Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İsrail’in Gazze Saldırıları Mobil Oyunlara Reklam Oldu!

İsrail hükümetinin Gazze saldırılarıyla ilgili propaganda reklamları, aile dostu mobil oyunlara reklam oldu.

İsrail hükümetinin Gazze saldırılarını haklı çıkarmak için propaganda amaçlı yaptığı reklam çalışmaları, Angry Birds gibi popüler ve aile dostu mobil oyunlarda reklam olarak görülmeye başlandı. İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan mobil oyun reklamlarında roket saldırıları ve çeşitli patlama sahneleri içeren altı ayrı reklam tespit edildi.

Angry Birds, Stack, Subway Surfers, Alice’s Mergeland ve Balls’n Ropes gibi her yaştan milyonlarca kullanıcıya ulaşan oyunlarda ortaya çıkan propaganda amaçlı ve 18 yaş altına uygun olmayan bu reklamlar büyük tepki çekti. Her yaştan kullanıcıya göründüğü tespit edilen roket saldırıları ve patlama görüntülerinin aile dostu oyunlar olarak adlandırılan ilgili yapımlarda ortaya çıkması, ebeveynler için de büyük endişe yarattı.

İsrail Dahil Sorumluluğu Üstlenen Olmadı

İsrail'in Gazze Saldırıları Mobil Oyunlara Reklam Oldu!

Bu oyunların geliştiricileri ile iletişime geçen GameIndusty ekibi, Angry Birds geliştiricisi Rovio sözcüsünden “Reklamlar yanlışlıkla oyunumuzda yer aldı. Tüm bu reklamlar manuel olarak engellendi. Hangi reklam ortağımızın bu reklamı sağladığı ile ilgili bilgi veremiyoruz.” cevabını aldı. Tüm bu İsrail propagandası amaçlı reklamları Angry Birds’e hangi reklam firmasının yerleştirdiği belli değil.

Angry Birds isimli oyunun 40’tan fazla reklam veren müşterisi var ve bunlar içerisinde Amazon, Index Exchange ve Pinterest dahil olmak üzere büyük isimler mevcut. Saydığımız üç büyük şirket de dahil olmak üzere 12 büyük firma, reklamların kendileri tarafından yayımlanmadığını doğruladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü olan David Saranga ise reklamın hükümet tarafından yapıldığını ancak reklamların mobil oyunlar içerisinde nasıl yer aldığı hakkında “hiçbir fikri olmadığını” belirtti. Saranga, reklam verdikleri tüm yetkililere bu reklamların “18 yaşın altındaki kişiler için engellemeleri” talimatı verdiklerini vurguladı.

Son olarak Google, bakanlık için 90’dan fazla reklam yayınladığını doğruladı ancak bunların nerede gösterildiğini söylemeyi reddetti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.