Imperator: Rome Geliştirme Süreci Tamamen Askıya Alındı

Paradox, Imperator: Rome isimli oyunun gelişimini geçici olarak askıya almaya karar verdi. Oyundan sorumlu geliştiriciler başka projelerde çalışacak.

Paradox’tan strateji oyunları hayranlarına kötü haberlerimiz var. Şirket, Imperator: Rome isimli oyunu için daha fazla geliştirilmesini askıya aldığını duyurdu. Neyse ki, durum geçici olacak.

Bu karar, şirketin üretim yapısının yeniden düzenlenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Oyunun ana ekibi (Paradox Development Studio) ayrı projelerle ilgilenen üç gruba ayrıldı. PDS Green Stellaris’ten, PDS Red Crusader Kings III’ten ve PDS Gold Hearts of Iron IV’ten sorumlu. Şirket şu anda bu oyunların bir öncelik olduğunu hissetti, bu yüzden Imperator: Rome ‘u geliştiren insanları bu oyunlar üzerinde çalışması için gönderdiler. Gelecekteki oyunlardan sorumlu takımları da güçlendirdiler.

Paradox, şirketin oyunu terk etme niyetinde olmadığını garanti etti. Projenin geliştirilmesini devralacak yeni bir ekip kurulacak. Bunun ne zaman olacağı resmi olarak açıklanmadı.

blank

Paradox, kararını şu anda Imperator: Rome ‘un hızlı değişiklikler gerektirmediği gerçeğiyle açıkladı. Şubat ayında, oyunun birçok yönünü tamamen iyileştiren büyük yama 2.0 piyasaya sürüldü. Steam’deki oyuncu incelemelerinde de gösterildiği gibi güncelleme çok sıcak karşılandı. Lansmandan bu yana tüm kullanıcı incelemelerinin yalnızca yüzde 56’sı olumluyken (lansman günündeki kalitesizliğin bir sonucu), son 30 gündeki incelemelerin yüzde 78’i olumluydu.

Hayranlar şirketin kararıyla hayal kırıklığına uğrayacak ancak bunun arkasındaki nedenleri anlamak zor değil. Yama 2.0 oyunu düzeltti ancak popülerlik açısından bir rönesansa yol açmadı. Dün SteamDB’den alınan verilere göre günün en sıcak anında sadece 1.244 kişi aynı anda Imperator: Rome oynuyordu. Karşılaştırma için – Crusader Kings 3’te 13.464 oyuncu, Hearts of Iron IV – 35.849, Europa Universalis IV – 21.525 ve Stellaris – 28.355 kişi tarafından oynanıyordu. Dünkü etkinlik rekoru 1.703 oyuncu olduğu için, eski tarz Victoria II bile Imperator: Rome ‘dan daha iyi bir sonuç aldı.

Elbette sorun şu ki, oyunun gelişimi şimdi durdurulursa, yeni bir takım oluşturduktan sonra Imperator: Roma, proje üzerinde daha fazla çalışma yapmak anlamını yitirecek kadar şimdiden o kadar popüler değil.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol