Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İlber Ortaylı’dan Elon Musk’a Sert Cevap!

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, yaptığı "Constantinople 1453" paylaşımıyla adeta olay yarattı. Musk'ın paylaşımına İlber Ortaylı'dan cevap gecikmedi.

Yaptığı yatırımlar ve sosyal medya paylaşımları ile gündemden düşmeyen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde gündem olan bir tweet paylaştı. İstanbul’ın Fethi’ne atıfta bulunan ünlü milyarder, zamanlaması manidar olacak şekilde bir karikatür yayınladı. Elon Musk’ın paylaştığı karikatürde bir bizans askeri, uykusundan yeni uyanmış bir şekilde “Kapıyı kilitlemiş miydim?” diyor. Görselin altında ise “Constantinople 1453” yazısı yer alıyor.

Asıl dikkat çeken nokta ise, İstanbul’un Fethi’nin Batı kaynaklarında açık bırakılan bir kapı sayesinde gerçekleştiğinin yazması. Ancak bu tweete, ünlü tarih profesörümüz İlber Ortaylı’dan cevap gecikmedi. Ortaylı: “İstanbul’un fethinde Kerkeporta’nın kilitlenmesinin unutulmasından dolayı Türk ordusunun içeri girdiğini düşünmek çok saf bir anlayış olur. O ‘açık unutulan kapı’ hikâyesini en son Stefan Zweig yazmıştı.” dedi.

Ortaylı: ”Elon Musk Dünya ile Dalga Geçen Bir Para Babası.”

Elon Musk

Devamında ise profesör; ”İstanbul, müthiş bir askeri hazırlık sürecinin ardından fethedildi. Öyle kolay olmadı. Elon Musk, bildiğiniz gibi dünya ile dalga geçen bir para babası. Bu tiplerin ince tarih, felsefe ve edebiyat bilgisine sahip olduklarını düşünmeyelim.” diye ekledi. Ve sözlerine şu şekilde devam etti: ”İstanbul’u 200–300 bin kişilik bir ordunun kuşattığına inanmak da aynı derecede bir saflıktır. Bu kadar kalabalık bir orduyu besleyecek bir alan değil orası. Hafazanallah ordunun gıdasını temin etseniz; arkada bıraktığı cüruf ve kirlenmeden hastalık çıkardı.”

Elon Musk gibi tiplerin bilgi sahibi olmadan yorum yapmasına değinen İlber Ortaylı, yabancı kaynaklarda İstanbul’un Fethi’nin yanlış anlatılmasına da değindi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.