İPhone XS Fiyatı Avrupa’da Çok Daha Yüksek

İPhone XS Avrupa'da neden pahalı?

Yeni iPhone nihayet tanıtıldı ve şimdiye kadar Apple’ın çıkardığı en pahalı akıllı telefon olacak. Üstelik fiyatlar ABD için dahi bu şekildeyken, dünyanın diğer bölgelerinde durum nasıl?

Dünyada en ucuz iPhone XS fiyatı ABD’de olacak. Bunun sebebi de tahmin edeceğiniz gibi telefonun anavatanı olması. Fakat Avrupa’da fiyatlar artacak. Örneğin giriş seviyesi iPhone XR modeli ABD’de 750 dolara satılırken, Avrupa’da fiyatı 1000 dolara yaklaşacak.

ABD’de giriş seviyesi 64GB modeli 750 dolar olan iPhone XR modelinin Avrupa fiyatı ise 850 euro. Yani arada önemli bir fark bulunuyor. Avrupa’da iPhone XS 1150 Euro’ya, iPhone XS Max ise 1250 Euro’ya satılacak. Tabii bunlar 64GB modeller için geçerli. 512GB’lık modellerde fiyat 1700 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Peki ABD’liler daha uygun fiyatlarla iPhone alabilirken, neden Avrupalılar daha çok para ödüyor? Bunun tek sebebi tahmin edeceğiniz gibi vergiler. Çeşitli ülkelerde yüzde 18, Almanya’da yüzde 19 ve Kuzey Avrupa ülkelerinde ise bu telefonlara yüzde 25 vergi politikası uygulanıyor. Haliyle bu durum fiyatları da katlıyor.

Bizim merak ettiğimiz şey ise tabii ki iPhone XS’in Türkiye fiyatı. Açıkçası Avrupa ülkelerinde bile bu denli yüksek fiyatlarla satılan telefon, muhtemelen Türkiye’de epey cep yakacaktır.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>