Islanders İncelemesi

Minimalist strateji oyunu Islanders çıktı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Oyunlarda küçük bir dünya yaratmak gerçekten de derin bir memnuniyet hissi yaratıyor fakat aynı zamanda detayların içinde kaybolmak da olası. Vergi oranları, konumlandırma, toplu taşıma ve diğer birbirine bağlı sistemlerle uğraşırken şehir inşaatı oyunları kimi zaman fazla zor olabiliyor. Islanders ise teknik olarak bir şehir simülasyonu oyunu fakat sizi sıkmak, ayrıntılarla boğmak yerine daha rahatlatıcı bir deneyim sunuyor. Biz de Islanders incelemesi ile karşınızdayız.

Islanders İnceleme

Renkli adalarda şehirlerimizi kurduğumuz Islanders’da her ada dokunulmamış, bomboş şekilde karşımıza çıkıyor. Bazen yeşil alanlar, bazen kayalıklı dağlar ve bazen de geniş sahiller oluyor. Farming ya da Lumber gibi bir dizi inşaat paketinden birini seçiyorsunuz ve her birinde de çeşitli yapılar yer alıyor. Yüzeyde kaynak yönetimi yer almasa da, her bina puan artışı sağlama potansiyeline sahip. Örneğin ormanlık bölgede Lumberjack skor bonusu getirirken, yakın mesafede başka bir oduncu varsa da puanınızı kırıyor. Bu şekilde Islanders’da en yüksek puanlara ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Ekranın sol alt kısmında bir skor metresi var ve yaptığınız her inşaatta giderek dolmaya başlıyor. Başlangıçta epey az oluyor fakat yeni binalar eklendikçe ve kombo yaptıkça hızlı bir şekilde artıyor. Adanın birden çok alanına küçük şehirler inşa ediyorsunuz. İnşaata devam ettikçe ekranın sağ altında yer alan ada ikonu yavaş yavaş dolmaya başlıyor ve böylece bölümü tamamlıyorsunuz. Bu noktadan sonra mevcut adayla devam etme şansınız olduğu gibi, yeni bir adaya başlayıp skorunuzu da kaldığınız noktadan devam ettirebiliyorsunuz.

Minimalist bir strateji oyunu olan ve rahatlatıcı bir atmosfer sunan Islanders, son derece canlı renklere sahip. Göreceğiniz gibi ortada bir görsel şölen ya da üst düzey grafikler yok fakat bu tasarım oyuna çok yakışmış. Renk paleti, ada tasarımları fazlasıyla sanatsal duruyor ve göze hitap ediyor. Adaları tamamladığınızda çoğunlukla yenisine geçmek için sabırsızlanıyorsunuz çünkü her seferinde daha farklı tasarımlar sizi bekliyor. Ayrıca bunların sayısı yok ve sınırsız şekilde rastgele yaratılmış ada bulunuyor. Dolayısıyla Islanders gerçekten de çok uzun bir oynanış süresi vadediyor.

Bad North, Anno, Sim City ve The Settlers gibi oyunlardan esinlenerek yaratılan Islanders, sizi detaylarla boğmaktan öte rahatlamanızı sağlayacak bir deneyim olmuş. Elbette bir öğrenme aşaması var fakat bu sırada yorulmuyor ya da bunalmıyorsunuz. Oyun dünyasını silahların, patlamaların, online modların ve mikro ödemelerin ele geçirdiği şu dönemde Islanders gibi oyunlara gerçekten de hasret kaldık. GrizzlyGames son derece özgün bir iş çıkarmış ve Steam’de sadece 11.50 TL fiyat etiketiyle satılması da takdire şayan. Mutlaka en azından bir kez şans verin derim!

Artıları:

  • Minimalist, stressiz tasarım
  • Canlı renkler ve görsel tasarım
  • Uygun fiyatı
  • Rastgele yaratılan haritalar

Eksileri:

  • Türe çok fazla yenilik getirmemesi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol