iOS 15 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Tüm iPhone sahiplerinin merakla beklediği iOS 15 ile ilgili başta çıkış tarihi olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Temmuz ayına girdik ve iOS 15’in betası da yayınlanmaya başladı. Peki iOS 15 çıkış tarihi ne zaman? Yeni işletim sisteminin özellikleri ne olacak? Hangi iPhone modelleri yeni güncellemeyi alacak? Bu yazımızda hepsini sizler için cevapladık.

Beta güncellemesini yüklemeye karar verirseniz şimdiden, FaceTime aramaları üzerinden arkadaşlarınızla içerik paylaşmanıza olanak tanıyan SharePlay, çok daha iyileştirilmiş bildirim penceresi, Safari‘de yeni bir tasarım ve hatta ehliyetinizi Apple Cüzdan içerisinde saklama yeteneği gibi özelliklere sahip olacaksınız.

Ne beklemeniz gerektiğine dair bir özet olarak, yeni özellikler, beta tarihleri, çıkış tarihi, iOS 15 alacak cihazlar da dahil olmak üzere iOS 15 hakkında bildiklerimizi sizler için derledik.

ios 15 almasi muhtemel iphone modelleri

iOS 15 Çıkış Tarihi ve Beta Tarihleri

Önce beta süreciyle başlayalım. Apple, Haziran ayındaki Dünya Çapında Geliştirici Konferansı sırasında geliştiricilere, yazılımın yeni özelliklerinden yararlanmak için uygulamalarını güncellemeye başlamalarını sağlamak için iOS 15 beta sürümünü paylaştı.

Geliştirici beta, bu ilk sürümden bu yana sadece bir güncelleme aldı. Beta yazılımı bizim gördüğümüz kadarıyla oldukça kararlı bir yapıda, ancak Apple iOS 15’e ince ayar yaptığından, en azından ilk birkaç sürüm için yine de hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Peki iOS 15 ne zaman çıkış yapacak? Apple, yeni işletim sisteminin çıkış tarihini bu yılın sonbahar dönemi olarak açıkladı. Apple, genellikle yeni iPhone modeli ile birlikte yeni iOS sürümünü tanıtır. Bir aksilik olmadığı sürece bu tanıtımlar her zaman eylül ayı içerisinde yapılır.

Maalesef dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle Apple, iPhone 12 serisinin lansmanını ekim 2019‘a ertelemişti ancak iOS 14 hala eylül 2020’de piyasaya sürülmüştü. Bunu baz alarak, iOS 15‘in bu yılın eylül ayında çıkacağını düşünüyoruz.

ios 15 alacak modeller

iOS 15 Destekleyen iPhone Modeller Listesi

Apple, iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte desteklenen modellerin de bir listesini yayınladı. Apple bu yıl bizi gerçekten şaşırttı çünkü iOS 14 çalıştırabilen tüm iPhone modelleri iOS 15 çalıştırabilecek. Yani ilk kez 2015 yılında piyasaya sürülen bir cihazınızda bile bu yeni işletim sistemini kullanabileceksiniz.

iOS 15 alacak cihazlar:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (İlk Model)
 • iPod Touch (Yedinci Nesil)
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte iPhone 13 modellerinin hepsi kutudan bu yeni işletim sistemi ile çıkacak.

Bazı özelliklerin desteklenen her iPhone ile çalışmayacağını sizlere hatırlatalım. Yoğun miktarda yük gerektiren özellikler için en az A12 Bionic destekli bir iPhone sahibi olmanız gerekecek. Hangi cihazlarda nelerin çalışıp çalışmayacağına dair bir listemiz var.

Eğer tablet sahibiyseniz, Apple’ın birkaç yıl önce telefonları ve tabletleri için yazılımı böldüğünü unutmayın. iPadOS 15, iOS 14 kullanıcılarına tanıdık gelecek iPad’e özgü bazı değişikliklerle birlikte burada bahsedeceğimiz birçok özelliğe sahip olacak.

ios 15 1

iOS 15 Özellikleri

Apple, iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte yeni işletim sisteminin özelliklerini de açıkladı. Evet, iOS 14 oldukça büyük bir yükseltmeydi, ancak Apple’ın oldukça kapsamlı bir şekilde detaylandırdığı gibi iOS 15 çok daha büyük olacak. Sizlere, iOS 15’te dikkat etmek isteyeceğiniz en önemli özellikleri ve iOS 15’te daha az dikkat çeken gizli özellikleri listeledik.

Yeni FaceTime özellikleri: FaceTime, iOS 15’teki en önemli değişikliklerden bazılarını alacak. Popüler görüntülü sohbet, sesi daha doğal hissettirmek için uzamsal sesin yanı sıra daha fazla ortam sesi getirmek için makine öğrenimi ve geniş spektrum kullanarak ses yalıtımı sağlayacak. Ayrıca artık Android ve Windows kullanan kişiler de konuşmalara katılabilecek.

iOS 15 Çıkış Tarihi

SharePlay: Bu özellik, medya deneyimlerini arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanın yeni bir yolu olacak. Oldukça sosyalseniz ve müzik, video ve telefonunuzun ekranını paylaşmayı seviyorsanız, SharePlay iletişim kurmanın en yeni yolu olacak. Örneğin, birlikte Apple Music’te bir albüm dinleyebilecek veya resim içinde resim moduyla iMessage’da sohbet ederken birlikte bir Netflix dizileri izleyebileceksiniz.

Bildirimler ve Odaklanma: iOS 15 ile birlikte Bildirimler artık daha sonra ilgilenilecek bir kategoriye ayrılacak ve önce konuşmalar ortaya çıkacak. Bildirimler bölmesinin görünümü ve hissi, biraz daha modern görünmek için hafif bir makyaj da aldı. Odaklanma ile artık dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabileceksiniz.

Canlı Metin: Google Lens’e benzer şekilde Apple, Canlı Metin özelliğini iOS 15’e sunacak. Bir fotoğraftan, ekran görüntüsünden veya web görüntüsünden metin kopyalayabileceksiniz.

iOS 15 Özellikleri

Görsel Arama: Google Lens benzeri bir şekilde Apple’da iOS 15 ile Görsel Arama özelliği ekledi. Bu özellik iOS 15 özellikleri arasında en sevdiklerimden bir tanesi oldu. Bu sistem yapay zeka ile hayvanları, doğayı, önemli noktaları, sanatı ve çok daha fazlasını tanıyabilecek.

Fotoğraflar ve Anılar: Apple, Google Fotoğraflar benzeri bir özellik ekleyecek. Bu anılar fotoğrafları derleyecek ve onlara müzik ekleyerek eğlenceli bir film oluşturacak. Müziği ve hızı değiştirebilecek, tamamen farklı bir şey yaratabileceksiniz.

Apple Cüzdan: Cüzdan ile ilgili özellikler iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte açıklandı. Apple cüzdan artık araba anahtarları, kurumsal rozetler, otel anahtarları ve hatta katılımcı eyaletlerde eyalet kimlikleri eklemenize izin verecek.

Hava Durumu: Hava Durumu uygulaması da tasarımsal bir yenilik alacak. Apple çok daha fazla animasyon ve yeni bilgi grafiği ekledi. Dışarıda olup bitenler hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak.

Apple Harita: Apple, iOS 15’teki Haritalar ile doğrudan haritalar ve navigasyon üstünlüğünü artıracak. Google Earth benzeri bir dünya sunacak ve yükseklik, dönüş şeritleri ve bisiklet şeritleri gibi yeni şehir ayrıntıları ekleyecek. Ayrıca size yeni yol ayrıntılarını ve trafik koşullarını gösterecek.

iOS 15 Özellikleri

Safari: Safari, iOS 15 ile tamamen yenilenecek. Sekme çubuğu artık ekranın alt kısmında olacak. Bildirimler siz kaydırdıkça kaybolacak. Bu şekilde tarayıcı tek el ile kullanmaya çok daha uygun olacak.

Shared With You: Bu özellik iOS 15 ile, Apple’ın arkadaşlarınız ve aileniz tarafından size gönderilen her şeyi almanın yeni yolu olacak. Bu, takip etme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan iOS genelinde makaleleri, şarkıları, videoları, fotoğrafları ve daha fazlasını hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayacak.

Find My: Apple, Find My ile her şeyi takip etmenize yardımcı olacak. Kapatılmış veya silinmiş bir şeyi bulmanıza, konumları arkadaşlarınıza ve ailelere canlı yayınlamanıza izin verecek.

Sağlık: Sağlık uygulaması, iOS 15’te bazı yeni analiz özellikleri alacak ancak en önemlisi sağlık verilerini doktorunuz ve/veya aile üyelerinizle paylaşabileceksiniz. iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte açıklanan bu özellik yine Apple’ın hayat kurtaran sistemlerinden birisi olacak.

Apple Home: Mütevazı bir güncelleme olsa da Apple, Home uygulamasına bazı ek işlevler ekleyecek. Siri artık üçüncü taraf uygulamalarınızda kullanılabilecek.

Apple Çeviri: Uygulama, diller arasında sorunsuz çeviriye izin veren bazı yaşam kalitesi özellikleri kazandı.

iOS 15 Özellikleri

Oyun Kontrolleri: Apple, iOS 15’e eklediği yeni sanal oyun kontrolleriyle mobil cihazlarındaki oyun deneyimini geliştirecek. Kontroller, oyun yapımcılarının destek çalışabilmesi için kendi geliştirici araçlarıyla birlikte gelen sanal bir joystick’e sahip olacak. iOS 15 çıkış tarihi ile birlikte açıklanan bu özellik oyun severleri çok mutlu edecek.

Erişilebilirlik: iOS 15, VoiceOver’da kapsamlı iyileştirmeler de dahil olmak üzere işletim sistemi içindeki erişilebilirlik seçeneklerini ekleyecek ve geliştirecek.

Notlar: Notlarınızı daha kolay kategorilere ayırmanıza yardımcı olan, kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlere izin veren Not uygulaması yeniden tasarlandı. Paylaşılan güncelleme notları hakkında diğerlerini bilgilendirebilir ve son etkinlikleri görebilirsiniz.

Gizlilik: Siri sorguları da dahil olmak üzere tüm konuşma tanıma varsayılan olarak cihazda gerçekleştirilecek. Posta Gizliliği Koruması, gönderenlerin bir e-posta açıp açmadığınızı görmelerini ve ayrıca IP adresinizi almalarını engelleyecek.

Widget: Apple, Find My, Game Center, App Store Today, Sleep, Mail ve People with Family Sharing entegrasyonu gibi uygulamalar ve özellikler için iOS 15’te yeni widget’lar vaat etti.

Evet, iOS 15 çıkış tarihi, özellikleri ve alacak cihazları sizler için listeledik. Yeni işletim sistemi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol