Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İzmir, Dijital Oyun Kampüsü ile Sektörün Merkezi Olacak

Yaşar Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve oyun sektörünün paydaşları, Fuar İzmir'de Dijital Oyun Teknoloji Geliştirme Merkezi'ni hayata geçiriyor.

Türk oyun ekosistemi, çok önemli bir merkez kazanmaya hazırlanıyor. Son yıllarda ülke ekonomisindeki payını artıran ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından biri haline gelen sektör, İzmir’de kurulacak Dijital Oyun Kampüsü ile etki alanını daha da genişletmeye hazırlanıyor. Yaşar Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve oyun sektörünün paydaşları, Dijital Oyun Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni hayata geçiriyor. Tasarlanan oyunlar nörobilim (sinirbilim) kullanılarak geliştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. Aş (İZFAŞ) ve özel sektör paydaşlığında geliştirilen kampüs projesi, oyun sektörünün geleceğine yöne vermeyi ve İzmir’i bu alanda önemli bir merkez haline getirmeyi hedefliyor. Merkezin ana hedefi; oyun girişimciliğine destek vermek, oyun şirketlerinin kolektif çabalarını teşvik ederek büyümelerine yardımcı olmak ve oyun geliştirme öğrencilerine de eğitim programları sunmak olarak belirlendi.

Dijital Oyun Kampüsü, Fuar İzmir’e Kuruluyor

Fuar İzmir’deki kulede ve D Holü’nün bir bölümünde hayata geçirilen Dijital Oyun Kampüsü, bin metrekarelik alanda hizmet verecek. 50 kişilik sabit kapasitenin yanı sıra dış paydaşlarla binin üzerinde kişi, 7 gün 24 saat hizmet verecek kampüsten faydalanabilecek. Merkezde tasarlanan oyunlar, nörobilim (sinirbilim) sayesinde oluşturulan kullanıcı deneyimleri ile geliştirilecek. Oyunların prototiplerini test eden oyunculardan alınacak bilimsel beyin verileri ile oyunların temposu güncellenecek.

izmir Dijital Oyun Kampüsü

Proje hakkında konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller, “Dijital Oyun Teknoloji Geliştirme Merkezi, üniversite olarak bizim inovatif yaklaşımımızın bir uygulaması. İlk olarak Kuzey İzmir Teknoloji Merkezi’ni, ardından Menemen’de Tarım Teknolojileri Teknoloji Merkezi’ni kurduk. Şimdi de üçüncü olarak Dijital Oyun Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. İleri seviyede çalışan firmalar için nörobilim teknikleriyle kullanıcı deneyimlerini gözlemleyeceğiz. Ürün, piyasaya sunulmadan önce kullanıcı tepkileri ölçülerek oyunun tutup tutmayacağı üzerine bir tahmin yapacağız” dedi.

İzmir’in bu proje ile oyun ve dijital girişimcilik sektöründe önemli bir konum haline gelmeye hazırlandığını söyleyen Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Can Güvenir ise “Türkiye, oyun dünyasının global bir merkezi haline gelmiş durumda. 2021 yılında ABD’de en çok indirilen 100 oyunun yüzde 20’si Türk geliştiriciler tarafından üretildi. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler, uluslararası oyun şirketlerine ev sahipliği yaparken, İzmir bu büyüleyici tabloya Dijital Oyun Kampüsü ile katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.