İlk 8K PlayStation 5 Oyunu: The Touryst Çıkış Yaptı

Macera oyunu The Touryst kısa süre önce PlayStation 5 için çıkış yaptı. İlginç bir şekilde, oyun bu platformda yerel 8K olarak işleniyor ve bu da onu bu çözünürlükte çalışan ilk konsol oyunu yapıyor.

İki sene önce Nintendo Switch’te ve bir yıl sonra PC’nin yanı sıra Xbox One ve Series X/S’de piyasaya sürülen keşif macera oyunu The Touryst, yakın zamanda PlayStation 4 ve PlayStation 5 için de çıkış yaptı. İlginç bir şekilde, yeni nesil konsolun gücü sayesinde oyun, sabit 60 FPS değerini korurken doğal 8K çözünürlükte çalışan ilk konsol oyunu olarak tarihe geçti.

The Touryst

The Touryst: 8K Çalışan İlk Konsol Oyunu

Digital Foundry, PlayStation 5 sürümünün yerel 7680×4320 pikselde oluşturulduğunu onayladı. Hatta geçici yumuşatma, görüntü yeniden yapılandırma veya dama tahtası ölçeklendirme olmadan doğal olarak çalıştığını da doğruladı.

Ne yazık ki, The Touryst‘in geliştirici ekibi “küçük bir problem” ile karşılaştı. PlayStation 5, kutusunda 8K logosunu gururla sergilemesine rağmen, şu anda HDMI 2.1 üzerinden 8K’yı desteklemeyen bir cihaz. Oyunun geliştirici ekibi, süper örnekleme tabanlı kenar yumuşatma kullanarak bu sorunu çözdü.

Kısacası bu, 4K TV’de gördüğünüz her pikselin dört temel pikselden alt örneklenmesi ve bozulmamış görüntü kalitesi elde edilmesi kullanılarak yapıldı. Sony’den gelecek basit bir güncelleme, oyunların 8K ekranda 1:1 piksel eşleşmesi için doğrudan 4320p çerçeve arabelleği çalıştırmasını sağlayacak.

Bu kadar yüksek bir temel çözünürlüğe ihtiyaç duymayan kullanıcıların, oyun menüsündeki kenar yumuşatma seçeneğini kullanarak istedikleri zaman 8K’yı kapatabileceğini belirtelim. Bunu yaparak konsolun fazla ısınmasının önüne geçebilirsiniz. The Touryst‘in grafikleri bloklu, köşeli şekillerden oluşuyor, bu nedenle daha yüksek piksel yoğunluğu kenarların yumuşatılmasını önemli ölçüde iyileştiriyor. Çözünürlük arttıkça alan derinliği efektinin kalitesi de değişiyor, bu sebeple yüksek çözünürlük kesinlikle oyuna başka bir hava katmış.

The Touryst’in 120Hz desteğiyle 6K çözünürlükte (5760×3240 piksel) Xbox Series X üzerinde çalıştığını da belirtelim. Microsoft’un konsolu, Sony’deki rakibinden önemli ölçüde daha fazla işlem birimine sahip olsa da ve çoğu oyunda bu, daha yüksek performans anlamına gelse de, bu özel macera oyunu bir istisna.

Geliştirici ekip, oyunun motorunda fark yaratanın PlayStation 5’in daha yüksek çekirdek frekansı ve daha hızlı bellek yapılandırması olduğunu belirtti. Bu nedenle stüdyo, yalnızca PlayStation 4 sürümünü PlayStation 5’e taşımak yerine, PlayStation 5’in düşük seviyeli grafik API’sinden yararlanmak için tüm motoru yeniden yazmaya karar verdi.

Temel PlayStation 4 sürümü, ara sıra dinamik çözünürlük görüntüleriyle 60 FPS 1080p çözünürlükte oyunu çalıştırıyordu. PlayStation 4 Pro sürümü ise 1440p civarında oyunu çalıştırabiliyordu.

The Touryst İnceleme Notları Olumlu

Oyun olumlu inceleme notları ile karşılandı. İncelemelerden Metacritic ortalamasında 84 puan aldığını gördük. Peki diğer geliştiriciler örneği takip edip 8K çözünürlüğü standart hale getirecek mi? İddiasız oyunlarda, konsolun yazılımına uygun bir güncelleme yapıldıktan sonra aşılmaz bir engel değil.

Daha dinamik oyunlarda, kare başına 8.3 milyon piksel sunan tek başına 4K, şu anda bile büyük bir meydan okuma. Bu nedenle kare başına 33.2 milyon piksel ile 8K çözünürlük şuan fazlasıyla zor olacak. Bununla birlikte, DLSS ve FSR gibi yapay zeka algoritmalarına dayanan zamansal yükseltme teknolojilerinin geliştirilmesi bu teknolojilerin önüne açacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol