Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İddia Yeniden Alevlendi: Apple, Disney’i Satın Alıyor!

Apple'ın Disneyi satın almayı düşündüğü iddiaları gün geçtikçe artıyor. Disney'in satın alımlara açık olduğunu ve en güçlü teklifi ise Apple'ın vereceği öne sürülüyor.

Birkaç hafta önce Disney CEO’su Bob Iger’ın, Apple ile dev bir satın alım anlaşması yapmayı planladığı öne sürülmüştü. Iger, katıldığı bir programda şirketin bazı hisselerinin satılığa çıktığına dair birkaç konuşma gerçekleştirmişti. Bu açıklamadan sonra sektörde yer alan bazı araştırmacılar Apple’ın Disney’i satın alabileceği tartışmasını ortaya çıkarttı. Zaten iki şirket arasında uzun süredir devam eden bir yakınlık mevcut.

Steve Jobs, 2006’dan 2011’deki vefatına kadar Disney’in yönetim kurulunda görev yaptı. Iger, Jobs öldükten kısa bir süre sonra teknoloji şirketinin yönetim kuruluna katıldı. 10 Eylül 2019’da, Apple’ın TV+ hizmeti aracılığıyla içerik işine girdiğini açıkladığı gün Iger bu görevinden istifa etti. Konuyla ilgili bazı Hollywood yöneticileri, yayın hizmetlerinin önemli ölçüde azalmaya devam edeceği bir gelecek bekliyor. Bir endüstri çalışanı, ”Geriye sadece Netflix, Amazon ve Apple kalacak. Diğer tüm yayın şirketleri bu şirketler tarafından satın alınmış olacak.” dedi.

Apple ile Disney oldukça Yakın Çalışıyor

Apple

Birden fazla kaynak, kasım ayında CEO görevine geri dönen Iger’in şu anda oldukça stresli olduğunu söylüyor. Hem sektördeki rekabetin hem de stüdyodan ayrılan eski çalışanların bu stresin en temel nedeni olduğu belirtiliyor. Bu yüzden Iger, eski CEO’lar yani şu anki yönetim kurulu başkanları Kevin Mayer ve Tom Staggs ile, stüdyonun maliyetini azaltmanın yollarını arıyor. Stüdyonun, büyük bir şirket tarafından satın alınmazsa birkaç yıl içinde ekonomik bir çöküş yaşayacağı söyleniyor.

CEO Iger 2019’da çıkardığı anı kitabı The Ride of a Lifetime’da, Jobs’la olan dostluğu hakkında kapsamlı bir yazı yazdı. Iger: “Steve hala hayatta olsaydı, şirketlerimizi birleştirirdik veya en azından olasılığı çok ciddi bir şekilde tartışırdık.” dedi. Şu anda analistlerin çoğu bu satın alımın tartışıldığından bahsederken diğer kısmı bu anlaşmaya izin verilemeyeceğini söylüyor. Ancak stüdyonun Apple’dan başka ciddi ve büyük bir alıcısı yok gibi görünüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.