Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

James Webb Uzay Teleskobu Muazzam Bir Galaksi Görüntüledi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun galaksideki yıldız oluşumuna şimdiden daha fazla ışık tuttuğunu belirtti.

NASA ve James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki ortakları, gözlemevinden muhteşem görüntüler paylaştı. Bu sefer, Hubble ve diğer teleskopların daha önce gözlemlediği Dönen Tekerlek Gökadasına yeni bir bakış sağlandı. NASA, JWST’nin Dünya’dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta olan galaksinin merkezindeki hem yıldız oluşumu hem de kara delik hakkında yeni ayrıntıları ortaya çıkarabildiğini söyledi.

James Webb Uzay Teleskobu, kızılötesi ışık algılamayı kullanarak, diğer teleskoplar onu gözlemlediğinde, Dönen Tekerlek Gökadası’na görüş alanından gizleyen tozun içinden bakabildi. Aşağıdaki görüntü, JWST’nin Yakın Kızılötesi Kamerasından (NIRCam) ve Orta Kızılötesi Aletinden (MIRI) gelen görüntülerden oluşturuldu. JWST web sitesinin daha yüksek çözünürlüklü sürümleri mevcut.

James Webb Uzay Teleskobu İş Başında

James Webb Uzay Teleskobu

JWST‘nin birincil görüntüleyicisi olan NIRCam’dan gelen veriler mavi, turuncu ve sarı renkte, MIRI’nin verileri ise kırmızı renkte. NASA, kırmızı toz kıvrımlarında görünen mavi noktaların tek tek yıldızlar veya yıldız oluşum cepleri olduğunu söyledi.

Ajans, “NIRCam ayrıca, eski yıldız popülasyonlarının düzgün dağılımı veya şekli ile çekirdekteki yoğun toz arasındaki farkı, bunun dışındaki daha genç yıldız popülasyonlarıyla ilişkili yığılmış şekillere kıyasla ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada MIRI, galaksinin tozu hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkarmayı başardı. Hidrokarbonlar ve diğer kimyasal bileşikler açısından zengin bölgelerin yanı sıra, Dünya’da bulunan birçok toza benzeyen silikat tozu tespit etti. Hubble daha önce bu bölgeleri görüntüleyebildi ancak James Webb Uzay Teleskobu ile çok daha net görüntüler elde edildi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.