İŞKUR Youtuber’lık Eğitimi Verecek!

İŞKUR, Youtube yayınları ile kazanç elde etmek isteyenler için özel eğitimler açacağını duyurdu.

Milyonlarca takipçi sayısına ulaşan, paylaştığı her video yüz binlerce insan tarafından izlenen Youtuber’lar hatrı sayılır bir ölçüde gelir elde etmeyi başarıyor. Türkiye’de 2 milyona yaklaşan takipçisi olan Youtuber’ların, 10 ile 30 bin Türk lirası arasında aylık kazanç sahibi olduğu tahmin ediliyor. Günümüzün mesleklerinden biri olma yolunda ilerleyen Youtube yayıncılığı için eğitim açmaya karar veren İŞKUR, Google ile anlaşmaya vardığını duyurdu. İŞKUR bünyesinde açılacak yeni eğitimler ile profesyonel Youtuber’lar yetiştirilecek.

Türkiye İş Kurumu tarafından başlatılacak olan eğitimler, ilk başta sadece belirli altı şehirde açılacak. “Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi” ismi verilen kampanya kapsamında modellenecek olan Youtuber’lık eğitimleri, girişimci ve yaratıcı gençlerin dijital yeteneklerinin gelişmesine odaklanacak. İŞKUR Genel Müdürü İsmet Köksal başkanlığında Google Türkiye Ofisi ile gerçekleştirilen toplantıda, gençliğin dijital alanda yer alması için ihtiyaç duyacağı dönüşüm hareketinin temelleri atıldı.

Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya’da başlayacak olan eğitimler ile genç girişimcilerin yaratıcı fikirlerini dijital mecralara uyarlaması için ihtiyaçları olacak eğitimler verilecek. Halihazırda Google tarafından üniversitelerde sürdürülen girişimcilik eğitim programından yararlanan genç nüfusa “dijital girişimcilik”, “Nasıl YouTuber olunur?” eğitimleri veriliyor. Ayrıca İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa’da da girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere, dijital girişimcilik ve günümüzün yöntemleri üzerine eğitimler sunuluyor.

YouTube verilerine göre mobil cihazlar üzerinden video görüntüleme oranı her yıl 2 kat artıyor. Google’ın  her sene 4 milyar dolarlık gelir elde ettiği YouTube kullanıcılarının büyük bölümü, lise ve üniversitelilerden oluşuyor. Bu alandaki bilgi ihtiyacını fark eden İŞKUR da, tekniği öğrenmek ve girişimcilik ruhu için eğitim almak isteyen gençleri hedefliyor.

Kısacası, artık Youtuber’lık ülkemizde resmi olarak bir meslek haline geldi diyebiliriz. İŞKUR tarafından açılacak pilot eğitimleri takip etmek ve öteki şehirlere de yayılmasını beklemek için hayli hevesli bir genç nüfus bulunduğunu biliyoruz. Eğitimlerin niteliği ve kapsamı konusunda daha detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde geleceğini söyleyebiliriz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>