Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram'da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı yaşayanların derdine derman olacak çözüm yöntemlerini derledik.

Instagram ses görüntü uyuşmazlığı ile karşılaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz 7 basit çözüm ile sizi bu can sıkıcı sorundan kurtarıyoruz. Hatanın sebepleri ve çözümlerini basit ama detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Meta’nın sahibi olduğu Instagram, özellikle son dönemlerde TikTok’a rakip olarak piyasaya sürdüğü Reels ile büyük beğeni topladı ve bünyesindeki milyonlarca kullanıcıya kısa video izleme keyfi yaşatmayı başardı. Hatta, içerik üreticilerine ek bir gelir kaynağı bile oluşturdu. Bunun yanı sıra, Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı da yaygın hale geldi.

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığı Çözümleri

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığı

Çoğu akıllı telefon, sorunsuz kaydırma için 120 Hz yüksek ekran yenileme hızını benimsemiş olsa da, Instagram, Facebook ve diğer uygulamalar gibi yoğun kaynak kullanan uygulamalarda hala gecikme hissediyoruz. Özellikle Instagram’da ses görüntü uyuşmazlığını fark etmiş olabilirsiniz.

Özellikle video izlerken yaşanan uyuşmazlığın yavaş internet hızları, eski uygulama sürümü ve düşük RAM gibi birçok sebepten kaynaklanabileceğini belirtelim. Gelin dilerseniz, Instagram ses görüntü uyuşmazlığı çözüm yöntemlerimizi özetleyelim:

 • Daha Az Mobil Veri Kullan Seçeneğini Kapatın
 • Yüksek Kaliteli Video Özelliğini Kapatın
 • Daha Hızlı Bir İnternet Kullanın
 • Instagram’ı Durmaya Zorlayın (Android)
 • Instagram Önbelleğini Temizleyin (Android)
 • RAM Kullanımını Azaltın (Android ve iOS)
 • Instagram Sürümünü Güncelleyin

1- Daha Az Mobil Veri Kullan Seçeneğini Kapatın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Mobil veri konusunda cimri davranıyorsanız, Instagram uygulamasında Daha Az Mobil Veri Kullan seçeneğini etkinleştirmiş olabilirsiniz. Bu seçenek ile uygulama, videoları yüklemek için daha az veri kullanır ki bu da Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı yaşamanıza sebep olur. Instagram’da daha az mobil veriyi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: iPhone veya Android’de Instagram’ı açın.
 • Adım 2: Profilinize gidin ve üstteki üç çizgi ile menü kısmını açın.
 • Adım 3: Ayarlar’a gidin.
 • Adım 4: Hesap’ı seçin ve Veri kullanımı menüsüne dokunun.
 • Adım 5: Daha az mobil veri kullan seçeneğini devre dışı bırakın ve uygulamayı yeniden açın.

2- Yüksek Kaliteli Video Özelliğini Kapatın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram, kullanıcıların mobil veya Wi-Fi üzerinden daha yüksek kaliteli videolar yüklemelerine olanak tanıyan bir uygulama. Daha büyük dosya boyutları nedeniyle ek işlem süresi gerekebileceği için Instagram ses görüntü uyuşmazlığı yaşatabilir. Yüksek kaliteli bir medya yüklemesinin ortasında Instagram’ı kullanmaya çalıştığınızda, uygulamada bir gecikme fark edebilirsiniz. Çözüm ise şöyle:

 • Adım 1: iPhone veya Android cihazınızda Instagram hesabınıza gidin.
 • Adım 2: Üç çizgi menüsünü seçin ve Ayarlar’a gidin.
 • Adım 3: Hesabı açın ve Veri kullanımını seçin.
 • Adım 4: Yüksek kaliteli yüklemeleri devre dışı bırakın ve sorunsuz bir Instagram deneyiminin keyfini çıkarın.

3- Daha Hızlı Bir İnternet Kullanın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram’da gezinirken kusursuz bir performans için güçlü bir internet bağlantınızın olması gerekir. Yavaş bir ağ bağlantısına bağlıysanız, Instagram akışınızdaki gecikmeyi fark edebilirsiniz.

Wi-Fi kullanıyorsanız 2,4 GHz değil, 5 GHz Wi-Fi frekansına bağlanın. Ağ hızlarında ve daha hızlı yükleme sürelerinde iyileşme göreceksiniz. Böylelikle Instagram video izlerken ses görüntü uyuşmazlığını en aza indirebilirsiniz.

4- Instagram’ı Durmaya Zorlayın (Android)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram, Android telefonunuzda garip mi davranıyor? Instagram ses görüntü uyuşmazlığının sebebi, uygulamanızın sorunlu çalışması da olabilir. Uygulamayı kapatmaya zorlamanız ve yeniden açmanız gerekir. Yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • Adım 1: Android ana ekranınızda veya Uygulama Çekmecenizde Instagram simgesini bulun.
 • Adım 2: Uygulama simgesine uzun basın ve uygulama bilgisi menüsüne gidin.
 • Adım 3: Durdurmaya zorla üzerine dokunun ve kararınızı onaylayın.

Bu adım, uygulamadaki Instagram ile ilgili her etkinliği kapatacak. Uygulamayı açana kadar Instagram bildirimleri de almazsınız. Şimdi Instagram’ı açın ve herhangi bir gecikme fark etmeyeceksiniz. Yani ses görüntü uyuşmazlığı sorunu ortadan kalkacak.

5- Instagram Önbelleğini Temizleyin (Android)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Çoğu Android uygulamasında olduğu gibi, Instagram da sık ziyaret edilen sayfaları hızlı bir şekilde yüklemek için arka planda önbellek toplar. Instagram’ı sürekli kullanıyorsanız, arka planda yüzlerce MB önbellek verisi toplayabilirsiniz. Bu miktarda önbellek, Android’de Instagram gecikmesine neden olabilir ve sonuç olarak Instagram ses görüntü uyuşmazlığı yaşarsınız.

Görüntü ve ses uyuşmazlığının önüne geçmek için uygulama bilgi menüsünden Instagram önbelleğini temizlemeniz gerek. İzlemeniz gereken adımlar ise şöyle olmalı:

 • Adım 1: Instagram simgesine uzun basın ve uygulama bilgi menüsünü açın.
 • Adım 2: Depolama ve önbellek menüsüne gidin.
 • Adım 3: Aşağıdaki menüden Önbelleği Temizle‘yi seçin.

6- RAM Kullanımını Azaltın (Android ve iOS)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Bu yöntem, 4 GB veya düşük RAM’e sahip telefonlar için geçerli. Arka planda açık çok fazla uygulama ve oyun varsa, cihazın tüm RAM’ini tüketebilir. Bu durumda Instagram’ı açmaya çalışırsanız, Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı yaşarsınız.

Apple iPhone veya Android’de alt kısımdan yukarı kaydırın ve çoklu görev menüsünü açın. Yukarı kaydırın ve uygulamaları arka plandan kaldırın. Cihazın RAM’ini boşaltın ve Instagram’ı tekrar kullanmayı deneyin. Böylelikle Instagram ses görüntü uyuşmazlığı çözülecek.

7- Instagram Sürümünü Güncelleyin

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Apple iPhone veya Android’de eski bir Instagram yapısının kullanılması gecikmeye neden olabilir. Instagram ses görüntü uyuşmazlığını uygulamayı güncelleyerek çözmek de mümkün. Instagram, mobil uygulamalarını hata düzeltmeleri ve yeni özelliklerle düzenli olarak günceller; Google Play Store veya Apple App Store’a gitmeniz ve Instagram’ı mevcut en son sürüme güncellemeniz gerek.

Instagram’a gerçek bir alternatif olmadığından, Instagram video izlerken ses görüntü uyuşmazlığını gidermek için yukarıdaki sorun giderme çözümlerine takılıp kalıyorsunuz. Umuyoruz ki sunduğumuz çözümler ile sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Farklı soru ve sorunlar için yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.