Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Kovulan Sam Altman OpenAI CEO’luğuna Geri Dönüyor!

Sam Altman, OpenAI CEO'luğuna tekrar geliyor. Yapay zeka girişimlerine yön veren isim çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

Yapay zeka girişimcisi olarak karşımıza çıkan ve dev bir isim olan Sam Altman için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz çarşamba günü yapılan açıklamada Altman’ın kurucu ortağı olduğu şirketten ani bir şekilde kovulmuştu. Beş gün süren yoğun tartışmalar, yorumlar ve ikna çabalarının ardından dramatik bir geri dönüş yaşandı. Artık tekrardan OpenAI‘ye CEO olarak geri döndüğü duyuruldu.

ABD’nin en değerli organizasyonu olan OpenAI, Altman’ın geri dönüşü için “prensipte bir anlaşmaya” vardığını açıkladı. Organizasyon aynı zamanda yönetim kurulunu da yeniden düzenliyor ve geçen hafta aldıkları karar nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan birkaç üyeyi de işte çıkarıyor. Eski Salesforce eş genel müdürü Bret Taylor, eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ve Quora’nın kurucusu Adam D’Angelo yapay zeka girişiminin yeni yönetim kurulunda yer alacak. Yapılan açıklamada ayrıca Taylor’ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacağı belirtildi.

OpenAI İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

OpenAI’ye 11 milyar doların üzerinde yatırım yapan ve girişimin yaklaşık yüzde 49‘una sahip olan Microsoft, geçtiğimiz hafta OpenAI’nin kararıyla şaşkına döndü ve yeni bir yapay zeka grubuna liderlik etmesi adına Altman’ı işe almak için bir hamlede bulundu.

2023 11 21T180150Z 530445363 RC2

OpenAI’nin eski Başkanı Greg Brockman ve organizasyonun diğer üyesi, OpenAI yönetim kurulunun daha önceki kararını protesto etmek için istifa etti. Microsoft’a da katılan Brockman, kendisinin de şirkete tekrar geri döneceğini söyledi.

OpenAI’nin çarşamba günkü hamlesine yanıt olarak Altman şunları söyledi: “OpenAI’yi seviyorum ve son birkaç gündür yaptığım her şey bu ekibi ve misyonunu bir arada tutmak içindi. Pazar akşamı Microsoft’a katılmaya karar verdiğimde, bunun benim ve ekip için en iyi yol olduğu açıktı. Yeni yönetim kurulu ve Satya’nın desteğiyle OpenAI’ye geri dönmeyi ve Microsoft ile olan güçlü ortaklığımızı geliştirmeyi dört gözle bekliyorum.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.