Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İtalya Apple ve Google’a 11 Milyon Dolarlık Para Cezası Verdi

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz haftalarda İtalya’da 152 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırılmıştı. Verilen para cezasına itiraz etmeye hazırlanan Apple’a İtalya’dan bir ceza daha geldi.

İtalya kısa bir süre önce rekabeti engellemelerini gerekçe göstererek Apple’a 135.5 milyon € ve Amazon’a 68.7 milyon € olmak üzere toplamda 225 milyon dolarlık ceza vermişti.

Apple ve Amazon verilen bu cezaya itiraz etmeye hazırlanırken, İtalya Apple ve Google’a 11 Milyon dolarlık yeni bir para cezası verdiğini açıkladı.

İtalya Apple ve Google

İtalya Apple ve Google’ı Müşteri Verilerini Kötüye Kullandığı Gerekçesiyle Cezalandırdı

İtalya Apple ve Google’a müşteri verilerini kötüye kullanmasını gerekçe gösterek, Apple’a 10 milyon € (11.3 milyon $) Google’a 10 milyon € (11.3 milyon $) para cezası verdi.

İtalya Apple ve Google’a verdiği yeni ceza ile birlikte Apple aynı ülkede kısa süre içerisinde ikinci bir ceza yemiş oldu. Para cezası kararı, İtalya rekabet düzenleyicisi olan AGCM tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada Apple ve Google’ın cihazlarda kullanıcıların hesap oluşturmaları durumunda, kullanıcılara Apple ve Google tarafından kişisel verilerinin kendi hizmetlerini pazarlamak, uygulamalarını ve müziklerini tanıtmasını kullanıcılara hesap oluşturma sürecinde bahsetmediği için bu cezanın kesildiği belirtildi.

italya apple ve googlea 11 milyon dolarlik para cezasi verdi 3

Apple’ın gizlilik politikasında, kullanıcıların verilerinin pazarlama amacıyla kullanılacağı Apple Gizlilik Sözleşmesi’nin “Apple’ın Kişisel Veri Kullanımı” kısmında açıkça belirtiliyor.

İtalya Apple ve Google’a vermiş olduğu bu para cezasının miktarı her iki şirket için de bir harçlık olarak görülebilir ancak yasanın izin verdiği maksimum miktar bu kadar. Konu hakkında açıklama yapan Apple ve Google, İtalya’nın bu para cezasına sebebiyet veren iddialarını reddetti ve kullanıcı verilerini iddia edildiği şekilde kullanmadığını belirtti. Apple ve Google ayrıca bu karar için itiraz edeceğini de açıkladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.