Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İnternet Tarayıcılarının Güncel Kullanıcı Sayıları Açıklandı

Bir araştırma merkezinin açıkladığı verilere göre Google Chrome, internet tarayıcısı kullanımında zirveyi koruyor. Chrome'un arkasından ise tahmin edildiği üzere Safari eliyor.

Atlas VPN tarafından yapılan bir tahmine göre Apple’ın Safari web tarayıcısının 1 milyardan fazla kullanıcısı var. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir diğer tarayıcı ise Google’ın Chrome. Ancak verilere bakıldığında yaklaşık 3 milyar kullanıcı ile Google Chrome, Safari’yi oldukça gerisinde tutuyor.

Bu sayılar, yalnızca masaüstü kullanıcılarını değil mobil kullanıcıları da içeriyor. Safari’nin hem iPhone hem de iPad için varsayılan tarayıcı durumu, Mac’teki kullanımından çok daha büyük bir rol oynuyor. Yine de Safari’nin dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olan Android’de veya en popüler masaüstü işletim sistemi olan Windows’ta bulunmayan tek büyük internet tarayıcısı olması etkileyici.

İnternet Tarayıcıları Verileri Arasında Büyük Farklar Var

İnternet Tarayıcıları

Elde edilen internet tarayıcıları verilerine göre Chrome‘un yaklaşık 3 milyar kullanıcısı varken Safari’nin 1 milyar kullanıcısı var. Üçüncü sırada ise 212 milyon kullanıcı ile Microsoft Edge bulunuyor. Bu arada Chrome, Internet Explorer’ının yerini aldıktan sonra uzun bir süre baskın durumda kaldı ve zirveyi hala koruyor. Apple, bir zamanlar tarayıcının bir Windows sürümü olduğu için Safari ile daha farklı planlar yapmıştı.

Ancak Apple, Haziran 2010’da bu sürümün geliştirilmesini durdurdu. Safari’yi teknik olarak hala Windows 10 veya 11‘de çalıştırabilirsiniz ancak güvenlik açısından bu en iyi fikir olmaz. Safari, iOS’ta varsayılan internet tarayıcılarından olsa da, iPhone ve iPad’de üçüncü taraf tarayıcıları yüklemek ve kullanmak mümkün. Böylece varsayılan tarayıcınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ancak görünen o ki Apple kullanıcıları Safari’den oldukça memnun.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.