Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

iPhone 15’te Sessize Alma Tuşu Değişiyor! İşte Yeni Düğme

iPhone 15 Pro'nun sessize alma butonu, tamamen değişecek ve birçok işlevsel özellik kazanacak.

iPhone’larda yer alan ve telefonu sessize almayı sağlayan kısım, iPhone 15 ile değişecek. Cihazı sessize aldığınız tuş, artık bir buton şeklinde olacak. Yeni buton, kullanıcılar tarafından özelleştirilebilecek ve sessize almanın yanı sıra farklı özelliklere de hizmet edecek. Bu ayın başlarında telefonların sızıntı tasarımlarını yapan Ian Zelbo, iPhone 15 Pro modelinin çizimini yaptı ve yeni butonların nasıl görüneceğini göstermiş oldu.

Yeni çizimler, iPhone 15 Pro ses kontrolünün yukarı ve aşağı için iki ayrı düğme yerine tek bir düğme ile yapılacağını belirtiyor. Bu değişiklikle ilgili akıllarda tek bir soru var. Cihaz, bu düğmeye basılarak açılacak veya sıfırlanacak. Peki ses ayarı yaparken seçim mekaniği nasıl işleyecek? Gelin, yenilenen butonun neler yapabileceğine yakından bakalım.

iPhone 15 Pro Modelindeki Buton Ne İşe Yarayacak?

iPhone 15

iPhone 15 Pro modellerinde gönderilecek olan yeni buton, bir nevi 3D Touch gibi dokunmatik işlevler sunacak. Örneğin ses ayarlama özelliği, siz daha sert bastıkça daha hızlı değişimi veya değiştirmek için kaydır işlevini destekleyebilecek. Bu da yazılım kontrollü olacak ve kullanıcıların nasıl çalışacağını seçme olasılığını açacak. Özetle, bu buton oldukça işlevsel olacak.

Bu yeni buton ve butonunun yönetim modu, Bluetooth ve Apple Pay gibi mevcut düşük enerji modunda bulunan özellikleri de yönetecek. Düşük enerji modu artık daha verimli olacak ve bu özelliklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak. Ayrıca buton, Apple Watch Ultra’nın ‘Eylem’ butonu gibi programlanabilecek. Toparlamak gerekirse, bu butonu istediğiniz gibi özelleştirebilecek ve istediğiniz uygulamaya atayabileceksiniz.

Uygulamaların butona erişimi olması veya kullanıcıların butonun neler yapabildiğini keşfetmesini görmek eğlenceli olacak. Tabii ki bunlar şimdilik spekülasyon aşamasında. Apple yine oldukça kısıtlayıcı davranarak bu butonunun işlevlerini kısıtlayabilir. Ancak Apple, ayarlar uygulamasının Erişilebilirlik bölümündeki ayarlar aracılığıyla kullanıcıların Apple’ın donanımı ve yazılımıyla etkileşim kurmanın farklı yollarını denemelerine izin vermekten mutluluk duyduğunu göstermişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.