Yeni iPadOS 15’in Tüm Özellikleri Tanıtıldı

Apple, yeni iPad ürünleri ile birlikte iPadOS 15 işletim sistemini de tanıttı.

Çok yakında, iPad kullanıcıları 2021 işletim sistemi güncellemesi olan iPadOS 15’i indirebilecek ve Apple’ın WWDC 2021 açılış konuşması sayesinde yaklaşan güncellemenin neler içerdiğini keşfediyoruz.

iOS 15’in kardeş güncellemesi olan yeni iPadOS, bu iPhone işletim sisteminin birçok özelliğine sahip ancak tablet form faktöründen en iyi şekilde yararlanan birkaç ekstraya sahip.

Görünüşe göre iPadOS 15, Apple tabletler için çok büyük bir güncelleme değil, sadece iPadOS 14 özelliklerini iyileştirecek ancak birkaç önemli değişiklik de mevcut.

Apple, iPad serisindeki güncellemeleri ve iPadOS 15’in çıkış tarihini duyuran 14 Eylül için bir etkinlik duyurdu. Etkinlikte duyurulanları sitemizden takip edebilirsiniz.

iPadOS 15

iPadOS 15 Çıkış Tarihi

Bugünün etkinliğinde iPad (2021), iPad mini (2021) duyurusunun yanı sıra Apple, iPadOS 15‘in 20 Eylül’de piyasaya sürüleceğini de duyurdu.

WWDC 2021’den kısa bir süre sonra bir geliştirici beta sürümü yayınlandı ve haziran ayının sonunda bir iPadOS 15 genel beta sürümü yayınlandı, cihazınız yeni işletim sistemi ile uyumluysa genel beta sürümünü çalıştırabilirsiniz.

Herkese açık betayı çalıştırmak için güncellemek istediğiniz cihazdaki Apple Beta Yazılım Programı sitesini ziyaret edin, hesabınızla oturum açın, cihazınıza bir beta profili indirin, Ayarlar’a gidin. uygulamasını açın ve yükleyin, cihazınızı yeniden başlatın. Diğer herhangi bir yazılım yamasında olduğu gibi Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.

iPadOS 15

iPadOS 15 Destekleyen Cihazlar Listesi

Apple, yeni işletim sisteminin “iPad mini 4 ve üstü, iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü ve tüm iPad Pro modellerine” geleceğini onayladı. Peki bunun anlamı nedir? İşte yeni işletim sistemini destekleyen cihazlar listesi.

 • iPad Pro (2015) / Pro (2017) / Pro (2018) / Pro (2020) / Pro (2021)
 • iPad Air 2 / Air 3 / Air 4
 • iPad (2017) / (2018) / (2019) / (2020)
 • iPad Mini (2015) / Mini (2019)
iPadOS 15

iPadOS 15 Özellikleri

 • Artık Widget’ları istediğiniz yere koyabileceksiniz.
 • Sonunda iPadOS’ta edindiğimiz bir iOS 14 özelliği, Android’deki uygulama çekmecesine çok benzer şekilde, tüm uygulamalarınızı ayrı bir ekranda listeleyebileceğiniz bir menü olan Uygulama Kitaplığı yayınlandı.
 • Aslında yeni olmayan bir başka ‘yeni’ özellik de çoklu görev sistemi duyuruldu. Artık uygulamaları çift olarak ekrana koyabilecek ve kullanmıyorsanız yan tarafta tutabileceksiniz.
 • iOS Notes uygulaması, yeni özellikleri ile Google Dokümanlar’a dönüştü. Kişileri belgelere etiketleyebilecek, revizyon geçmişini görebilecek ve daha fazlasını yapabileceksiniz.
 • Evrensel Kontrol özelliği ile cihazlar arasında sürükleyip bırakmanıza izin veren kolaylık eklendi.
 • iPhone’lar, temelde Google Çeviri’ye benzeyen ancak Apple tarafından yapılan Apple’ın Çeviri uygulaması yayınlandı.
 • FaceTime’a iyileştirmeler yapıldı. Bunların en büyüğü, paylaşılan oynatma kontrolleriyle Apple Music üzerinden birlikte şarkı dinlemenize veya TV şovlarını senkronize olarak izlemenize olanak tanıyan SharePlay adlı bir özellik oldu.
 • Bu arada Safari için, yeni bir sekme tasarımı ve sekmeleri kaydetmek ve yönetmek için bir Sekme Grupları özelliğini eklendi.
 • Ayrıca, iOS 15 gibi, bildirimler özeti, seçtiğiniz günün saatinde belirli bildirimleri bir araya getirecek.
 • Ayrıca Swift Playgrounds 4 ile doğrudan tabletinizden kendi uygulamalarınızı geliştirebileceksiniz.
Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol