İnceleme

Geliştirici Velan Studios’un yeni çok oyunculu oyunu Knockout City, Call of Duty: Warzone ve Apex Legends gibi popüler nişancı oyunlarının ögelerini almış ve onları çocuk dostu bir estetik ve ilgi çekici derecede karmaşık mekaniklerle birleştirmiş. Knockout City’nin maçları, oyuncularının eline silah vermek yerine yakan toplar kullanılarak yapılmakta. Üzerinde çalışılması gereken birkaç karışıklık olsa da, Knockout City hızlı tempolu ve heyecan verici çok oyunculu bir oyun.

Knockout City 1 2

Knockout City, hemen hemen her maç türünde kazanmak için çok fazla işbirliği gerektiren, takım tabanlı çok oyunculu bir “nişancı” oyunu. Aslında EA çok oyunculu Rocket Arena oyununa çok benziyor ancak Knockout City’nin ana amacı, rakiplere atılacak yakan toplar bulmak için 3v3 eşleşmelerde küçük bir arenada koşmak. Standart bir yakan top düşmanı iki vuruşta ortadan kaldırabilirken, bazı özel toplar düşmanı daha erken devirebiliyor veya farklı şekillerde etkileyebiliyor. Normal ölüm maçı modunda, on elemeye ulaşan ilk takım o turu kazanacak ve bir takım iki tur kazanana kadar tekrar oynayacak. Birkaç başka oyun modu da var ancak bu her birinin arkasındaki temel fikri buna bağlı.

Knockout City temelde nispeten basit bir oyun gibi görünse de, yakan top atma mekaniği aslında ilk bakışta göründüğünden çok daha karmaşık. Bir yakan top, fırlatıldığı hızı ayarlamak için yüklenebiliyor ancak oyuncu, topu rakiplerine doğru eğmeye veya fırlatmaya zorlamak için bir dönüş veya zıplama da kullanabiliyor. Oyun aynı zamanda topu atıyormuş gibi davranarak, daha iyi bir şutu olabilecek bir takım arkadaşına pas vererek ve hatta havadan fırlatılan topları yakalayarak bir rakibi kandırmaya izin veriyor. Oyun, ayrıca farklı bağlamsal problemlere çok uygun olan özel toplara sahip. Örneğin, Bomba Topu bir süre sonra patlayacak ve yoluna çıkan her şeyi öldürecek. Tüm bu farklı yetenekler, sizi sürekli oyunun içerisinde tutuyor ve bu, her maçı çok rekabetçi bir dövüş haline getiriyor.

Knockout City 2

Knockout City’nin sahip olduğu en ilginç yetenek, oyuncularının takım arkadaşları tarafından toplanacak şekilde yuvarlanmasına izin vermesi. Daha sonra bu takım arkadaşları rakiplerine hasar vermek için normal bir yakan top gibi fırlatılabiliyor. Takımlar daha sonra bu yeteneği daha fazla ateş gücüne sahip olmak için mi kullanacaklarına yoksa üç üyenin de aynı anda saldırmasını isteyip istemediklerine anında karar vermeye zorlanıyor.

Knockout City, oldukça popüler olan Fortnite ile benzer bir estetik ve mekaniği paylaşıyor. Görsel tarzın kendisi ikisi arasında büyük bir benzerlik ve Knockout City ayrıca bir Battle Pass, sezonluk etkinlikler, yenilenen oyun modları ve satın alınabilecek bir dizi kozmetik ürün içeriyor. Bu benzerliklere rağmen Knockout City, iki ayağı üzerinde durmasına izin verecek ve rakiplerinden ayrılacak kadar ilginç oyun mekaniği sunuyor.

Knockout City 3

Knockout City, hem sıradan hem de rekabetçi oyuncuların kalbini yakalamak için güzel bir yol seçmiş. Şirin grafikleri, hem eğlenceli hem de ilgi çekici olmayı asla başaramayan, son derece ödüllendirici yakan top fırlatma mekaniği oyunun temel taşı olmuş. İlerleyen günlerde bu oyuna kaç oyuncunun katıldığını görmek ilginç olacak. Oyuncu katılımını tahmin etmek her zaman zor ancak bir ürün olarak Knockout City’nin yalnızca mekaniğine dayanan gerçekten özel bir oyun olma şansı var. Oyunun tek kötü yanı 130 TL değerindeki Steam fiyatı. Fakat oyunun EA Play ve dolayısıyla Game Pass aboneliklerine dahil olduğunu da hatırlatalım.

8

Çok iyi

Ses - 8.3
Grafik - 7.8
Oynanabilirlik - 8

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol