Kod 43 Hatası (Windows Bu Aygıtı Durdurdu) Çözümü

Kod 43 hatası, Aygıt Yöneticisi üzerinde en çok karşılaşılan hata kodudu. Sizler için Kod 43 hatasının nasıl çözüleceğini adım adım anlattık.

Kod 43 hatası (Windows bu aygıtı çalışmayı durdurdu) çözümünü arıyorsanız doğru yere geldiniz. Oldukça yaygın olarak yaşanan bu hatanın çözümünü sizlere en basit şekilde anlattık.

Kod 43 Hatası Nedir? Neden Olur?

Windows Bu Aygıtı Durdurdu hatası, gerçek bir donanım sorunu olduğu veya Windows’un bu şekilde tanımlayamadığı ancak donanımın bundan etkilendiği bir sürücü hatası olduğu anlamına gelen bir uyarı mesajı.

Hata karşınıza “Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)” şeklinde çıkacak.

Hata aldığınız aygıtın durumunu Aygıt Yöneticisi üzerinden sağ tıklayarak özellikler kısmını görüntülediğinizde, Kod 43 hatası gibi sorunun temel sebebine ulaşabilirsiniz.

Kod 43 hatası, Aygıt Yöneticisi’ndeki herhangi bir donanım aygıtı için yaşayabilirsiniz ancak en yaygın şekilde ekran kartı, usb bellek ve yazıcılarda yaşanan bir hata.

Not: Aygıt Yöneticisi hata kodları Aygıt Yöneticisine özel olarak karşınıza çıkacak. Windows’un başka bir yerinde bu hatayı görüyorsanız, bunun bir sistem hata kodu olması gerek.

Ayrıca Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve daha fazlası dahil olmak üzere Kod 43 Aygıt Yöneticisi hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

Kod 43 Hatası

Kod 43 Hatası Nasıl Çözülür?

Kod 43 hatasını çözmek için aşağıdaki adımları izleyin. Ekran kartı ve usb bellek Kod 43 çözümü için de bu adımları mutlaka uygulayın. Bu mesaj genel olduğundan, standart sorun giderme adımlarını önce yazdık, sırayla deneyin.

Adım 1) Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızda gördüğünüz Kod 43 hatasının donanımla ilgili geçici bir sorundan kaynaklanmış olma ihtimali her zaman mevcut. Eğer öyleyse, bilgisayarınızı yeniden başlatmak hatayı ortadan kaldıracak.

Kod 43 hatası usb kaynaklı ise bazı kişiler, bilgisayarlarını tamamen kapatmanın ve ardından yeniden açmanın, bir usb hatasını düzelttiğini bildirdi. Dizüstü bilgisayar olması durumunda, kapatın ve pili çıkarın, birkaç dakika bekleyin ve ardından pili tekrar takıp bilgisayarı başlatın. Windows Bu Aygıtı Durdurdu hatasının çözülmesi gerek.

Adım 2) Hatalı Donanımı Başka Cihaza Takın

Aygıtı farklı bir bilgisayara takın ve ardından oradan düzgün bir şekilde çıkarın. Ekran kartı veya usb kaynaklı Kod 43 hatasını düzeltip düzeltmediğini görmek için bilgisayarınıza tekrar takın.

Bunu test etmek için başka bir bilgisayarınız varsa, aşağıdaki daha karmaşık adımlara geçmeden önce bunu denediğinizden emin olun.

Adım 3) Sistem Geri Yükleme Yapın

Kod 43 hatası görmeden hemen önce bir aygıt mı kurdunuz veya Aygıt Yöneticisi’nde bir değişiklik mi yaptınız? Eğer öyleyse, yaptığınız değişikliğin bu hata mesajına neden olması çok olası. Yapabiliyorsanız değişikliği geri alın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.

Eğer değişikliği geri alamıyorsanız, aşağıdaki adımları denemeniz gerekecek.

 • Yeni kurulan aygıtı kaldırın veya yeniden yapılandırın.
 • Sürücüyü güncellemenizden önceki bir sürüme geri alın. Örneğin güncelleme sonrası alınan hatadan kaynalı ise Nvidia ve AMD’nin bir önceki sürümüne dönebilirsiniz.
 • Aygıt Yöneticisi ile ilgili son değişiklikleri geri almak için Sistem Geri Yükleme‘yi kullanın.
Kod 43 Hatası

Adım 4) Cihazı Devre Dışı Bırakın

Cihazı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin. Bu adım, Windows’a aygıtı yeniden yapılandırması emrini verecek ve hatalı bir yapılandırma varsa sorunu ortadan kaldıracak.

Bu çok basit bir düzeltme gibi gelebilir çünkü öyle ancak bu prosedürün çoğu zaman kod 43 hatasını ortadan kaldırdığı da bilinen bir gerçek. Windows Bu Aygıtı Durdurdu hatasını gidermek için basit çözümleri de mutlaka deneyin.

Adım 5) Sürücülerinizi Sıfırdan Kurun

Aygıtın sürücülerini yeniden yükleyin. Aygıtın sürücülerini kaldırıp yeniden yüklemek büyük ihtimalle hata mesajını ortadan kaldıracak.

Kod 43 hatası usb kaynaklıysa, sürücüyü yeniden yüklemenin bir parçası olarak Aygıt Yöneticisi’ndeki Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri donanım kategorisi altındaki tüm aygıtları kaldırın. Buna herhangi bir USB Yığın Depolama Aygıtı, USB Ana Bilgisayar Denetleyicisi ve USB Kök Hub’da dahil. Bunların hepsini kaldırın.

Yukarıda bağlantısı verilen talimatlarda olduğu gibi bir sürücüyü doğru şekilde yeniden yüklemek, yalnızca sürücüyü güncellemekle aynı şey değil. Tam bir sürücü yeniden yüklemesi, şu anda yüklü olan sürücüyü tamamen kaldırmnız ve ardından Windows’un o sürücüleri sıfırdan yeniden yüklemesine izin vermeniz gerek.

Adım 6) Sürücülerinizi Güncelleyin

Aygıtın sürücülerini güncelleyin. Aygıt için en son sürücülerin yüklenmesinin Kod 43 hatasını düzeltmesi de mümkün.

Sürücüleri güncellemek hata mesajını ortadan kaldırmadıysa, size 4. adımda anlattığım şekilde Windows’un yeniden yüklediği depolanan Windows sürücülerinin hasar görmüş olma ihtimali çok yüksek.

Kod 43 Hatası

Adım 7) Windows’u Güncelleyin

Windows Bu Aygıtı Durdurdu çözümü için en son Windows güncellemesini yükleyin. Microsoft’un hizmet paketlerinden birisinin, sizin aldığınız hata mesajının çözümünü içeriyor olma ihtimali mevcut. Bu nedenle hala bu paketleri yüklemediyseniz, hemen yükleyin.

 • Windows 11: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin veya arama çubuğundan arayın. Açıldığında, sol taraftan Windows Update’i seçin. Windows 11 güncellemelerini kontrol etmek için Güncellemeleri kontrol et’i seçin.
 • Windows 10: Başlat menüsünü ve ardından soldaki Ayarlar simgesini seçin. Orada, Güncelleme ve Güvenlik‘i ve ardından soldaki Windows Güncelleme‘yi seçin. Güncellemeleri kontrol et‘i seçerek yeni Windows 10 güncellemelerini kontrol edin.
 • Windows Vista, 7 ve 8: Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da Güncelleme yapmak Denetim Masası’na gidin. Windows’un bu sürümlerinde güncelleme, Denetim Masası’nda yapılandırma seçenekleri, güncelleme geçmişi ve çok daha fazlasıyla birlikte bir uygulama olarak mevcut. Sadece Denetim Masası’nı açın ve ardından Windows Update’i seçin.
 • Windows XP, 2000, ME ve 98: Windows XP’de ve Windows’un önceki sürümlerinde, Windows Update, Microsoft’un Windows Update web sitesinde barındırılan bir hizmet olarak mevcut. Windows’un daha yeni sürümlerindeki Denetim Masası uygulamasına ve Windows Update aracına benzer şekilde, birkaç basit yapılandırma seçeneğiyle birlikte mevcut Windows güncellemeleri listeleyebilirsiniz. Kaldırılan güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek, Windows Update web sitesinde ilgili bağlantıları ve düğmeleri seçmek kadar kolay.

Adım 8) BIOS Güncellemesi Yapın

Windows Bu Aygıtı Durdurdu çözümü için BIOS’u güncelleyin. Bazı durumlarda, güncel olmayan bir BIOS’un, bir aygıtta Windows’a bir sorun bildirmesine neden olan belirli bir soruna neden olabileceğini biliyoruz. BIOS güncellemesi yaparak kod 43 hatasını çözebilirsiniz.

BIOS Update yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Markanızın sürücüleri sunduğu sayfasını ziyaret edin.
 • Bilgisayarınızı otomatik olarak tanımlamak için Bilgisayarı Algıla‘yı seçin. Bu işe yaramazsa veya güncelleyeceğiniz bilgisayarda değilseniz, modelinizi veya servis etiketinizi arayın ve listeden bilgisayarınızı veya donanım modelinizi seçin.
 • Kategori açılır menüsünden BIOS’u seçin.
 • BIOS güncellemesini bilgisayarınıza kaydetmek için İndir’i seçin. Mutlaka en güncel BIOS’u indirin ancak BETA sürüm olan bir BIOS indirmenizi tavsiye etmiyorum.
 • BIOS güncellemesinin yapıldığı bilgisayarı kullanıyorsanız, dosyayı açın ve mevcut BIOS sürümünün yeni sürümden daha eski olduğunu bir kez daha onaylayın.
 • Dosyayı bir usb bellek cihazına atın, BIOS güncellemesi gereken bilgisayara takın ve ardından bilgisayarı açın veya zaten açıksa yeniden başlatın.
 • BIOS’a giriş yapın ve USB bellek ile BIOS Update kısmına tıklayın.
 • Daha önce flash sürücüye indirdiğiniz EXE dosyasını bulmak için gözat düğmesini kullanın.
 • Seçin ve ardından Tamam’a basın.
 • Flaş Güncellemeyi Başlat‘ı seçin ve ardından BIOS’u güncellemeye başlamak için Evet ile onaylayın. Güncellemeyi tamamlamak için bilgisayarınız yeniden başlatılacak.

Adım 9) Kabloları ve Bağlantıyı Kontrol Edin

Aygıtı bilgisayara bağlayan veri kablosunu, bir tane olduğunu varsayarak değiştirin. Kod 43 hatası için bu olası düzeltme, hatayı USB veya ekran kartı gibi harici bir aygıtta görüyorsanız genellikle sorunu ortadan kaldırabilir, mutlaka deneyin.

Adım 10) Kod 43 Hatası USB’den ise USB Hub Alın

Bir USB aygıtı için Kod 43 hatası görünüyorsa, elektrikli bir USB hub satın alın. Bazı USB aygıtları, bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan USB bağlantı noktalarının sağlayabileceğinden daha fazla güce ihtiyaç duyar ve bu cihazları daha güçlü bir USB bağlantı noktasına takmak bu hatayı ortadan kaldırır.

Kod 43 Hatası (Windows Bu Aygıtı Durdurdu) Çözümü rehberimizin sonuna geldik. Aygıtın kendisiyle ilgili bir sorun varsa; bir sonraki ve son mantıklı adımınız donanımı değiştirmek olacak. Çoğu durumda bu, kod 43 hatasının çözümü olacaktır ancak önce daha kolay ve ücretsiz olarak yukarıda verdiğimiz tüm yazılım tabanlı sorun giderme fikirlerini deneyin.

Diğer Yaygın Hatalar ve Çözümleri

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol