Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Jade Empire 2’nin Neden Ertelendiği Açıklandı

Eski bir BioWare stüdyo çalışanı tarafından yönetilen Old Game Dev Advice kanalı, Jade Empire'ın devamı hakkında ilginç bir materyal yayınladı. Devam oyununun nasıl göründüğünü, nasıl geliştiğini ve projenin sonunda neden iptal edildiğini anlattı.

Jade Empire 2 neden iptal edildi hiç merak ettiniz mi? Orijinal olarak 2005’te Xbox’ta piyasaya sürülen Jade Empire, BioWare’in RPG oyunlarını düşündüğünüzde akla gelen ilk oyun değil. Bununla birlikte, Çin’in geç orta çağ döneminden ilham alan bir evrende geçen bu oyun, benzersiz atmosferi ve fantezide benzersiz olan doğu dövüş sanatlarının ustası olarak oynama fırsatı sebebiyle kendi hayran kitlesine sahipti.

Zaman zaman bir devam oyununun çıkacağına dair söylentilere rağmen, Jade Empire 2’yi görememiş olmamız daha da üzücü. Peki bu oyun neden iptal edildi? YouTube’daki Old Game Dev Advice kanalında yayınlanan en son videoda, 1997 ile 2021 yılları arasında BioWare’de çalışan Mark Darrah, bu soruyu yanıtlamaya çalıştı. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Jade Empire 2 Nasıl Bir Oyun Olacaktı?

Darrah’ın hikayesi, ilk Yeşim İmparatorluğu’ndaki işi bitirdikten kısa bir süre sonra başlayacaktı. Devam oyunu için orijinal plan, doğrudan bir devam hikayesi oluşturmaktı. Orijinalinden bilinen olaylardan birkaç on yıl sonra gerçekleşecekti ancak evrenin şekli büyük ölçüde değişmeyecekti.

Oyuncular tamamen yeni bir karakterin rolünü üstlenebilecekti ve benzeri görülmemiş Batılı ulusları tanıyabilecekti. Geliştiricilerin, en azından teknolojik katmana geldiğinde oldukça iddialı planları vardı. Örneğin, alanlar arasında hareket ederken yükleme ekranları olmayacaktı. Kısacası, sonuçta bunların hiçbir şey çıkmadı. Jade Empire 2 ekibi, kaynaklardan tasarruf etmek için Mass Effect ve Unreal Engine üzerinde çalışan ekiple birleştirildi.

Tüm bu karışıklık vesilesiyle, Jade Empire 2’nin temel fikri büyük ölçüde değişti. Oyunun hala aynı evrende geçmesi gerekiyordu ancak daha çok, yüzlerce yıldır neredeyse hiç olmayan sihrin yavaş yavaş geri dönmeye başladığı günümüzü anımsatacaktı.

Hikayenin kendisi, ana karakterin antagonistin planlarını gerçekleştirmesine izin verdiği sonla devam edecekti. Oyunda, giderek artan büyü ortaya çıkma vakalarıyla ilgili gizemli konularla ilgilenen ve zamanla doğaüstü yetenekler kazanacak olan bir CRU (Kriz Müdahale Birimi) üyesi rolünü üstlenecektik. Tüm kargaşayı susturmaya çalışan ve muhtemelen rekabet etmek zorunda kalacağımız örgüte ISA (İmparatorluk Güvenlik Ajansı) adı verilecekti. Darrah tam olarak hatırlamıyormuş ancak sonunda büyük olasılıkla kahramanın İmparator Lee’nin (ilk oyunun ana rakibi) hayaleti ile yüzleşmesi gerekecekti.

Jade Empire 2

Projenin bu vizyonu için hazırlanan konsept sanatları, diğerlerinin yanı sıra, mafya haydutları rolündeki Frog Demons’u gördük. Hikaye ilerledikçe, tüm bu doğaüstü varlıklar insan biçimlerini kaybedecek ve kendi biçimlerine geri dönecekti.

Sonra zamanla konsept tekrar değişti. Süpervizörler Jade Empire 2’yi, Jade Empire evreninde belirleme fikrinden tamamen vazgeçmeye ve yukarıda açıklanan konsepte dayalı olarak yeni bir marka olacak daha “genel” bir şey geliştirmeye karar verdi. Neden böyle bir karar verildi? Ne yazık ki, o sırada Darrah bu oyun üzerinde çalışan ekibin bir parçası değildi, bu yüzden bir şey söylemeyemedi. Bir süre sonra yaratıcı, şimdi Revolver olarak adlandırılan projeye geri döndü.

Darrah’ın da kabul ettiği gibi, bu oyun üzerinde çalışırken takım birkaç şaşırtıcı sorunla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biri, geliştiricinin belirttiği gibi, oyunun her öğesini rasyonelleştirmek için “patolojik bir ihtiyaç” idi. Örnek olarak arabaları gösterdi. Kısıtlı kaynaklar nedeniyle, bir sürüş modeli hazırlamak söz konusu değildi, bu yüzden ana karakterin neden arabalara binemediğini ve onları süremediğini mantıklı bir şekilde açıklayamayarak, çöp kutusuna atıldı. Ayrıca karakterlerin ateşli silahlara erişirken neden yakın dövüş silahları kullandığına ve kahramanın yeteneklerinin kaynağına dair her türlü açıklama vardı.

Bu zorluklar aşılabilirdi ancak başka bir sorun daha vardı. O yıllarda Revolver ön prodüksiyon ve gerçek prodüksiyon arasında hibrit bir aşamaya girecekken, BioWare’e zaten sahip olan EA, alt stüdyolarda işten çıkarmaları gerektiren maliyetleri düşürmeye başladı. Sonuç olarak, Kanadalı ekip, o zamanlar Dragon Age: Origins ve Mass Effect 2 olan daha büyük projeler lehine birkaç küçük projeden vazgeçmek zorunda kaldı. Jade Empire 2 tarihe gömülmüş oldu..

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.