Intel University Esports Turnuvası Türkiye’ye Geliyor!

Türk espor ekosistemi çok önemli bir organizasyon daha kazandı. Dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi olan Intel, University Esports Turnuvasını ülkemizde hayata geçiriyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de espor‘a olan ilgi ve katılım istikrarlı bir şekilde artıyor. Özellikle pandemi süreci, espor’un gelişimini önemli ölçüde hızlandırdı. Türkiye E-Spor Federasyonu’nun (TESFED) verilerine göre, ülkemizde espor izleyen ve ilgi duyan kişi sayısı 5 milyon, lisanslı oyuncu sayısı ise 2 bin. Türkiye’deki espor ekosistemindeki canlılık, büyük organizasyon ve şirketleri ülkemize çekiyor.

Avrupa’nın en önemli espor organizasyonlarından biri olan University Esports Turnuvası, teknoloji devi Intel tarafından Türkiye’de hayata geçiriliyor. GGTech firmasının 26 ülkede organize ettiği University Esports projesinin ulusal operasyonları, 2021 yılı itibarıyla oyun ve espor ajansı Gaming In Turkey işbirliği ile gerçekleşecek.

Intel University Esports

Intel University Esports Türkiye League of Legends Turnuvası kapsamında 128 üniversiteden 128 takım, Türkiye’nin en iyisi olabilmek için ter dökecek. Ulusal turnuvalarda derece yapan takımlar yaz aylarında gerçekleşecek Avrupa Finalleri yani University Esports Master turnuvasında Türkiye’yi temsil etme şansı yakalayacak.

Intel University Esports Türkiye başlığı altında ülkemizde birçok farklı oyunda farklı turnuvalar gerçekleşecek. Bunlardan biri olan üniversiteler arası League of Legends turnuvası 4-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Turnuva sonunda şampiyon olan bir üniversite takımı daha Türkiye’nin şampiyonu unvanına kavuşmuş olacak.

league of legends espor turnuva

Şampiyon takım yalnızca ödül havuzundaki en büyük payı değil, aynı zamanda daha büyük mücadelelere giden bileti de kapmış olacak. University Esports müsabakası 16 Avrupa ülkesinden, 900’den fazla üniversiteden gelen takımla birlikte Türkiye’den iki takıma Avrupa Şampiyonası UEMASTERS‘a (University Esports Masters) katılma şansı sunuyor. Böylelikle turnuva şampiyonu takım hem Türkiye’yi hem de okullarını Avrupa’da temsil etme fırsatına kavuşacak.

Intel University Esports Türkiye Turnuvası ile ilgili açıklamalarda bulunan GGTech Baş Gelir Sorumlusu (CRO) Alberto Martín, “Türkiye hiç şüphesiz oyun ve espor anlamında çok hızlı büyüyen bir bölge. GGTech için, genişleme stratejimizin bir parçası olarak UNIVERSITY Esports’un uluslararası pazardaki erişimini artırmak amacıyla harika bir fırsat” dedi.

Intel University esport

University Esports Masters ile ilgili olarak Gaming in Turkey Espor Direktörü Serhat Bekdemir ise şöyle konuştu:

“Üniversiteli gençlerimize daha fazla imkan sağlamak adına güçlü partnerlerle birlikte başladığımız bu projenin, esporun altyapısının gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yıl boyunca yapılacak aktiviteler ile gençlerimizin özlemini duyduğu üniversite turnuvalarından sonra artık sürekli olarak Avrupa ve Dünya şampiyonalarında mücadele etme imkanına da sahibiz”

Mayıs ve haziran aylarında etkinliklerine devam edecek olan University Esports Türkiye projesinde Valorant, Wild Rift, TFT gibi popüler oyunlarda dereceye girenler yıl boyunca 100.000 TL değerinde bursları ve hediyeleri kazanmak için kıyasıya mücadele edecekler.

Turnuvaya ilişkin daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol