1/3 bir karakter. Bu Mystic Shotlar ise 2 damage vuran bir spell kartı. Ezreal level atladığında ise 2/4 bir karta dönüşüyor. ve Mystic Shotların mana costunu 2 manadan 0’a indiriyor.
 • Jinx: Jinx 4 mana cost’lu 4/3 bir kart. Jinx’i seviye atlatabilmek için eliniz’de hiç kart olmaması gerekiyor. Jinx Seviye atladığında ise 5/4 bir kart oluyor. Ayrıca nexus’a 4 ve yerdeki düşman kartlarına 1 hasar vuran bir kart yaratır.
 • Heimerdinger: Heimer 5 mana cost’lu ve 1/3 bir şampiyon. Her spell yaptığınızda bir turret diken heimer level atladığında ise 2/4 bir kart oluyor ve yaratmış olduğu turret’ları upgrade’liyor.

Legends Of Runeterra İncelemesi 8

SHADOW ISLES

Şampiyonlar: Elise, Kalista, Thresh, Hecarim

Shadow Isles bir terör ve kabus ülkesi. Kısaca Hearthstone’da ki Warlock’a benzediğini söyleyebilirim.

 • Elise: Elise 2 mana cost’lu 2/3 bir kart. Elise tur başladığında yanında 3 örümcek varsa seviye atlar ve 4/3’lük bir kart olur.
 • Kalista: Kalista 3 mana cost’lu 4/2 bir karttır. Kalista’nın seviye atlaması için 3 dost kartın ölmesi gerekiyor. Kalista seviye aldığında ise 5/3’lük bir kart oluyor.
 • Thresh: Thresh 5 mana cost’lu 3/6 bir kart. Thresh’in seviye alabilmesi için 6 dost kartın öldüğünü görmesi yeterli. Seviye aldığında ise 4/7’lik öldürmesi zorlu bir karta dönüşüyor. Asıl curcuna burada başlıyor çünkü Thresh seviye atladıktan sonra her yaptığı saldırıda, elinizde veya desteniz’de bulunan bir birimi çağırıyor.
 • Hecarim: Hecarim 6 mana costlu 4/6 bir kart. Hecarim her saldırdığında geçici olarak 2 tane 3/2 Spectral Rider adında kart çağırır ve eğer 8 defa aynı şekilde düşmana vurabilirse Hecarim seviye atlayarak 5/7 bir karta dönüşür.

Yeni başlayan oyuncular için önerebileceğim bir kaç desteyi sizler için buraya bırakıyorum umarım faydası olur.

 • Budget Control Deck: https://lor.mobalytics.gg/decks/bod309elniseap7ua1ag
 • Budget Elites Deck: https://lor.mobalytics.gg/decks/bojrj0dp0i9p574edqug

Sizde Legends of Runeterra oynamak isterseniz buraya tıklayarak hemen oynayabilirsiniz.

Sonuç: Yeni başlayan kişiler ve daha önce hiç kart oyunu oynamamış olan biri için oyunu öğrenmek zor olabilir. Fakat bu tarz oyunlara aşina olan kişilerin bağımlısı olabileceği tarzda bir oyun. Henüz beta’da olmasına rağmen, grafik ve oynanış açısından tatmin edici bir oyun.

İyi

 • Oynanabilirlik
 • Hoş Görüntü
 • Çeşitlilik

Kötü

 • Eğitici Kısım Uzun
 • Arayüz
8.3

Çok iyi

Ses - 8.5
Grafik - 8.3
Oynanabilirlik - 8.2

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol