İnceleme

Şu anda dünyada günlük en çok oynanma oranının sahibi ve Türkiye’de yapılan turnuvaları ile en çok ödülü dağıtan oyunu hakkında birkaç bilgi edinmek ister misiniz ? . Evet League Of Legendsdan  bahsediyorum. Kısa ve herkesin bildiği adıyla LoL, 2008 yılında Riot Games’in duyurusu yaptığı 2009 yılının başında kısa bir beta sezonunun ardında ekim 2009 yayınladığı bir Multiplayer Online Battle Arena(MOBA) oyunudur. F2P ( ücretsiz oynamak) olarak oynayabileceğiniz bu oyun şu anda oyun listelerinin başını çekmektedir.

MOBA oyunları bir çok oyuncunun düşündüğünün aksine Warcraft 3’ün bir haritası olan Defense of the Ancients, yani DOTA ile başlamamıştır.DOTA’dan önce yine Blizzard’ın bir oyunu olan StarCraft’ın bir haritası olan Aeon of Strife, MOBA türünün temellerinin atılmasına sebep olmuştur.

Oyun, görsel olarak diğer MOBA (MMORTS) oyunlarına göre bizleri daha büyük bir şölenle karşılıyor. Yeteneklerin efektleri olsun, karakterin görünüşleri olsun her şekilde oyuncuyu kendine çeken bir yapısı bulunmakta. Ne kadar MOBA oyunlarına bende DOTA ile başlamış olsam bile su an bu piyasasının kralı kesinlikle League Of Legends’dır. Oyunun bir güzel özelliği ise dağıtımcı firma Riot Games’in Türkiye’de Riot Türkiye’yi kurması ve oyunu tamamen Türkçeleştirmesi. Bu bir bakıma Türkiye’deki oyuncu kitlesinin daha hızlı destek almasını ve Türkiye sunucusunun açılmasını sağlayan güzel bir adım.

League of Legends oyunculara diğer MOBA oyunlarına göre daha kolay bir oynanış sağlayan ve belirli haritalarda 2, 3 yada 5 kişilik takımlar halinde bir birlerine karşı mücadele etmelerine olanak veren bir oyundur.  Bu mücadele esnasında 119 farklı karakterden birini seçebilir ve bu karakterlerin kendisne has kostümlerini de seçebilirsiniz.  Bütün oyuncular Nexus adı verilen ana merkezlerinin çevresinde oyuna başlıyorlar. Oyunun amacı ise rakibin kulelerini yıkarak karşı Nexus’u yok edebilmek. Karşı Nexus’a ulaşırken karşınızda sadece kuleler değil, küçük canavarlar(bunlara kimi zaman crep kimi zamansa minyon dediğimiz oluyor, oyuncu ağzı işte) ve karşı takımın oyuncuları bize engel oluyor.

Oyunun mekaniklerine gelecek olursak, oyuna girdiğimizde oluşturmuş olduğumuz Summoner Name (hesap adı) bizim ana hesabımız oluyor ve bu hesap üzerinden oyuna dahil oluyoruz. Oyuna yeni başlayan oyuncular zorluk derecesine göre bir eğitim aşamasından geçiyor ve daha sonra Vaskervon Arenası’na dahil ediliyor.

Summoner, yani hesabımızın maksimum seviyesi 30 oluyor. Bu seviyeye gelen oyuncular oyunda bulunan ve artık profesyonel oyuncu unvanını kazanma şansı elde edebilecekleri “Ranked Game” adındaki oyun moduna girip dereceleri için puan toplayabiliyorlar.

Oyunda “Rün” sistemi oyunculuğunuzu kişiselleştirmek adına size sunulmuş bir nimet. Bu Rün’ler sayesinde oyunda alacağınız karakterin yetenekleri doğrultusunda ek güç sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında her oyuncuya sunulan başka bir özellik ise “Kabiliyet”. Kabiliyetleriniz ise tıpkı Rün’leriniz gibi size ek yetenekler kazandıran özellikler.

Oyunda her karakterin kendine has 3 yeteneği 1 pasif yetenekli ve 1 adet özel yetenekli 100’ü geçkin karakterler var .

League Of Legends’ın kendi içinde sizleri diğer oyuncularla eşleyen bir maç bulma sistemi vardır. Sizleri leveliniz, kazanmış olduğunuz toplam oyun ve sıralama maçlarında toplamış olduğunuz puana ve lige göre eşleştirir. Maça girdiğinizde karşınıza şampiyon(hero) adı verilen oyunda kullanacağınız karakteri seçme ekranı geliyor. Burada seçeceğiniz karakter, ister Tank, ister Destek yada saldırı gücü taşıyıcısı olsun fark etmez, bu seçim hem sizin oyundaki konumunuzu hemde oyun esnasında satın alacağınız eşyaları etkiliyor. Oyuncular seçtikleri şampiyonlara göreyukarı koridor(solo), orta koridor(mid lane), aşağı koridor(bot lane) veyaormancı(Jungler) pozisyonundan birine gidebiliyorlar.

Yukarı Koridor(solo) : Yukarı koridorda oynanan genel karakterler tank olarak nitelendirildiği için oyuncular genellikle daha çok zırh ve cana dayanan eşyalar tercih etmektedir.

Orta Koridor(Mid lane): Orta koridor oyuncuları ise genellikle sihir gücüne sahip karkatleri alıp büyü gücü veren eşyaları tercih ediyorlar. Bu koridorda da tabi ki saldırı gücü karakterleri kullanabiliyor Aşağı koridor(bot lane): Aşağı koridorda ise iki oyuncu bulunuyor. Bunlardan biri takımınızı saldırı gücü taşıyıcısı(ADC) olarak, verilen hasarın büyük bir bölümünü sırtlayacak oyuncu oluyor. Bir diğeri ise, sizin saldırı gücü taşıyıcınıza yardım etmek adına orada olan destek şampiyonu.Bu destek şampiyonu sadece saldırı gücü taşıyıcısına değil, diğer takım arkadaşlarına da yardım etmek için de oyunda..

Ormanıcı(Jungler) Ormancı ise haritada yer alan 3 koridordan birine gitmek yerine orman bölgesindeki canavarları öldürerek para ve deneyim puanı kazanır. Ormancının görevi 3 koridordan birine gerekli zamanlarda ani baskınlar yapmak ve karşı takımın oyuncusunu hazırlıksız yakalamak. Bu sırada rakipleri öldürüp hem takım arkadaşlarının deneyip kazanmalarına yardım etmek hem de rakibin deneyimden geride kalıp oyundaki etkilerine azaltmaktır.

Oyun başladığında koridorunuzdaki minyonları öldürerek deneyim puanı ve altın kazanıyorsunuz. Rakiplerinizi halt etmenizde size yine deneyim ve para kazandırabiliyor.  Kazandığınız deneyim puanlarıyla şampiyonunuz yeteneklerini güçlendirirken altınlarla yeni eşyalar alarak karakterinizi durdurulamaz hale getirebiliyorsunuz.  Oyuna yeni başladıysanız eşya satın alma ekranında oyunun yapımcıları sizler için önerilen eşyaların yer aldığı bir bölüm hazırlamışlar. Genellikle kullandığınız şampiyona alıştıktan sonra bu önerilen eşyaların dışına çıkıp, kendinize göre bir eşya dizilimine gidebiliyorsunuz.

Harita üstünde global görevler denilen ve takıma fazladan altın ve deneyim puanı kazandıran güçlü yaratıklar  bulunuyor. Bunların ilki ;

Ejderha: Haritanın sağ altında ki nehirde bulunan ejderha oyun içinde bulunan diğer canavarlara göre çok daha güçlü. Hem daha fazla saldırı gücüne hem de daha fazla cana sahip. Bu canavarı öldürdüğünüz de ise kişi başı 190 altın kazanıyorsunuz. Ejderhayı öldüren oyuncu ise +25 altın daha kazanıyor.Ve ejderha oyundaki süre her bir dakika geçtiğinde verdiği altın miktarı +2 şeklinde artarak verdiği altın miktarı sürekli olarak artıyor. ejderhanın ardından sırada

Baron Nashor: Haritanın sol nehir kısmında yer alan bu canavar oyunun en güçlü canavarı. Tek bir karakterin baronu öldürmesi oldukça zor bir durum. Genellik baronu öldürmek için bir takım çalışmasıgerekmektedir. Öldürdüğünüz zaman 300 altın ve yanı sıra sizlere fazladan güçlendirmeler kazandırıyor. Bu güçlendirmeler oynadığınız oyunun tüm kaderini değiştirebiliyor.

Bu birkaç sayfada anlattıklarımız oyunun 5v5 haritası için geçerli olan durumlardı,lakin oyunda 3v3 yada dominion(ele geçirme) adı verilen eğlendirici farklı haritaları mevcut karakterler yine aynı eşyalar aynı sadece harita ve görevler biraz farklı Dominion’da. Haritada bulunan 5 adet kristali ele geçirip onların bizde kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. 3v3’te ise oyun 2 koridor ilerliyor ve 5v5 haritasındaki gibi Nexus yıkıldığında oyun bitiyor. Riot Games her ay ilginç oyun versiyonlarını bir haftalığına acık tutuyor bu ayın haritası Ayna Modu, bundan önce Hesaplaşma, Hepimiz Birimiz ve Ultra Rekabet adında modlarla bizlere eğlenceli dakikalar yaşattı, sizde uzak kalmayın derim.

Oyuna yeni başlayan bütün oyunculara şimdiden başarılar ve iyi eğlenceler diler, oyunu su anda oynayan ve oynama devam edenlerle de sihirdar vadisinde karşılaşmak dileğiyle…(O değilde Leona gerçekten sıkıntı)

İyi

  • Herhangi bir para harcamadan en üst seviyeye dahi gelebiliyorsunuz
  • Premium ve benzeri özellikler yok herkes eşit
  • Kişiselleştirme açısından oldukça geniş
  • Fazla bir donanım istemiyor

Kötü

  • Türkiye sunucusunun bağlantı sorunları fazla
  • Tribunal sistem (ceza sistemi) Türkiye sunucusunda yok
  • Oyuncu yaş ortalaması düşük
  • Eşleştirme sistemi iyi değil
8.9

Çok iyi

Ses - 8.9
Grafik - 8.9
Oynanabilirlik - 8.9

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol