Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

KRAFTON Yayın Departmanı Kıdemli Başkanı Rafael Lim ile Bir Araya Geldik

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden KRAFTON’un Yayın Departmanı Kıdemli Başkanı Rafael Lim ile sohbet etme fırsatı yakaladık. İstanbul’daki buluşmamızda kendisine hem 2024’te çıkması beklenen Dark and Darker Mobile’ı hem de KRAFTON’un Türkiye pazarı için planlarını sorduk.

KRAFTON, daha çok PUBG: BATTLEGROUNDS ile tanınan bir oyun firması olsa da, aslında sektördeki ağırlığı bundan çok daha fazla. Merkezi Güney Kore’de bulunan yayıncı, 2024 yılında  extraction RPG low fantezi türündeki oyunu Dark and Darker Mobile’ı oyunculara takdim etmeyi planlıyor.

Android ve iOS sürümü KRAFTON’un şemsiyesi altındaki Bluehole Studio tarafından geliştirilen yapım, PC versiyonunun doğrudan bir portu olmaktan ziyade, orijinal oyunun ruhunu yeniden yaratan bambaşka bir macera olarak karşımıza çıkıyor. 

Oyuncular, arasından seçim yapabilecekleri beş standart sınıfa (Fighter, Barbarian, Ranger, Rogue ve Cleric) sahip olacak, hazine bulmak için tehlikelerle dolu karanlık zindanlara girecek ve topladıkları tüm değerli ganimetlerle oyunu tamamlamalarını sağlayacak kaçış portalını bulmaya çalışacaklar.

KRAFTON Yayın Departmanı Kıdemli Başkanı Rafael Lim ile İstanbul’da bir araya geldik ve Dark and Darker Mobile’ın neler sunacağını kendisinden dinledik. Ayrıca Türkiye pazarına yönelik yerelleştirme çabalarını, Türk stüdyolar ile olası işbirliklerini ve The Sims’e rakip olacak inZOI oyununu sorduk. O halde lafı daha fazla uzatmadan kendisine kulak verelim. Buyurun röportajımıza.

Soru: Klasik bir soru gelsin ilk olarak. Darker and Darker Mobile, PC oyununun doğrudan bir portu değil, tamamen yeni bir oyun olacak. Mobil versiyonun PC versiyonundan farkı nedir?

Cevap: Önemli olanın PC eğlencesini doğrudan mobile aktarmak olduğunu düşünüyoruz, böylece insanlar Dark and Darker Mobile’dan ne bekleyeceklerini bilecekler. Mobil için yapacağımız en önemli değişikliklerden biri, PC’deki birinci şahıs görünüşünü üçüncü şahıs bakış açısına çevirmek olacak. Böylece oyuncularımızın oyunu daha rahat kontrol etmesini ve oynamasını sağlayacağız.

Kamera oyuncunun, yani oynadığımız karakterin arkasında olacağı için, oyuncuların başlarının dönmemesi ya da midelerinin bulanmaması ve genel deneyimin tadını çıkarmaları çok daha kolay olacak.

krafton dark and darker mobile

Soru: Peki, oyunda kontrolör desteği olacak mı?

Cevap: Oyunu öyle bir hale getireceğiz ki, fare veya klavye olmadan bile oyuncular için sorunsuz, kolay ve dostça oynanabilecek.

Soru: Darker and Darker Mobile’ı rakiplerinden farklı kılacak tarafları neler olacak?

Cevap: Gelecek yıl çok sayıda oyun piyasaya sürülecek. Bizimkini diğerleriyle doğrudan karşılaştıramayız. Fakat Dark and Darker Mobile’ın sahip olduğu benzersiz satış noktalarından biri, iki oyun modu sağlamasıdır: PvP ve PvE. Yani sadece diğer oyunculara karşı oynamakla kalmıyor, aynı zamanda canavarlarla savaştığımız ve onlarla etkileşime girdiğimiz RPG deneyiminin de tadını çıkarabiliyoruz.

Savaş veya dövüş sırasında, özellikle de dövüşte genellikle silahların kullanıldığı shooter oyunlarında, dövüş gerçekten kısa sürede biter. Yani, anında biter, biri ölür ve hepsi bu kadar, ancak Dark and Darker Mobile için işin RPG yönünü öne çıkarmaya çalışıyoruz. Karakterlerimiz kılıçlarla, mızraklarla, kalkanlarla savaşacak ve böylece savaşın kendisi daha yoğun, daha uzun ve daha zengin olacak.

dark and darker mobile röportaj

Dark and Dark Mobile’da büyücüler ve diğer sınıflar dahil olmak üzere beş sınıf vardır. Bu beş sınıfın savaşmak için bir ekip olarak birlikte çalışması gerekecek. Ve bu da oyunun eğlenceli faktörlerinden biri olacak.

Bir zindana girdiğinizde, halihazırda sahip olduğunuz silahları yanınızda getirebilirsiniz. Canavarlarla savaştıktan sonra, yeni silahlar ve kalkanlar vb. de yağmalayabilirsiniz. Ama aynı zamanda, eğer ölürseniz, her şeyi kaybetme riski de vardır. Yani, ilk başta getirdiğiniz silahlara sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla, bu yüksek risk, yüksek getiri ve bu yoğun savaş ve verdiği gergin atmosfer oyunun benzersiz satış noktalarıdır.

Soru: KRAFTON Türk oyun stüdyoları ile işbirliği yapmayı planlıyor mu?

Cevap: Dünyaya yeni IPs getirebilecek ve oyunculara yeni eğlenceler sunabilecek küresel stüdyolar ve geliştiriciler arıyoruz. KRAFTON’un genel stratejisi bu. Eğer orijinal yaratıcı fikirleri ve IPs çalışmaları olan bir Türk stüdyosu bulursak, kesinlikle işbirliği yapmaya, birlikte çalışmaya ve yatırım yapmaya hazırız.

Soru: Mesela diyelim ki bir Türk stüdyosu orijinal bir fikirle ortaya çıktı ve bunu KRAFTON gibi bir yayıncıya sunmak istiyor. Oyunlarını KRAFTON tarafında görünür kılabilecekleri, başvurabilecekleri bir program var mı?

Cevap: KRAFTON bunu ikinci parti yayıncılık yoluyla yapıyor. Yeni bir IP ve stüdyo ile tanıştığımızda, bunları dahili olarak sahip olduğumuz yatırım ekibine ileteceğiz ve onlar da bir göz atacaklar, yatırım ve geliştirme için uygun olup olmadığına bakacaklar. Bu durumda, yatırımı yapacağız ve stüdyo ile birlikte çalışacağız. Stüdyo oyunu geliştirecek ve biz de yatırım yapıp global olarak yayınlayacağız.

rafael lim röportaj

Soru: Oyunları Türkiye pazarı için yerelleştirme konusunda herhangi bir zorluk ya da avantaj görüyor musunuz? Bu bir avantaj ya da dezavantaj olabilir çünkü dünyanın her yerinde yerelleştirme yaptığınızı biliyoruz. Burada yerelleştirmeye çok odaklandığımızı biliyoruz ama bu bizim pazarımızda çok çok büyük bir şey.

Cevap: Tüm yerelleştirmeler elbette zordur, ancak özellikle Türkiye pazarı için genç ve aktif oyuncuların neye odaklandığını ve belirli bir zamanda neyin trend olduğunu yakalamak önemlidir. Dolayısıyla, önce onların neyi sevdiğini ve neyin trend olduğunu yakalamalıyız. Sonra da bunu hızlı bir şekilde oyuna yansıtmalıyız. Yani bu, işaret edebileceğimiz bir zorluk. Ancak Türk ekip üyelerimizin yardımıyla bunu çok zamanında ve elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.

Soru: KRAFTON’un The Sims’e benzeyen, ancak çok daha kapsamlı görünen bir yaşam simülasyonu geliştirdiğini biliyoruz. inZOI hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: İş modeli hala tartışılıyor. Hiçbir şey kesinleşmiş değil. İlk aşamadan itibaren premium mu olacak yoksa oynaması ücretsiz ve daha sonra ek indirilebilir içerik mi olacak emin değiliz. Ancak tek oyunculu bir yaşam simülasyonu oyunu olduğu için, The Sims 4 gibi temel oyunu satın aldıktan sonra DLC’leri satın almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Ama dediğim gibi, henüz hiçbir şeye karar verilmedi ve hala tartışıyoruz.

inZOI rafael lim

Size oyunun kendisinden biraz daha bahsedecek olursam, G-star’da oyunu tanıttık ve izleyicilerin oynamasına izin verdik. Orada insanlar Do-won adlı şehirde oynayabiliyorlardı. Kore’deki Gangnam gibi. Ancak geliştirme devam ettikçe, örneğin Amerika’daki bir şehir gibi başka uluslararası şehirler ve adalar da eklemeyi planlıyoruz. Bunlar, oyuncuların sanal hayatlarını sadece Kore’de değil, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayabilmeleri için daha sonra eklemeyi planladığımız yeni haritalardan veya ortamlardan bazıları. Potansiyel olarak İstanbul’da bile.

Soru: Anladığım kadarıyla inZOI ile bir nevi metaverse yaratıyorsunuz. Peki, oyunun Web3 tarafı ya da blockchain desteği olacak mı?

Cevap: Hepsi kendi oyunlarını ve projelerini geliştiren çok sayıda bağımsız stüdyomuz var ve bunlardan birinin adı “OVERDARE” ve bu, KRAFTON’un şu anda hazırladığı, kullanıcıların metaverse içinde kendi içeriklerini ve kendi öğelerini oluşturabilecekleri bir proje. Yani, kullanıcılar metaverse içerisinde “OVERDARE”in tadını çıkarabilirler.

Ancak inZOI’de bile özelleştirme ve modifikasyonun önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden kullanıcıların bunu yapmasına izin vermeyi planlıyoruz. Şimdilik planımız bu.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim, çok sağ olun.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.