Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

IKEA’dan Hayatta Kalma Oyununa Dava Tehdidi

IKEA, ünlü mağazalarını oyuna ekleyen geliştirici Shawn'a dava tehdidi gönderdi. Belirtilenlere göre oyundaki mağaza, birebir IKEA'yı kopyaladı.

The Store is Closed oyunu, eğlenceli bir mekaniğe sahip ve şu anda geliştirme aşamasında olan bir hayatta kalma yapımı. Oyunda, sonsuz bir mobilya mağazasında sıkışıp kalıyorsunuz ve mağazanın mutant personeli sizi öldürmeye çalışıyor. Hayatta kalmanızın tek yolu koridorları keşfetmek ve mobilyaları silah yapmak için kullanmak. Büyük bir mobilya mağazası ve birleştirilebilen parçalar sanırım hepimize IKEA’yı anımsattı.

Ne yazık ki proje gerçek hayattaki IKEA‘nın dikkatini çekti ve markanın yasal temsilcileri, geliştiriciyi dava açmakla tehdit etti. Geliştiriciye gönderilen uyarı mektubunda ”Müşterimiz, izni olmadan ünlü mağazalarıyla ilişkili işaretleri kullanan The Store is Closed adlı bir video oyunu geliştirdiğinizi öğrendi. Oyununuz mavi ve sarı bir isim, mavi kutu benzeri bir bina, mağaza personelinin giydiğiyle aynı sarı dikey çizgili gömlekler, yerde gri bir yol, mağazanın mobilyasına benzeyen mobilyalar ve IKEA tabelalarına benzeyen ürün tabelaları içeriyor. Yukarıdakilerin tümü, bir Ikea mağazasında geçtiğini gösteriyor.” yazıyor.

IKEA, Geliştiriciye Dava Açabilir Mi?

IKEA

Mağazanın avukatları projenin durdurulmasını talep etmiyorlar. İstenilen şey yalnızca mağazanın göstergelerinin değiştirilmesi. Ne büyük şans ki oyun henüz yayınlanmadı. Bu yüzden geliştirici, büyük bir davadan kurtuldu. Ancak yine de zorlayıcı birkaç mesele var. Tabelalar ve renkler değişse de, orijinal mağazanın mobilyaların olan benzerlik nasıl çözülebilir belirsiz.

Geliştirici Shaw: ”Bu oyunu yapmak için genel mobilya paketleri satın aldım. Gerçekten dava edilmek istemiyorum bu yüzden taleplere uyacağım. Ancak markanın talepleri biraz belirsiz.” dedi. Şimdilik yapılacak tek çözüm mavi veya sarı olan her şeyi kaldırmak olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.