Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Intel Arc A770 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Intel nihayet önümüzdeki ay 329 dolardan başlayan Arc A770 masaüstü ekran kartlarını piyasaya süreceğini duyurdu.

Bazı giriş seviyesi modelleri piyasaya sürdükten sonra Intel, Arc A770′ çıkış tarihini açıkladı. Intel CEO’su Pat Gelsinger, Intel İnovasyon 2022 Günü’nde sahnede, uzun zamandır beklenen ekran kartlarının önümüzdeki ay 329 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Spesifikasyonlar açısından Intel Arc A770, 32 Xe çekirdeği, 32 ışın izleme birimi ve 512 Intel Ce Matrix Uzantı Motorunun yanı sıra 512 Xe Vektör Motoru gibi teknik özellikler sunacak. Ekran kartı 2100Mhz saat hızına sahip ve toplam kart gücü (TBP) 225 Watt olacak. Ekran kartının iki çeşidi mevcut; biri 16 GB GDDR6 belleğe sahip, diğeri ise sadece 8 GB bellek ve aynı zamanda biraz daha düşük bant genişliğine sahip.

Intel Arc A770 Çıkış Tarihi

Arc A770

Intel, özellikle 16 GB video belleği içeren Intel Arc A770 Limited Edition‘ı piyasaya sürecek ancak, 329 dolarlık fiyat etiketinin bu modele mi yoksa 8 GB’lık varyanta mı ait olduğu belli değil. Açılış konuşmasında Gelsinger, yeni ekran kartının rakiplerine göre ışın izlemede yüzde 65 performans avantajı sunduğunu iddia etti ancak rekabetin tam olarak neye göre olduğundan bahsetmedi.

Duyduğumuza göre bu Intel’in en iyi ürün olsa da, Arc A770’in kesinlikle güçlü bir ekran kartı olan Nvidia GeForce RTX 3060 ile rekabet edecek ancak Nvidia serisinin orta aralığında diyebiliriz. Ekran kartı, GeForce RTX 3060 ile tam olarak aynı fiyat olduğu için 329 dolar fiyat etiketi fazlasıyla mantıklı ve Intel bu fiyat noktasında yüzde 65’lik bir performans avantajı yönetebilirse, oyuncular için büyük avantaj olacak.

Intel Arc A770, bugün açılış konuşmasında duymamız gereken tek model, ancak Intel’den Ryan Shrout, bu hafta içinde Arc A750 hakkında daha fazla şey duyacağımızı da belirtti. Bu biraz daha uygun fiyatlı bir model olacak ancak yine de güçlü performans sunacak ve Intel’in Nvidia’yı orta menzilde zorlamasına yardımcı olacak.

GeForce RTX 40 serisi GPU‘ların yakın zamanda piyasaya sürülmesi ve AMD’nin Kasım ayı başlarında RDNA3 grafiklerini piyasaya sürmesi planlandığında, oyun odaklı ekran kartları arasında büyük rekabet olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.