Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İnternet Hızlandırma Rehberi: İnternet Yavaş Diyenler Buraya

İnternetim yavaşladı veya internetim uzun süredir çok yavaş diyorsanız, sizler için internet hızlandırma yöntemlerini bir araya getirdik.

Size daha hızlı bir internet bağlantısı sağlamak 10 adet ucuz ve pratik ipucu bir araya getirdik. İnternet hızlandırma çok aranan ve istenen bir işlem, bu sebeple çok fazla bilgi kalabalığı mevcut. Onlarca yöntem arasından işe yarayanları bir araya getirdik. İnternetim çok yavaş diyorsanız, bu içeriği mutlaka okuyun.

İnternet hızlandırma programları tek seçenek değil. Anında uygulayabileceğiniz internet hızlandırma yöntemleri de mevcut. Eğer internet yavaşladı diyorsanız, ucuz ve geçerliliği kanıtlanmış yöntemlerin hepsini tek bir yerde topladık. Saatler harcamanıza veya binlerce lira para harcamanıza gerek yok. Gelin dilerseniz yöntemlerimize geçelim.

İnternet Hızlandırma Yöntemleri – 2022

İnternet Hızlandırma

İnternetinizi ucuza ve yönlendiricinizin nasıl çalıştığını anlamak için bir milyon saat harcamanıza gerek kalmadan hızlandırmanıza yardımcı olmak için harika bir içerik hazırladık. Yönlendiricinizden tarayıcınıza ve hatta internet sağlayıcınıza kadar her şeye baktık. İşte internet hızlandırma yöntemleri:

 • Veri sınırınızı kontrol edin.
 • Modeminizi sıfırlayın.
 • Modeminizin yerini değiştirin.
 • Ethernet kabloları kullanın.
 • Reklam engelleyici kullanın.
 • Web tarayıcınızı kontrol edin.
 • Virüsten koruma yazılımı kullanın.
 • Önbelleğinizi temizleyin.
 • Daha hızlı bir plana geçin.
 • İnternet sağlayıcınızı değiştirin.

1- Veri Sınırınızı Kontrol Edin

İnternet Hızlandırma

Veri sınırları, yavaş internet hızının en büyük suçlularından bir tanesi. İnternet servis sağlayıcıları bariz nedenlerle veri sınırlarının reklamını yapmaz ancak bağlantınızı ciddi şekilde bozabilirler.

Veri sınırı, her ay belirli miktarda veri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Veri limitinizi aşarsanız, servis sağlayıcınız internet hızınızı ciddi şekilde kısıtlayacak ve gözle görülür bir fark hissedeceksiniz. Bir veri sınırınız olup olmadığını bilmiyorsanız, faturanızı kontrol edin. Şansınız var ve ince baskıda özetlendiğini görebilirsiniz. Her ay veri sınırınızı aşmaya devam ederseniz, daha yüksek veri sınırı olan bir plan hakkında sağlayıcınızla görüşün.

2- Modeminizi Sıfırlayın

İnternet Hızlandırma

Cihazı dinlendirmek ve internet bağlantınızı yenilemek için yönlendiricinizi her ay sıfırlayın. Ciddi hız sorunları yaşıyorsanız, yönlendiricinizi her gün sıfırlamayı da düşünebilirsiniz. Modeminizden ayrı bir yönlendiriciniz varsa, onu da sıfırlayın. Bu inanılmaz bir internet hızlandırma yöntemi değil ancak şişen modemi rahatlatacak ve kısmı bir hız sağlayacak.

Yapılacaklar listenize başka bir görev eklemek istemiyor musunuz? Zamanlayıcı satın alabilirsiniz. Modeminizi ve yönlendiricinizi, sistemi sizin için açıp kapatacak bir zamanlayıcıya bağlayabilirsiniz. Zamanlayıcıyı her gece siz yataktayken sistemi yeniden başlatacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde, her sabah o taze internet hissi ile uyanabilirsiniz.

3- Modeminizin Yerini Değiştirin

İnternet Hızlandırma

Bu en kolay internet hızlandırma yöntemlerinden bir tanesi, modeminiz evinizin uzak bir köşesinde mi? Eğer öyleyse, modeminizi yakına ve açık bir alana taşıyın. İnternetim çok yavaş diyorsanız sebebinin bu olma ihtimali yüksek.

Yönlendiriciden gelen Wi-Fi sinyali size ulaşamazsa, internet bağlantınız zarar görür. Modeminizi evinizin ortasına, tercihen en çok hangi katta takılırsanız oraya yerleştirin. Tüm zamanınızı birinci kattaki oturma odasında geçiriyorsanız, modeminizi de aynı seviyeye koyun.

4- Ethernet Kabloları Kullanın

İnternet Hızlandırma

Bugünlerde herkes Wi-Fi kullanıyor, ki bu harika bir gelişme. Kablosuz bağlantılar harika ve kullanışlı ancak her zaman hızlı değil. Ethernet gibi kablolu bağlantılar, kablosuz olanlardan her zaman daha hızlı ve daha güvenilir bir yöntem. Kablo, havadan aktarımlara güvenmek yerine sinyali doğrudan cihazınıza alacak ve internet hızlanacak.

Yapabiliyorsanız, en önemli cihazlarınızı bir ethernet kablosuyla internete bağlayın. Özellikle televizyonunuzda video gibi veri ağırlıklı ortamları izleme eğilimindeyseniz, internet hızlandırma için kablo bağlantıları en iyi seçenek. Bu arada ethernet kabloları Wi-Fi’den daha güvenli. Bankacılık bilgilerinizi kesinlikle gizli tutmak istiyorsanız, ethernet daha iyi bir yol.

5- Reklam Engelleyici Kullanın

İnternet Hızlandırma

Hemen hemen her içerik sağlayıcı reklam gösterir. Çevrimiçi olduğunuz her yerde sonsuz reklamlar, resimler, GIF’ler ve otomatik olarak oynatılan videolar görüyoruz. Reklam izlemek veya görmek sizin için sorun olmasa bile internet bağlantınız için sorun. İnternetim çok yavaş diyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin.

Reklam medyası internet bağlantınızı yavaşlatır, bu nedenle bazen onları engellemek isteyebilirsiniz. Bu veri ağırlıklı otomatik oynatılan videoları kapatacak bir reklam engelleme eklentisi yükleyin ve bağlantınız için biraz nefes alma odası boşaltın. Adblock Plus kullanabilirsiniz.

6- Web Tarayıcınızı Kontrol Edin

İnternet Hızlandırma

Özellikle benim gibi internette sık dolaşan biriyseniz, tarayıcınızda rutin olarak düzinelerce sekme ve pencere açık tutuyorsunuzdur ancak tüm bu açık ortamlar yavaş internet bağlantısına neden olabilir, bu yüzden Opera gibi bir yedek tarayıcıya sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.

Opera, size daha hızlı bir tarama deneyimi sunmak için web sayfalarındaki tüm verileri düzenler. Opera‘yı günlük olarak kullanmanızı önermiyoruz ancak gerçekten bir şey aramanız gerekiyorsa ve internet çok yavaşladı diyorsanız, sekme ekosisteminizi bozmadan Opera’ya geçebilirsiniz.

7- Virüsten Korunma Yazılımı Kullanın

İnternet Hızlandırma

Henüz yapmadıysanız, bir virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım tarama yazılımı yüklemenizi şiddetle öneririz. Bilgisayarınızda gizlenen herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın internet hızınızı büyük ölçüde etkileyeceği çok açık. Ayrıca, yine de genel bir kural olarak koruma yazılımı yüklemiş olmanız gerek. Günümüzde internet hızlandırma haricinde de virüsler çok yaygın.

Cihazınızda iyi bir yazılıma sahip olduğunuzda, onu virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli aralıklarla otomatik olarak tarayacak şekilde ayarlayın. Yazılım mevcut virüsleri veya kötü amaçlı yazılımları bulursa, bir bilgisayar teknisyeni tarafından kaldırılmasını sağlayın ve kolay taramaya geri dönün. Virüs kaynaklı olarak internet yavaşlama sorununu çözecek.

8- Önbelleğinizi Temizleyin

İnternet Hızlandırma

İnternet tarayıcınızda hiç “önbellek” terimini duymadıysanız, şimdi ne olduğunu öğrenmenin zamanı geldi. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde ve bilgi girdiğinizde, tarayıcılar hakkınızda, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde küçük bilgiler toplar. İnternetim yavaşladı diyorsanız sebebi bu olabilir. Pazarlamacılar, tarama davranışınıza dayalı olarak satın almak isteyebileceğiniz şeyler için size alakalı reklamlar göndermek için verilerinizi kullanır. Aynı reklamın internette sizi takip ettiğini gördüyseniz, bu kavramı zaten biliyorsunuzdur.

Tüm bu çerezlerden ve izleyicilerden kurtulmak için tarayıcınızdaki “önbelleği” temizlemeniz gerekir. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz, ancak Chrome için Clear Cache gibi bir eklenti yüklemek daha kolaydır, böylece tek tıklamayla yapabilirsiniz. Her gün önbelleğinizi temizlemeyi alışkanlık haline getirin, böylece birikmiş tüm veriler internet hızlarınızı etkilemez. İnternet hızlandırma için bunu mutlaka her hafta yapmanızı tavsiye ediyoruz.

9- Daha Hızlı Bir Plana Geçin

İnternet Hızlandırma

Şehrinizde veya mahallenizde yalnızca bir internet sağlayıcı olsa bile, muhtemelen birden fazla planı vardır. Hızınızı beğenmiyorsanız, sağlayıcınız size daha iyi hizmet edecek daha yüksek bir hız planı sunabilir. Evet, her ay daha fazla para ödemenin eğlenceli olmadığını biliyoruz ancak internetiniz sizi çıldırtıyorsa ve görünürde daha iyi bir sağlayıcı yoksa, bu, sahip olduğunuz en iyi seçenek olabilir.

Sağlayıcınızı arayın ve alternatif planlar hakkında bilgi alın veya diğer kullanıcıların benzer planlar için ne kadar ödediğini öğrenmek için çevrimiçi olarak biraz araştırma yapın. Ayrıca, şirketin size telefonda anlatmayacağı fırsatları çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz. İnternet hızlandırma için en garanti yöntem bu diyebiliriz.

10- İnternet Sağlayıcınızı Değiştirin

İnternet Hızlandırma

Tüm yöntemleri denedim ancak internetim çok yavaşladı diyorsanız, internet sağlayıcınız size yavaş bir bağlantı sağladığı içindir, bu yüzden başka bir servis sağlayıcıya geçin. Çoğu bölgede yalnızca birkaç İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) bulunur, bu nedenle bölgenize hizmet veren diğer sağlayıcının daha yüksek hızlar için daha iyi fiyatlara sahip olup olmadığını görmek için bir araştırma yapın.

Sağlayıcıları değiştirmek son çare olmalı ancak listemizdeki diğer ipuçlarını denerseniz ve internet çok yavaş ise değişiklik yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Bizim internet hızlandırma yöntemlerimiz bu kadardı. Ayrıca modem internet ışığı yanmıyor gibi bir sorununuz varsa bu içeriğimize göz atabilirsiniz. Sizlerin internet hızlandırma için kullandığı yöntemler var mı? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.